5/15/2017

Książka - najlepszy prezent na każdą okazję (6+)

Naprawdę uważam, że książka to najlepszy prezent. Zajmuje niewiele miejsca, a pozwala przenieść się w zupełnie nieznany świat, przeżyć niecodzienne przygody, poznać masę tajemnic, rozwija słownictwo (i nie tylko). Zalety książek mogłabym wymieniać bez końca. W naszym domu książki można znaleźć na każdym kroku. Wraz z mężem sporo czytamy, dzieci również uwielbiają książki, choć same jeszcze czytać nie potrafią. 
Dziś chcę wam pokazać kilka fenomenalnych tytułów dla dzieci w wieku szkolnym, a nawet dla młodzieży - większość to nowości. Wszystko zależy od ich zainteresowań i pasji czytelniczej :)
Gotowi? Zaczynamy :)"Fantastyczny pan Lis" Roald Dahl

Twórczość Roalda Dahla to pewniak. Jego książki to bestsellery na całym świecie, potrafi tak niezwykle przedstawić opisywaną rzeczywistość, że niemal namacalnie ją wyczuwamy. Jego bohaterowie są tak prawdziwi, że czujemy, jakbyśmy doskonale ich znali, jakbyśmy byli tuż obok. Tym razem serwuje nam pakiet filozoficznych rozważań na temat kradzieży i moralności. 
Tytułowy pan Lis walczy z farmerami, żeby zapewnić byt swojej rodzinie - farmerzy natomiast bronią swoich zwierząt za wszelką cenę. O dziwo, Lis jest tu postacią pozytywną, natomiast farmerzy - źli i brzydcy. 
Książkę czyta się znakomicie, nie polecam jej jednak najmłodszym czytelnikom. Zdarzają się tu bowiem przerażające momenty przedstawiające złapane zwierzęta, młodsze dzieci nie zrozumieją także przekazu tej książki.
"Wiedźmy" Roald Dahl

Tę książkę sama doskonale pamiętam z własnego dzieciństwa. Książkę i jej ekranizację, która wtedy wydałą mi się niezwykle przerażająca :) Twórczość Dahla jest dla mnie bezkonkurencyjna, klasyka, która nigdy się nie nudzi, bo sami spójrzcie, po kilkudziesięciu latach od powstania nadal bawi, przeraża i wciąga tak mocno, że trudno jej się oprzeć. Bohaterem jest ośmioletni chłopiec i jego babcia oraz tytułowe wiedźmy, któe po lekturze tej książki nauczymy się bezbłędnie rozpoznawać :)
A co więcej, to książka, która może sprawić, że polubimy ... myszy ;-)
"Agencja wynajmu rodziców" David Baddiel

Fakt, że autor książki jest satyrykiem i dziennikarzem daje się zauważyć już od pierwszych stron. 
Książka jest niezwykle zabawna i z pewnością przypadnie do gustu młodym, czytającym samodzielnie czytelnikom. Nie zraźcie się objętością - 380 stron czyta się bardzo szybko, bo mamy tu sporą czcionkę i ilustracje. Co więcej, przy ciekawej lekturze większa objętość to zdecydowany atut książki. Dziesięciolatek Barry tworzy listę wad i przewinien swoich rodziców. Marzy o tym żeby byli inni, żeby poświęcali mu więcej czasu czy byli bardziej pomysłowi. Wierzy, że gdyby miał taką możliwość, na pewno wybrałby sobie lepszych rodziców - i jakby za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, jego marzenie się spełnia i chłopiec otrzymuje taką możliwość. 
Czy jednak ten wybór na pewno będzie taki prosty? O tym Barry przekona się na własnej skórze. 
Bardzo zabawna pozycja z mądrym przesłaniem - głośne wybuchy śmiechu gwarantowane :)
"Opowieści tajemnicze i szalone" Edgar Allan Poe

Jeśli wasze pociechy lubią tajemnicze i nieco makabryczne opowiadania, to zdecydowanie będzie to coś dla nich. Fascynujące opowieści mistrza grozy Edgara Allana Poe nieznacznie zmodyfikowane, świetnie zilustrowane i znakomicie wydane w twardej oprawie i na świetnym papierze.
W książce znajdziecie 4 opowiadania. Grafika i kolorystyka, jaką zobaczycie po otwarciu książki dodatkowo potęgują wrażenia.
I choć zwykle nie uznaję zbyt dużej ingerencji w oryginalny tekst, tu nie mogę sobie wyobrazić, żeby było inaczej - zresztą opowiadania wcale na tym nie ucierpiały. Oryginalne treści Poe kompletnie nie nadawałyby się do zaserwowania dzieciom, nawet tym, które lubią w książkach mroczny klimat grozy. Te opowiadania mimo wersji złagodzonej wciąż zachowują swój tajemniczy i przerażający klimat, a także wartość literacką. Dodatkowo znakomitym poomysłem było użycie w książce ilustracji Grisa Grimlego, które dodają opowieściom czarnego humoru. Jeśli nie przeraża was więc mroczna wyobraźnia Poego, zdecydowanie polecam :)


"Serafina i czarny płaszcz" Robert Beatty

Pozostajemy w klimacie grozy, ale tym razem zupełnie innym. Bohaterką tej znakomitej powieści jest niezwykła dwunastolatka - Serafina, ukrywana przez ojca w tajemnicy z powodu swojej wyjątkowości. Dziewczynka ma żółte oczy i po 4 palce u rąk i nóg. Ma również nieprawdopodobnie wyostrzone zmysły. Opowieść wciąga już od pierwszych kart i trzyma w napięciu aż do ostatniej. Przyznam się wam, że sama chętnie ją przeczytałam, choć to książka dla młodszych czytelników.
Pewnej nocy Serafina jest świadkiem porwania dziewczynki przez tajemniczą postać w czarnym płaszczu - to zdarzenie sprawia, że nasza bohaterka rozpoczyna prywatne śledztwo i nie spocznie póki nie wyjaśni  tej sprawy. Szybko okazuje się, że to nie jedyny taki przypadek w okolicy. 
Książkę czyta się fenomenalnie. Podczas lektury może pojawić się gęsia skórka, a niejednokrotnie umiejętne zabiego autora wyprowadzą nasze domysły w pole.
Wspaniała, tajemnicza powieść w najlepszym wydaniu - nic dziwnego, że tak długo utrzymywałą się na listach bestsellerów NYT.
"Ryba na drzewie" Lynda Mullay Hunt

Główna bohaterka, Ally wielokrotnie zmienia szkołę z powodu licznych przeprowadzek. Młodzi ludzie doskonale wiedzą, jak trudno jest odnaleźć się w nowym gronie i w nim zaaklimatyzować. 
Dziewczynka ma bardzo niskie poczucie własnej wartości i wciąż czuje się odizolowana. Boi się zwierzyć komukolwiek ze swojego problemu - zarówno mamie, jak i nauczycielom. Tkwienie w tym zawieszeniu staje się niestety przyczyną licznych tarapatów, w jakich Ally się znajdzie. 
Dziewczynka czuje się całkowicie odosobniona i nie wierzy, że ktokolwiek zrozumie, z jakim problemem się zmaga. Dopiero nowy nauczyciel powoli sprawia, że dziewczynka zaczyna się otwierać na otaczający świat - czy to jednak wystarczy, żeby zwierzyć się w końcu ze swojego problemu i ostatecznie zaakceptować samą siebie?
Bardzo dobra powieść, ale z powodu mało krzykliwej okładki łatwo ją przegapić, więc tym bardziej do niej zachęcam :)
"Zula i porwanie Kropka" Natasza Socha

Jakkolwiek poprzednie tytuły poleciłabym starszym czytelnikom (8+), tak tu mamy powieść, która przypadnie do gustu nawet sześciolatkom.
Tytułowa Zula ma 9 lat i pewnego dnia w związku z wyjazdem rodziców trafia pod opiekę nieco ekscentrycznych ciotek. Początkowe obawy ustępują, gdy dziewczynka zauważa, że ciotki wcale nie są takie złe, jak myślała. Dodatkowo przypadek sprawia, że Zula odkrywa w sobie niezwykłę moce. 
Nie zawsze jednak dziewczynka będzie używać ich roztropnie i akurat wiedy, kiedy bardzo będzie ich potrzebować - okazują się niewystarczające.
Zniknięcie ukochanego psa Kropka sprawi, że dziewczynka sięgnie po inne, wcale nie magiczne możliwości  - inteligencję oraz moc przyjaźni. 
W książce jest sporo zabawnych momentów, całość czyta się lekko i przyjemnie, nie sposób nie dostrzec też mądrego przesłania. Pisarka umiejętnie wplata ważne tematy - wykluczenie, odwagę przeciwstawienia się złemu zachowaniu, chorobę. 
Bardzo zręcznie napisana powieść dla dzieci.

"Zagrożeniologia" David O'Doherty

Książka dla miłośników zabawnych, zwariowanych niby poradników dla dzieci i młodzieży. Jest różnorodnie, jest baaardzo absurdalnie, słownictwo jest bardzo proste, a wszystko okraszone dużą dawką humoru. Doktorr udowadnia nam na każdej stronie, że zagrożenia czają się wszędzie i tylko od was zależy czy potraktujecie to z przymrużeniem oka, czy na poważnie ;-)
"Las tajemnic" Marek Wójcik

A gdybyście mieli dość sporych objętości, mam coś mniejszego :) Autor książki jest lekarzem psychiatrą i od lat zajmuje się leczeniem uzależnień od narkotyków i alkoholu. Tę książkę stworzył dla swojej 7-letniej córki i opowiada w niej o podstępach i pokusach, z jakimi możemy zetknąć się w życiu ukazując je jako Wróżki Dobrego i Złego Wyboru.
Książka jest niewielka, ale porusza bardzo ważny temat. Bajkowa rzeczywistość sprawia, że opisane tu historie lepiej zapadną dzieciom w pamięć i utrwalą w pamięci właściwe zachowania. 
Mam nadzieję, że spodobają wam się niektóe z pokazanych tu książek, bo są naprawdę ciekawe :)

Książki w dobrych cenach znajdziecie w księgarni Platon24.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger