10/17/2016

Ahoj, piraci! Rejs w poszukiwaniu skarbów

Pamiętacie serię gier wydawnictwa Egmont "Zagraj ze mną"? Po 4 tytułach dla najmłodszych przyszła kolej na coś dla nieco starszych graczy, w wieku 6+.  
To bardzo fajna gra dla dzieci, która uczy kombinowania, liczenia i kalkulowania. Mamy tu też element ryzyka i szczyptę negatywnej interakcji. Do tego dodajcie doskonałe wykonanie i drewniane elementy i mamy przepis na bardzo dobrą grę dla dzieci w wieku szkolnym.


Mechanika gry nie jest trudna, co więcej, po nakreśleniu głównego celu gry, czyli zdobycia 9 skarbów - kolejne zasady można dopowiedzieć podczas gry. Dzięki temu już po kilku sekundach można rozpocząć rozgrywkę z zupełnie nowym graczem.
Okręty poruszają się po planszy zgodnie z kierunkiem czerwonych strzałek o ilość wysp odpowiadającą ilości wyrzuconych oczek na kostce.


Jeśli nasz okręt zatrzyma się na pustej wyspie - nic się nie dzieje, jeśli na wyspie z otwartą skrzynią - umieszczamy na okręcie liczbę skarbów znajdującą się na skrzyni, jeśli na wyspie z zamkniętą skrzynią - sami decydujemy, ile skarbów zabrać (max. ilość widniejąca na skrzyni).
Niekiedy możemy za opłatą skorzystać ze skrótu oznaczonego granatową strzałką. Popłynięcie do tyłu wymusza tornado czyli przesunięcie gracza o 1 pole do przodu a następnie gracz przesuwa tornado o 1-4 pól według białych strzałek. To jest włąśnie ta negatywna interakcja - możemy znacznie zaszkodzić innym graczom, bo o wydarzeniach na planszy zadecyduje ruchoma strzałka na planszy. Owa strzałka może zatrzymać sięna jednym z 3 pól:
- z piracką czaszką - zabieramy przeciwnikom po 1 skarbie i umieszczamy w porcie
- z 2 wyspami - przesuwamy tornado i statek wroga o 2 puste pola wg. białych strzałek (do tyłu)
- z przekreślonymi monetami - statki tracą po 2 skarby, któe wędrują do pudełka.


Jednak tornado to nie jedyna forma negatywnej interakcji, jaką znajdziecie w tej grze.
"Ahoj, piraci!" to naprawdę fajna dynamiczna planszówka dla dzieci. Misternie wykonane elementy, tylko wzmagają przyjemność z gry. 
Jeśli szukacie pomysłu na prezent dla młodego miłośnika planszówek - to włąśnie go znaleźliście :)
Ahoj, piraci! - EGMONT

2 komentarze:

  1. Gry planszowe dobre na jesienne wieczory ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Gra wygląda ciekawie. No i te cudowne żywe kolory. Myślę, że mojemu dziecko przypadłaby do gustu

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger