4/09/2016

Z kulturą do dzieci: Krakowski Teatr Groteska

Dziś byliśmy całą rodziną w Teatrze i od razu postanowiłam podzielić się z Wami naszymi wrażeniami. 
To nie nasza pierwsza wizyta w Grotesce - recenzję Brzydkiego Kaczątka opisywałam już na blogu (KLIK).
To jeden z najstarszych teatrów lalek w Polsce, został założony w 1945 roku i od tego czasu stanowi niezwykłe miejsce na kulturalnej mapie Krakowa, a coroczna Parada Smoków, którą Groteska organizuje cieszy się ogromną popularnością.
Dziś obejrzeliśmy wspólnie "Calineczkę" w reżyserii Ireneusza Maciejewskiego. Jak na spektakl zareagowały nasze córki 4-latka i półtoraroczny maluszek? 
Przeczytajcie!Rozpoczynając naszą blogową akcję Z KULTURĄ DO DZIECI nawet nie sądziłam, że aż tak uzależnimy się od regularnych wizyt w tego typu miejscach. To już trzeci wpis w ramach cyklu, przynajmniej raz na dwa tygodnie staramy się zaplanować jakieś wspólne wyjście, dające nam możliwość obcowania ze sztuką, a w Krakowie jest naprawdę morze możliwości!
Tym razem nasz wybór padł na spektakl w Teatrze Groteska, bilety zarezerwowaliśmy ze sporym wyprzedzeniem i wam również radzę tak zrobić, bo frekwencja jest ogromna! Cała sala widzów, a w dodatku niejednokrotnie dzieci na kolanach rodziców. Zainteresowanie repertuarem Groteski jest naprawdę niesamowite i nic dziwnego, bo to doskonale przygotowane przedstawienia na najwyższym poziomie estetycznym i organizatorskim. Wszystko jest dopięte na ostatni guzik. 
A z takich zupełnie prozaicznych spraw, na terenie Teatru jest nawet sklepik, w którym możemy zaopatrzyć się w przekąskę czy napój na przerwę.


"Calineczka" trwa 1:15 i obejmuje jedną przerwę. Tak jak podczas ostatniej wizyty w w teatrze, którą relacjonowałam na stronie akcji, obawiałam się, jak odbierze ją nasz maluszek. 
Helenka ma już 4 lata i byłą w teatrze więcej razy niż niejeden dorosły, więc wiedziałam, że jej się spodoba (i nie myliłam się), natomiast reakcję 1,5-rocznego szkraba ciężko przewidzieć.
Było lepiej niż myślałam :)
"Calineczka" to przepiękna baśń muzyczna. Ścieżka dźwiękowa jest tak bogata, że byliśmy wszyscy pod ogromnym wrażeniem. Udział całej gamy instrumentów (gitary, fortepian, bas, puzon, saksofony, klarnet, perkusja) i wspaniale zaśpiewane piosenki sprawiały, że trudno było się oderwać.
Większość maluszków uwielbia muzykę, mój również, dlatego chętnie bujała się w takt poszczególnych utworów i z zainteresowaniem przyglądała się zmianom na scenie.


A naprawdę było na co popatrzeć!
Wspaniałe kostiumy, lalki, pomysłowe techniki multimedialne potęgujące wrażenia odbiorców zapewniły niezwykłą oprawę plastyczną.
Całość jest bardzo dynamiczna i rytmiczna, naprawdę trudno się nudzić na tym przedstawieniu. 
Nie można też zapomnieć o aspekcie edukacyjnym spektaklu. Calineczka przeżywa wiele niezwykłych przygód w poszukiwaniu prawdziwej miłości. Jej serdeczność i prostolinijność z jednej strony zjednuje jej przyjaciół a z drugiej - naraża na niebezpieczeństwo.
Bardzo wdzięczny temat do rozmów z dzieckiem.


Starsza córka zachwycona - szczególnie duże wrażenie zrobiła na niej postać pająka pod sam koniec przedstawienia, bardzo efektowne zjawiska wizualne!
Wybierając się w takie miejsca z maluszkami - warto zarezerwować miejsca zewnętrzne, żeby w razie czego móc wyjść na chwilę. Mój maluszek w drugim akcie zdecydował się na krótki spacerek obok naszego rzędu i polecam taką "odmianę" w razie potrzeby, bo zainteresowanie spektaklem wróciło bardzo szybko i trwało już do końca.


Przepiękna i mądra rozrywka, my już zamówiliśmy bilety na kolejny spektakl!
 Polecam niezdecydowanym i zapraszam do zapoznania się z repertuarem Teatru Groteska.Jeśli kiedykolwiek będziecie w Krakowie koniecznie zajrzyjcie do Teatru Groteska.

*źródło zdjęć www.groteska.pl

2 komentarze:

  1. Cudne zdjecia zazdroszcze i napewno spróbujemy się wybrać Lena jest troche natpobudliwa i w kinie nie umie wysiedziec przeżywa też bardzo płacze jak coś złego się dzieje i przeraża mnie ta pełna sale troch

    OdpowiedzUsuń
  2. Magia teatru :))) Ja właśnie dziś kupiłam bilety na kolejny spektakl!

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger