11/01/2016

Czytam sobie i główkuję

Dziś o mojej ulubionej serii wspierania nauki czytania oraz zupełnie nowej, która poza przyjemnością z czytania dostarcza dziecku dodatkowych wrażeń - rozwija kreatywność, wspiera samodzielne myślenie i zachęca do dalszych poszukiwań.


Seria "Czytam sobie" jest na rynku już od dłuższego czasu i mało kto o niej nie słyszał.
Już kilkakrotnie wspominałam, że to moja ulubiona seria spośród książek mających na celu wspieranie najmłodszych w nauce czytania i zachęcanie do tego.
Bardzo cieszy mnie to, że seria tak dobrze się rozwija i wciąż pojawiają się w niej nowe tytuły. 


Seria "Czytam sobie" to metodycznie przygotowany program wspierania nauki czytania u dzieci (5-7 lat).

Obejmuje on 3 poziomy zaawansowania:

1. poziom "SKŁADAM SŁOWA"
2. poziom "SKŁADAM ZDANIA"
3. poziom "POŁYKAM STRONY"

Każda z książeczek to oddzielne opowiadanie - dzięki czemu nie musimy nabywać od razu całej serii, tylko wybrane przez nas pozycje.
Wszystkie opowiadania zostały napisane przez współczesnych polskich pisarzy i pięknie zilustrowane.
Na okładkach poszczególnych książeczek znajdziemy krótko przedstawionych autorów i ilustratorów, a na ostatniej stronie - kilka naklejek.

Poziom 1 - SKŁADAM SŁOWA.

Książeczki zawierają 150-200 wyrazów w tekście. Znajdziemy tu ćwiczenia głoskowania, 23 podstawowe głoski i duże kolorowe ilustracje, które świetnie uzupełniają treść.

Poziom 2 - SKŁADAM ZDANIA.

Opowiadania zawierają tu 800-900 wyrazów, zdania są nieco dłuższe, bardziej złożone, pojawiają się też elementy dialogu.
23 podstawowe głoski oraz "h".  Dodatkowo - ćwiczenia sylabizowania.

Poziom 3 - POŁYKAM STRONY

2500-2800 wyrazów, wszystkie głoski, dłuższe i bardziej złożone zdania, trudniejsze słowa - na końcu alfabetyczny słownik trudniejszych wyrazów oznaczonych w tekście gwiazdką.
Na tym poziomie, ilustracje są czarno-białe, co daje dziecku poczucie obcowania z prawdziwą "dorosłą" książką.W tej serii szczególnie lubię podkategorię fakty oraz zupełnie nową - legendy
Dzięki nim, poza wspieraniem nauki czytania dzieci dowiadują się ciekawych rzeczy i wzbogacają swoją wiedzę o świecie - to tak, jakby czytały swoją pierwszą poważną gazetę.
Autorzy tak dobrze dostosowali poziom opowiadanych historii do persepcji dzieci w wieku 5-7 lat, że bez trudu je zrozumieją. 
Niedawno ukazały się 3 bardzo ciekawe tutuły: "W kraju Polan", "Planety pana Mikołaja" oraz "O smoku spod Wawelu" - wszystkie z poziomu 1, czyli dla dzieci rozpoczynających swoją czytelniczą przygodę.
Z serii "Czytam i główkuję" mamy 2 pozycje o królu Gromoryku, autorstwa Wojciecha Widłaka.
Seria dedykowana jest dzieciom od lat 4. Zawiera ciekawą, zabawna historię oraz na każdej stronie zadanie dla naszej pociechy. Zadania są bardzo zróżnicowane - ruchowe, naklejki, dokańczanie obrazków, szukanie par, ciągi i wzory, generalnie sporo dobrej i ciekawej zabawy.


Uwagę dzieci przykuwają dynamiczne, kolorowe ilustracje, zabawny tekst i króciutkie zadania, któe nie zanudzą, ale pobudzą do myślenia. Naprawdę bardzo fajny pomysł.
Jeśli ktoś z was miał okazję zapoznać się z tą serią, koniecznie podzielcie się wrażeniami w komentarzu :)

2 komentarze:

  1. Bardzo lubię tę serię książek, tak samo jak mój synek, który bardzo lubi rozwiązywać wszystkie zdania! Polecam wszystkim, którzy chcą rozwinąć u swojego dziecka m.in. umiejętności logicznego myślenia!

    OdpowiedzUsuń
  2. A czy czytam i główkuję oraz liczę sobie to nie jest to samo?

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger