10/15/2016

Rozwijamy zainteresowania dziecka i książki, które w tym pomogą

Książki nie tylko rozwijają słownictwo i wyobraźnię, mają cały szereg innych atutów - w tym rozwój dziecięcych zainteresowań. Niektóre są tak inspirujące, że potrafią pomóc dzieciakom odkryć ich hobby i je zdefiniować. Do dziiejszego wpisu wybrałam 4 książki, które właśnie dotyczą różnych zainteresowań - będzie o motoryzacji, muzyce, programowaniu i ogrodnictwie :)
Zapraszam na przegląd :)


Na początek rewelacyjna książka od Sierra Madre, która w niezwykle prosty sposób odkrywa przed dziećmi sekrety programowania - "Hello Ruby. Programowanie dla dzieci". 
To absolutnie niezwykły tytuł, bo skierowany do dzieci w wieku 4-8 lat i krok po kroku wyjaśnia świat technologii i fantastycznie rozwija logiczne myślenie. Książka jest podzielona na 2 części - historie Ruby i jej przyjaciół, bogato ilustrowane, a także zestawu ćwiczeń. 
Wiem, że trudno w to uwierzyć, ale dzięki tej książce, nawet przedszkolaki dowiedzą się jak rozpoznać wzór, szukać algorytmu czy błędu w instrukcji - punkty odniesienia to mycie zębów obrazy na tapecie czy kąpiel :)
Oczywiście mamy tu nie tylko rozwój umiejętności programowania, ale i logiczne czy abstrakcyjne myślenie. Dziecko uczy się wyciągać właściwe wnioski i rozwiązywać problemy. 
Dodatkowo znajdziemy tu pomysły na wspólne gry i zabawy. Książkę stworzyła znana programistka Linda Lukas. Rewelacja.

Z programowania do muzyki "Z historii muzyki dla wszystkich wierszyki".
Tym razem mam dla was tomik wierszy autorstwa Grzegorza Wasowskiego z ilustracjami Ernesto Gonzalesa. Książka, która przybliży dzieciom postaci znanych kompozytorów ze sporą dawką dobrego humoru. Książką przygotowała Filharmonia szczecińska i jest pierwszą tego typu publikacją na naszym rynku. Krótkie i zabawne sylwetki mistrzów w wierszowanej formie świetnie zapadają w pamięć. Nie są już to więc nic nie mówiące dzieciom nazwiska ważnych sław, ale postaci z krwi i kości, scharakteryzowane z lekkością i ogromną dawką humoru.
Nie szukajcie tu jednak poważnych biografii, bo to nie o to tu chodzi - tu mistrzowie wszechczasów po prostu dobrze się bawią, a przy okazji uczą czytelnika tego i owego. 
Jeśli i wy macie ochotę na zabawęw tak doborowym towarzystwie - koniecznie sięgnijcie po tę publikację :)
Autorzy - Grzegorz Wasowski, dziennikarz muzyczny i Ernesto Gonzales - ilustrator i twórca komiksów doskonale się sprawili :)

Po muzykowaniu przyszła kolej na motoryzację. "Ale jazda! Historia samochodu" to bardzo ciekawa pozycja, która w znakomity sposób przedstawia młodym czytelnikom jak rozwijała się motoryzacja - od czasów przed pojawieniem się koła, poprzez silniki parowe, po dzisiejsze pojazdy.
Wiele lat historii udało się zamknąć w jednej książce, która nie jest przeładowana faktami, tylko naprawdę dobrze przybliża nam tajemnice motoryzacji. 
Mamy tu więc 16 rozkładówek, każda z nich poświęcona jest jednemu zagadnieniu. 
Jest tu również plansza o wynalazkach, które wpłynęły na rozwój motoryzacji oraz kultowych samochodach. Ciekawostki podano w bardzo zręczny i skuteczny sposób, również dzięki przystępnemu językowi. Dzięki tej książce dzieci poznają Leonardo da Vinci, dowiedzą się czym były hippomobile czy Batmobil. Dobrym pomysłem jest wprowadzenie 2 bohaterów - ciekawski chłopczyk i myszka, któych zabawne wypowiedzi znajdziemy w dymkach. Bardzo zdziwiło mnie, że lektury domagałą się moja 4,5-latka, bo książka skierowana jest do dzieci 6+, ale jak widać wszystko jest względne :)

I na koniec coś dla miłośników ogrodnictwa i sadownictwa :) "Działka dziadka działkowicza" to opowieść o wypisz wymaluj dziadziu moich księżniczek. Pasuje mi tu w każdym calu. On również zaszczepia w dziewczynkach miłość do uprawiania własnego ogródka i zbierania swoich plonów. Takie ogrodnictwo może być znakomitym hobby na świeżym powietrzu. Rewelacyjny klimat i ilustracje Kasi Boguckiej na pewno działają zachęcająco :). Książka składa się z 2 części - na początku mamy wierszowaną historię o pasji działkowania, a na koniec czeka nas całkiem sporo stron o przetworach, warzywach i owocach, które sami możemy przygotować na różne sposoby.
Książka przybliża dzieciom hobby, które może jest bardziej popularne wśród starszych, ale też bardzo pożyteczne. Zapewnia kontakt z przyrodą, aktywności na świeżym powietrzu, pogłębia relacje rodzinne. A zimą możemy wykorzystywać plony, które zebraliśmy latem. A jaka satysfakcja będzie, gdy otworzymy samodzielnie przygotowany słoiczek! No i ten smak... 
Bardzo smaczna pozycja :)

"Hello Ruby. Programowanie dla dzieci" - KLIK
"Z historii muzyki dla wszystkich wierszyki" - KLIK
"Ale jazda! Historia samochodu" - KLIK
"Działka dziadka działkowicza" - KLIK

3 komentarze:

  1. Bardzo lubię takie książki - nie dość, że bawią i intrygują, to jeszcze uczą, zarówno małego czytelnika, jak i starszego. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja poproszę jakieś książki dla dzieci, które tłumaczą dlaczego trzeba słuchać mamy, wtedy chyba całą tone kupię :P

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawe propozycje, szczególnie zainteresowała mnie ta pozycja - Ale jazda! Historia samochodu. Muszę ją zakupić. :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger