3/12/2017

Książkowe inspiracje dla starszaków

Dobrze wiem, że zaglądacie do nas poszukując inspiracji również dla dzieci w wieku szkolnym. Dlatego też nie zapominam o serwowaniu wam co pewien czas porządnej porcji bardzo dobrych książek dla starszaków, którzy lubią sobie poczytać, a ostatnio tych pozycji przybyło na rynku i naprawdę - jedna jest lepsza od drugiej :) Są bardzo zróżnicowane tematycznie, dlatego jestem pewna, że każdy znajdzie tu coś dla ciebie. 


"Wyznania zmyślonego przyjaciela" to opowieść o Jacquesie, który ciągle ma wrażenie, że każdy go ignoruje i że nie jest lubiany. Jedynie jego siostra Fleur zdaje się go zauważać. To ona przypomina rodzicom, żeby stawiali mu na stole nakrycie i to właśnie z nią łączy go niezwykle mocna więź. Pewnego dnia okazuje się jednak, że Jacques wcale nie jest bratem Fleur, lecz jej wyimaginowanym przyjacielem. Możecie sobie wyobrazić jego rozczarowanie i irytację tym faktem. To przepiękna opowieść o dorastaniu, o potrzebie posiadania kogoś bliskiego, komu można zaufać. To także historia o tym, jak radzić sobie z samotnością i o samoakceptacji. Znakomicie nakreślona galeria bohaterów skutecznie przyciągnie dzieci do lektury, a duża czcionka ułatwi czytanie.
Wiek: 8+"Słońcem na papierze" to z kolei niezwykła biografia Kornela Makuszyńskiego, napisana w taki sposób, że z łatwością przyciągnie młodych czytelników. Jest tak przystępnie i zabawnie skomponowana, że również dorosły chętnie po nią sięgnie. Bawi, wzrusza, naprawdę trudno się od niej oderwać,Uwielbiam biografie w wersji dla dzieci i młodzieży. Stawia się tam na ciekawostki i interesujące wspomnienia, a nie na daty i suche fakty. Takie biografie naprawdę pozwalają poznać nam osobę, którą opisują. Bardzo polecam.
Wiek 8+"Morze ciche" - ta książka znakomicie podejmuje temat akceptacji dziecka głuchoniemego. Emilio nie uznawany przez ojca szuka oparcia wśród innych - u matki czy przyjaciela Javiera. W życiu chłopca nie brakuje trudnych i przykrych chwil. Książka skłania do refleksji, do głębszej analizy przedstawionych tu problemów. To opowieść o wykluczeniu, istocie akceptacji, inności, dyskryminacji, ale przede wszystkim o ludziach. Dzięki niej wyraźnie widać, że to nie osoby głuche stanowią barierę dla świata, ale to my, ludzie sami oddzielamy się barierami od tego, co inne. Wykluczamy to i odwracamy się, bo boimy się inności. Często to właśnie ludzie słyszący są bardziej głusi - głusi emocjonalnie i pozbawieni empatii - nie potrafią otworzyć się na drugiego człowieka.
Wiek: 10+"Biały Mustang" - niezwykłe indiańskie legendy na wyciągnięcie ręki, dodatkowo towarzyszą im klimatyczne ilustracje. To książka, którą doskonale pamiętam z własnego dzieciństwa, została przetłumaczona na wiele języków. Niezaprzeczalny urok legend i mitów w połączeniu z inną i nie w pełni poznaną kulturą. Naprawdę warto się z nią zapoznać.
Wiek: 8+"Podróż do świateł północy" to kontynuacja uwielbianej przez dzieci "Krainy Lodu", tym razem w wersji dla starszaków. Wyprawa Anny, Elsy i Olafa do Doliny Trolli, gdzie ma się odbyć niezwykła ceremonia. Przyjaciele będą mieli za zadanie pomóc małemu trollowi, którego kryształ nie daje światła. Czy uda im się zdążyć ze wszystkim zanim zacznie się tajemnicza kryształowa ceremonia?
Wiek: 7+


leo

"Marcelinka rusza w Kosmos" - czyli "bajka trochę naukowa" autorstwa Janusza Leona Wiśniewskiego. Jeśli poszukujecie magicznej, nostalgicznej opowieści, która zabierze was w odległe miejsca, to ta opowieść wam się spodoba. Dociekliwa i bystra dziewczynka zadaje mnóstwo pytań o naturę wszechświata. Wraz z duszkiem dziewczynka będzie zgłębiać przeróżne tajemnice świata wokół nas. Książka znakomicie pobudza dziecięcą ciekawość i pokazuje, że dzięki potędze wyobraźni, nie ma rzeczy niemożliwych.
Wiek: 7+"Klucz Blackthorna" to pozycja dla nieco starszych "starszaków" :) Znakomite połączenie powieści przygodowej z historyczną i kryminałem. Bardzo ciekawa i trzymająca w napięciu fabuła, wiele zwrotów akcji, dzięki czemu fabuła nie jest nużąca. To naprawdę bardzo udany debiut Kevina Sands'a. I choć to książka dla dzieci w wieku 10+. to i mnie potrafiła wciągnąć i zapewnić dobrą lekturę na wieczór.
Wiek: 10+Serię "Strażnicy" pewnie wielu z was już zdążyło poznać. Ja niedawno przeczytałam "Szkatułkę i ważkę" oraz "Harfę i winorośl kruków". I pomyśleć, że niedawno narzekałam, że brakuje mi ostatnio  na rynku dobrych powieści młodzieżowych - te zdecydowanie zasługują na miano dobrej powieści. Seria skierowana jest do dzieci w wieku 10+ i nastolatków, zyskała ogromną popularność w ponad 20 krajach. Jej autor, Ted Sanders, znakomicie łączy magię i naukę, mamy więc tu coś więcej niż zwykła powieść fantasy. Codzienne przedmioty posiadają tajemnicze moce, a dwoje dzieciaków ma wpływ na losy ludzkości. Tajemnica, mroczny klimat, niezwykła akcja i zręcznie poprowadzona fabuła to gwarancja sukcesu tej niezwykłej serii.
Wiek: 10+

I na koniec mam dla was "Szaloną historię komputerów" czyli rewelacyjną książkę, której autorem jest Marcin Kozioł - prawdziwy ekspert w dziedzinie mediów elektronicznych. Wystarczy ją otworzyć, żeby zobaczyć, co w niej szalonego - tu każda strona jest inna, czcionka, grafika, dzięki temu jest w stanie zainteresować nawet starszaki na co dzień stroniące od książek, a jednocześnie pasjonatów nowinek technicznych. Co więcej, książki nie trzeba czytać od początku do końca - można ją zgłębiać "na wyrywki". A gdyby wciąż było wam mało atrakcji, użyjcie telefonu lub komputera, aby zobaczyć niezwykłe dodatki multimedialne.I która pozycja najbardziej przypadła wam do gustu?

1 komentarz:

  1. to jeszcze dla nas za wcześnie..u nas muszą być obrazki :) ale na przyszłość fajnie wiedzieć

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger