12/21/2016

Najciekawsze książki o przyrodzie, anatomii i planetach - dla całej rodziny

Dziś mam dla kilka propozycji fantastycznych książek dla dzieci w wieku szkolnym, a także młodzieży i dorosłych. Te książki po prostu nie mają górnej granicy wiekowej, a czyta się je fenomenalnie. Przyznam szczerze, że nawet teraz zanim zabrałam się za ich recenzowanie nei mogłam odmówić sobie przeczytania kilku rozdziałów, przez co nieco opóźniłam w czasie ten wpis - zresztą sami zrozumiecie, gdy po nie sięgniecie :)


Na początek dwie pozycje na temat człowieka i jego ciała. Książka "Człowiek. Jak to działa" opowie nam, jak funkcjonują organy, z czego znudowane są kości, czym tak naprawdę jest mózg i co lubi, co nieco o podobieństwie genetycznym, a także jak funkcjonuje dziecko w brzuchu mamy, jak oddycha co słyszy - czyli życie przed narodzinami i tuż po nich, czy sport jest zawsze zdrowy, wielofunkcyjne komórki. Wszystkie te fakty są tak dobrze podane, że tak, jak wspomniałam trudno oderwać się od tej lektury. Przede wszystkim graficzne rozmieszczenie, ilustracje, tabelki, dymki i schematy sprawiają, że bardzo łatwo chłoniemy wszystkie fakty i pragniemy poznać ich coraz więcej. 

Z kolei drugi tytuł - "Ciało. Jak to działa", to masa informacji na temat dziwnych odgłosów, substancji, zjawisk, narządów i procesów związanych z naszym ciałem. Tu również aż roi się od ciekawostek, z których nie zdają sobie sprawy nawet dorośli. Nawet poszczególne akapity są zatytułowane w taki sposób, że każdego korci, żeby dowiedzieć się, co się za tym kryje.
Autorem rysunków jest Tomasz Samojlik, którech myślę, że nie trzeba nikomu przedstawiać, natomiast tekstu - Marta Maruszczak.

Po sprawach ludzkich pora na wszechświat i kosmos w znakomitej serii wydawnictwa Multico - "Opowiada o..." W tym przypadku "Jerzy Rafalski opowiada o planetach". Znany astronom, który tę dziedzinę wiedzy pokochał już w dzieciństwie, a pasję do kosmosu konsekwentnie rozwijał przez kolejne lata swojego życia zabiera nas w fascynującą podróż po nieznanych obszarach wszechświata.
Książka jest bardzo bogato ilustrowana, a fakty podane bardzo przystępnie. Kolejne planety są nam przedstawiane tak, że na pewno nie będą już dla nikogo pusto brzmiącą nazwą. Do tego pluton, nibiru, księżyc, komety czy egzoplanety czyli masa ciekawostek, które możemy zgłębiać wraz z dziećmi w domowym zaciszu. Rewelacyjna pozycja. 
Moja następna propozycja to "Michał Brodacki opowiada o zwierzętach nad wodą". 
Tym razem nieznany świat zwierząt przybliży nam przyrodnik i redaktor książek popularnonaukowych, Sekrety zwierząt bywają naprawdę zaskakujące - wydra, norka, szop pracz, bóbr, piżmak, karczownik, nutria, szczur wędrowny, rzęsorek rzeczek, to zaledwie 10 z ponad 50 gatunkó zwierząt, jakie tu poznamy. Nie wiem, jak wy, ale ja wiedziałam o nich niewiele, a ta książka uświadomiła mi jak ciekawe są te stworzenia. Gdyby takie książki czytało siędzieciom na przyrodzie byłabym spokojna o rozwój ich zainteresowań :) Genialna książka.
I ostatnia z dzisiejszych propozycji - "Artur Sawicki opowiada o owadach". Również zwierzęta, ale te maleńkie, co wcale nie oznacza, że mniej ciekawe. Autor jest leśnikiem i dziennikarzem, którego pasjonuje popularyzacja wiedzy przyrodniczej i fotografia. 
Owady, o jakich tu przeczytacie miewają naprawdę zaskakujące zachowania, dietę a także wygląd - gdyby dobrze im się przyjrzeć. Mnie zachwyciły tu szczególnie zdjęcia, w ogromnym powiększeniu można dostrzec szczegóły owadów, o któych nie mieliśmy pojęcia. Poza światem owadów, autor przybliża też sylwetki 4 najpospolitszych pająków, czyli pajęczaków, często mylonych z owadami. Ponad 50 różnych owadów, niektóe bardzo zaskakujące, inne znane, ale również z masą ciekawych faktów na ich temat. 
Bardzo polecam wszystkie te pozycje!

2 komentarze:

  1. Ciekawe propozycje, warto będzie je poznać:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Calo czlowieka szkoda ze nie kolorowe ale owady ekstra u nas córka ma chopla a w zimie teskni za owadami

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger