8/12/2016

Garść porad z poradników

Nie raz już pisałam na blogu, że nie lubię poradników i sięgam po nie naprawdę w wyjątkowych przypadkach, więc jeśli zdecydowałam się pokazać je na blogu, musi to oznaczać, że są naprawdę dobre :)


Na pierwszy ogień - "Pozytywna dyscyplina" Jane Nelsen. Pokaźnych rozmiarów księga licząca ponad 400 stron. Bardzo podobają mi się wskazówki, jakie podaje tu autorka. Uczą odpowiedzialności i pozytywnego podejścia do życia. Przede wszystkim książka przedstawia pojęcie dyscypliny w zupełnie innym znaczeniu, niż to, z czym prawdopodobnie nam się to słowo kojarzy. 
Dyscyplina nie ma nic wspólnego z karą (nie mam tu na myśli tylko kar cielesnych, których nie akceptuję pod żadną postacią i pojęcie niewinnego klapsa dla mnie nie istnieje).
Słowo dyscyplina wywodzi się od słowa "disciplina", czyli nauczanie. Jest to więc uczenie właściwych zachowań, a w żadnym razie karanie!


Pozytywna dyscyplina pomaga nam wrócić do korzeni. Gdy dziecko robi coś żle, rodzice powinni tak je pokierować, żeby to zachowanie poprawić i aby nie powtarzało się w przyszłości. Wszystko to jest jak najbardziej możliwe - musimy tylko wykazać się cierpliwością i spokojem, a także konsekwencją.
Wiele na ten temat pisałam już w tym wpisie - KLIK.


Pozytywna dyscyplina opiera się na kilku filarach - należy pamiętać, że nie ma złych dzieci, tylko złe zachowania,  zamiast skupiać się na złym zachowaniu - pokażmy dziecku pozytywne wzorce, zawsze bądźmy życzliwi, ale i stanowczy. Niezwykle ważne są też empatia i szacunek, ale według mnie, jeśli się naprawdę kocha dziecko, to nie da się o tym zapomnieć. Warto też dać dziecku wybór, jeśli tylko jest to możliwe. I nie zapominajmy, żeby z każdej porażki wyciągnąć naukę.
W książce znajdziecie wiele praktycznych wskazówek i porad, jaki należy radzić sobie w różnych sytuacjach, jak mądrze wytyczać granice i konsekwentnie ich przestrzegać, jak wspólnie z dziećmi wypracowywać rozwiązania, jak się komunikować. Wszystko to ma ogromnie korzystny wpływ na rozwój dziecka.
Naprawdę bardzo dobra książka.


Kolejna pozycja na mojej liście wartych polecenia poradników to "Grzeczne dziecko" Daniela Siegel i Tiny Payne Bryson. Podtytuł książki brzmi poradnik dla mądrych rodziców i naprawdę coś w tym jest. Podobnie jak w poprzedniej książce znajdziemy tu wiele przykładów z życia, które pomagają utrwalić odpowiednie wzorce komunikacyjne i odpowiednio ułożyć sobie nasze domowe relacje.


Psychiatra i psychoterapeutka pokazują jak wychowywać dzieci bez awantur, bez przemocy, bez negatywnych emocji. Podsuwają pomysły, strategie, które z powodzeniem można zastosować we własnym życiu. Podoba mi się idea przekerowywania ku lepszym zachowaniom, wszystko to w oparciu o odpowiednie relacje pełne szacunku i empatii.
Autorzy pomagają nam zrozumieć pewne zasady, jakimi rządzi się dziecięcy mózg i tym samym kształtują w nas odpowiednie podejście do dycypliny.Ostatnia książka to poradnik o uważności i koncentracji. "Uważność i spokój żabki" Eline Snel przeprowadzi nas zarówno teoretycznie, jak i praktycznie przez temat zwalczania niepokoju, uzyskania wewnętrznej harmonii i radzenia sobie z trudnymi emocjami.
Książka zawiera ćwiczenia na CD dla dzieci i dorosłych.
W dzisiejszych czasach, gdzie stres towarzyszy nam na co dzień, a tempu życia nie rzadko trudno jest sprostać, takie ćwiczenia to doskonała forma relaksu i pomaga odzyskać umiejętność skupiania się sobie i swoim otoczeniu.


Książka skierowana jest do dzieci od lat 5 - 12 oraz rodziców.
Dziś mało kto zastanawia się nad technikami odzyskiwania wewnętrznego spokoju i harmonii, na tym, ile dobrego może przynieść nam prawidłowy, głęboki oddech. To tak niewiele, a efekty są niezwykłe!


Tytułowa żabka uczy nas, jak skutecznie i prosto możemy się zrelaksować, a ćwiczenia tu zaprezentowane możemy wykonywać tak często, jak tylko będzie nam to potrzebne.
Każdy rozdział ma doskonałe proporcje pomiędzy teorią i praktyką. Warto też pamiętać, że niczego nie robimy na siłę. Nie zmuszamy się więc, tylko robimy to wtedy, gdy mamy na to ochotę.
Bardzo szybko okaże się, że ćwiczenie czyni mistrza.
Bardzo dobra pozycja, która pomoże nam uporać się z negatywnymi emocjami i naprawdę je zrozumieć. Pomaga nam wniknąć w głąb siebie i odzyskać spokój. Z tej perspektywy wszystko od razu wydaje się prostsze :)


I jak podobają się wam moje poradnikowe typy?

Pozytywna dyscyplina KLIK
Grzeczne dziecko KLIK
Uważnośći spokój żabki KLIK

5 komentarzy:

 1. Bardzo mi się podobają te książki! Wciągam je na listę tych, które chcę przeczytać. Podobna do nich jest "Niegrzeczne dzieci" G. M. Kapalka.
  Rzeczywiście, niekiedy rodzicom ciężko oddzielić zachowania od osoby, a kiedy myślą o dziecku, że jest złe - ich zachowanie wydaje się być swoistym sabotażem wobec pozytywnych działań malucha.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam takie książki. Muszę zapisać do listy książek, które chcę kupić :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetnie pozycje! Prezentują się zachęcająco. Twoja recenzja bardzo mi się podoba. Z chęcią sięgnę po nie przy najbliższej wizycie w księgarni. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja uwielbiam poradniki, tylko, że przy wychowaniu dziecko są też różne metody, więc z pewnością trzeba się zdecydować na jedną i wybrać taki poradnik. W przeciwnym razie może być mętlik.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja czytalam "Grzeczne dziecko" po hiszpansku, które tutaj przetlumaczono jako "Dyscyplina bez lez". Swietna pozycja, dzieki niej wiem juz, ze to co uwazalam za logiczne i zgodne z tym, co czuje, dziala. Dzieki tez ksiazce dowiemy sie, jak dziala mózg dziecka i dlaczego czasami ono zachowuje sie tak, jak sie zachowuje. Najlepsze sa naturalne konsekwencje, a nie kary. No i powtarzanie az do znudzenia, bo dziecko potrzebuje powtórzen, zeby cos zrozumiec. Niestety nie nauczy sie za pierwszym razem... Ale kto mówil, ze bedzie latwo :)
  Pozdrawiam!

  Agnieszka z Peru

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger