1/11/2017

"Kto czyta, żyje podwójnie" - książkowe inspiracje dla dzieci w wieku szkolnym

Codzienne czytanie dziecku, to czynność niezwykle ważna zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Pozwala zaspokoić dziecięce potrzeby emocjonalne, wspiera jego rozwój społeczny i intelektualny, a przy okazji stanowi znakomitą pomoc w jego wychowaniu. Poza tymi ogromnymi korzyściami dla jego rozwoju, dostarcza dziecku masę radości i na zawsze pozostanie cudownym wspomnieniem. 
W dużej mierze od nas zależy to, czy zainteresujemy nimi naszą pociechę. Warto więc wybierać je starannie i wyszukiwać naprawdę dobre, ciekawe i wartościowe tytuły.
Dziś mam dla was sporą porcję książkowych inspiracji - tym razem dla dzieci w wieku szkolnym, ale kilka tytułów z powodzeniem można czytać też starszym przedszkolakom. 
Poznajcie je bliżej :)


"Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę, mówiła Patricia. Dzięki nim uczysz się, mądrzejesz, podróżujesz, marzysz, wyobrażasz sobie, przeżywasz losy innych, swoje życie mnożysz razy tysiąc. Ciekawe, czy ktoś da ci więcej za tak niewiele. Pomagają też odpędzić różne złe rzeczy – samotność, upiory i tym podobne … Czasem się zastanawiam, jak możecie znieść to wszystko wy, które nie czytacie."   /Arturo Pérez-Reverte – "Królowa Południa"/

Pierwszym z polecanych przeze mnie dziś tytułów jest znakomity "Pax". Nie przesadzę mówiąc, że to jedna z najpiękniejszych książek, które czytałam. To opowieść o wzruszającej relacji kilkunastoletniego chłopca i liska o imieniu Pax, ale również wnikliwy obraz otaczającego świata. W czasie wojny chłopiec musi wyjechać do dziadka i pozostawić swojego przyjaciela w lesie. Mały futrzak musi nauczyć się w tym czasie życia w dzikim lesie. Wspaniała historia niezwykłej przyjaźni, opowieść o poświęceniu i tęsknocie, od której trudno się oderwać. Książka, którą każdy powinien przeczytać. Moja kolejna propozycja to "Chrząszcz i jego chłopiec", kolejna opowieść o przyjaźni, ale tym razem w zupełnie innym wydaniu. Książka jest pierwszą częścią trylogii cieszącej się w Wielkiej Brytanii ogromną popularnością. Gdy tata Darkusa znika w tajemniczych okolicznościach, chłopiec trafia do domu swojego ekscentrycznego wuja. U jego sąsiadów odkrywa niezliczone ilości chrząszczy. Chłopiec szybko odkrywa, że są to inteligentne stworzenia i potrafią się z nim porozumieć. Co więcej, okaże się, że mogą mu pomóc rozwiązać zagadkę zniknięcia taty. Jednak jego uwolnienie będzie niezwykle trudne.Niby święta za nami, ale ta ksiażka rozbawi każdego i przypomni miłe, świąteczne klimaty.
"Nowe przygody Supermikołaja" to kontynuacja "Przygód Supermikołaja", książki, którą wiele dzieciaków pokochało. Taki Supermikołaj ma ręce pełne roboty, przeczytanie listów, organizacja prezentów, zadbanie o swój pojazd - wszystko to na jednej głowie! Supermikołaj to nie tylko zabawki w skarpecie, ale prawdziwa pomoc dzieciakom, które jej potrzebują. Dynamiczna akcja, dużo humoru czyli wszystko co sprawi, że nawet nie przepadający za czytaniem starszak, będzie zgłębiał ją w skupieniu raz po raz wybuchając gromkim śmiechem :)"Koniberki" to piękna, liryczna alternatywa, dla kolorowych, plastikowych kucyków, zerkających na nas ze sklepowych półek. Koniberki to maleńkie kuzyki ze skrzydełkami, zamieszkujące kwiaty wingawie. Te niezwykłe, bajkowe istotki z jednej strony przeniosą nas w magiczny świat wyobraźni, do tego stopnia, że podczas letnich spaceró sami będziecie rozglądać się za nimi na łące - a z drugiej pomogą lepiej zrozumieć istotne tematy, jak przyjaźń, miłość, odpowiedzialność, zaufanie czy lojalność. Koniberki uosabiają różne charaktery i zachowania, a dzieci chętnie sięz nimi identyfikują. To bardzo dobra książka, którą polecam nawet przedszkolakom (4+).Tym razem mam dla was nie powieść, ale zbiór opowiadań wielu znanych i cenionych autorów. 
Każde z nich łączy postać chłopca o imieniu E2rd, każda jest odrębnym rozdziałęm. Dośćodważny pomysł, a do tego jakie ilustracje! Ile się tu dzieje, Kochani! 
E2rd to ożywiony bazgrołek. Rysunek leżał sobie grzecznie za szafą, aż pewnego dnia ujrzał światło dzienne. E2rd zaprzyjaźnia się z Markiem, z którym przeżyje niejedną przygodę.
Wyobraźcie sobie, jak ciekawe będą to przygody, skoro każdą napisał inny autor :) Tej literacki eksperyment bardzo mi się podoba, a różni autorzy wcale nie zaburzają spójności historii, wyszło magicznie i ciekawie. Warto przekonać się na własnej skórze :)
Pora na coś dla młodych miłośników motoryzacji - "Od koła do formuły 1. Historia motoryzacji" to znakomicie przedstawiona, solidna dawka wiedzy.Tym razem to nie książka dla maluszków czy przedszkolaków, ale ciekawych świata starszaków. Dużo obrazków, które urozmaicą czytaną treść i ją uzupełnią. Bardzo dobrze opowiedziane historie motoryzacyjne - znane marki, samochody legendy, słynni kierowcy polscy, motorsport. Założę się, że książka wciągnie każdego fana 4 kółek.
I na koniec "Ziuzia i dom na głowie". Znana nam doskonale bohaterka w nowej odsłonie. Uwielbiamy tą rezolutną łobuziarę, ani przesadnie słodką, ani grzeczną. Ziuzia ma 100 pomysłów na minutę a energią mogłaby obdarować 10 osób. Wspaniała wyobraźnia, cudowna dziecięca wrażliwość, umiejętność doceniania codziennych wydarzeń i radowania się nimi, jak najwspanialszymi przygodami, wszystko to sprawia, że Ziuzia to niezwykle pozytywna bohaterka. 
Do tego wszystkiego jej przesympatyczna rodzinka, którą pokochacie od pierwszego wejrzenia :)
Książka jest cudownie wydana, duży format, twarda oprawa, znakomite ilustracje Roberta Romanowicza. Może być przepięknym prezentem.
A jakie wy odkryliście książkowe cudowności w nowym roku? 
Podzielicie się z nami?


2 komentarze:

  1. Wow! Naprawdę niezły przegląd! Wspaniale jest czytać dziecku na dobranoc ;) O korzyściach dla naszych pociech napisałaś wyczerpująco, a mi w głowie pozostaje taka moja osobista korzyść, mianowicie kiedy czytam np. "Przygody w Dolinie Muminków" " czy 'Przygody Wróbelka Elemelka" to i ja znów choć na chwilę mogę wejść w świat bohaterów z mojego dzieciństwa. Lubię też tych nowych, ale powrót do klasyki zawsze cieszy mnie podwójnie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Od koła do formuly coś dla mojej Leny czytamy codziennie nie tylko wieczorem Lena od 3 miesiecy czyta już sama wiec czytamy na zmianę raz ona nam raz my jej

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger