3/11/2016

Dla młodzieży: Jørn Lier Horst i jego seria C.L.U.E.

W końcu ukazały się kolejne tomy ciekawej kryminalnej serii dla młodzieży C.L.U.E. norweskiego pisarza Jørn Lier Horsta. Przyznam się wam, że sama z przyjemnością je przeczytałam, bo mam prawdziwą słabość do skandynawskiej literatury.
"Zagadka dna morskiego" to już 3. tom tej serii (wcześniejsze opisywałam TU). Przypomnę tylko, że poza ciekawym wątkiem kryminalnym, w każdej książce przewija się jakieś zagadnienie filozoficzne. Książki można czytać niezależnie od siebie - można więc zacząć od dowolnej z nich, żeby sprawdzić, czy taka literatura nam odpowiada. Trójka przyjaciół i psiak Ergo tym razem wezmą pod lupę kradzież na planie filmowym i przedziwne znalezisko w wodach zatoki. Ekipa filmowa również kryje w sobie kilka ciekawych tajemnic. Wątek filozoficzny skupi się wokół myśli Arystotelesa.
W tomie 4. "Zagadka hien cmentarnych" do zbadania będzie sprawa bezczeszczenia starych nagrobków. Czy sprawcami tych skandalicznych czynów okażą się poszukiwacze wojennych skarbów? A może legendarny duch pastora? Bardzo fajny mroczny klimat tylko potęguje przyjemność z lektury. Tu także odkryjemy jedną z tajemnic z poprzednich części.
Seria jest bardzo dobra językowo - nie zapominajmy, że to kryminały skierowane do młodzieży, więc słownictwo jest na odpowiednim poziomie. Młodzi bohaterowie są błyskotliwi i sprytni. Świadomie dokonują wyborów i biorą za nie pełną odpowiedzialność. W ostatniej części czytelnicy poznają bliżej filozofię Sorena Kierkegaarda.

Wydawnictwo Smak Słowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger