5/16/2017

"Twardy orzech do zgryzienia", czyli jak poradzić sobie w trudnych sytuacjach - patronat Maluszkowych Inspiracji

Uwielbiamy takie książki. Sytuacje, z jakimi zetknąć może się każdy kilkulatek opowiedziane z perspektywy dziecka, znakomicie wyjaśniające młodemu czytelnikowi emocje, z jakimi są związane i pomagające się w nich odnaleźć. W tej niezwykłej książeczce czeka na dziecko aż 10 opowiadań, z których każde porusza inny, bliski dziecku temat. Problem, który nam może wydawać się błahy, dla dziecka może być niezwykle trudny. Dzięki tej książce młody czytelnik przekona się, że podobne przygody mają inni jego rówieśnicy, że z problemem można sobie poradzić - trzeba tylko wiedzieć, jak się za niego zabrać.Autorką książki jest Renata Piątkowska, dobrze nam znana pisarka, o której pisałam na blogu choćby tu - KLIK. Ma ona niezwykły dar wczucia się w sytuację dziecka i postrzegania świata z jego perspektywy. Może włąśnie dlatego jej opowiadania tak bardzo podobają się dzieciom i tak łatwo znajduje z nimi wspólny język.


W kolejnych opowiadaniach poznamy Amelkę, która wyszła sama z domu i nie umiała znaleźć drogi powrotnej, Kubę bojącego się szczepienia, Franka marzącego o prawdziwych czarach, Oliwkę, która zdaje sobie sprawę, że jej wymarzone zwierzątko zaczyna ją nudzić, Adasia, który poprzez swoją czujność ratuje życie starszej pani, Tomka, któremu pani pomoże odkryć w sobie wyjątkowe cechy, Julkę, nie potrafiącą poradzić sobie ze swoją złością, Wojtka, który bał się ciemności czy Remika, który nie znosił swojego imienia. 
Jak widzicie problemy te dorosłej osobie mogą wydawać się niewielkie - dla dziecka bywają jednak ogromną trudnością i przysłowiowym "twardym orzechem"
Nawet jeśli nasza pociecha nie miała do czynienia z żadną z tych sytuacji, to dzięki opowiadaniom pani Piątkowskiej zrozumieją, że przy odrobinie chęci i starań, z problemem można sobie poradzić. Że zawsze można liczyć na rodziców, bliskich czy nauczycieli, którzy pomogą w trudnych chwilach i że w każdym z nas drzemią pokłady niezwykłej siły i talentów. 


Moja 5-latka pochłonęła książkę w 2 wieczory (zrobiłaby to w jeden, ale było naprawdę późno :)). Była zachwycona :)


Naprawdę bardzo wartościowa lektura dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym - z przyjemnością jej patronujemy :)

1 komentarz:

  1. myślę, że wszystkie książki które uczą samodzielności, oraz tego żeby pomimo przeciwności losu, dążyć do celu, radzić sobie z emocjami, są dobrym zakupem. Ważne aby zasady tam poznane wcielać w życie, ale tu już są potrzebni mądrzy rodzice.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger