7/30/2017

Książki na czterech łapach - czyli słynne psy, które bawią od pokoleń

Podobno to najlepszy przyjaciel człowieka - nic więc dziwnego, że psy pojawiają się w literaturze (nie tylko dziecięcej) dość często :)
Dziś u nas trzy solidne tomiska właśnie z psami w roli głównej - i to takimi, których niejednokrotnie sami znamy z własnego dzieciństwa.
To prawdziwi psi superbohaterowie, zresztą sami zobaczcie :)


Zacznę od Clifforda - wielkiego czerwonego psa, który ma już ponad 50 lat. To leciwe psisko zostało stworzone w 1963 roku i do dziś bawi dzieci na całym świecie. Młodzi czytelnicy ochoczo wyrażali swoją sympatię do czerwonego psa w milionach listów do jego autora, a Norman Bridwell cierpliwie odpisywał na każdy z nich. Trudno powiedzieć, co wpłynęło na ogromną popularność tego psiego bohatera - coś niewątpliwie musiało być w tych prostych ilustracjach i zabawnych perypetiach wielkiego psa i małej dziewczynki, że trafiły do serc milionów młodych czytelników dostarczając im masę radości.
Clifford zagościł też na ekranie, w serialu z 1988 roku. My skusiliśmy się na wersję książkową jego przygód i z przyjemnością przeczytałyśmy ją z dziewczynkami. "Clifford. Wielka księga przygód" to świetnie wydane (Wydawnictwo Znak), obszerne tomisko, w którym znajdziemy aż 6 fantastycznie zilustrowanych opowieści. W książce jest niewiele słów, natomiast ilustracje są ogromne - jak i nasz czerwony bohater. Książka doskonale sprawdzi się już u najmłodszych czytelników (3+), ale spodoba się i starszym przedszkolakom. Prawie 200 stron czyta się naprawdę szybko i zapewniam was, że trudno oderwać dzieci od takiej lektury :)

Kolejny psi bohater, w podobnym wieku to nasz Reksio, który w tym roku obchodzi swoje 50-lecie.
Raczej nie trzeba go nikomu przedstawiać. Postać stworzona przez Lechosława Marszałka jest bystrym i pomysłowym czworonogiem zamieszkującym budę przy domu swoich właścicieli. Reksio potrafi rozmawiać ze zwierzakami i niejednokrotnie ratuje ich z opresji. Trudno z nim narzekać na nudę, bo co chwilę coś mu się przytrafia. Kultowa wieczorynka pokazuje też istotne wzorce i wartości, jak przyjaźń czy współpraca. Przy okazji uczy szacunku do zwierząt i zachęca do poznawania świata - także tego najbliżej nas. Wydawnictwo Papilon wydało niedawno opowieści o Reksiu w wersji książkowej - "Reksio. Dobranocka wszech czasów" to 10 opowiadań z doskonale znanymi nam ilustracjami z serialu animowanego. Pięknie wydana książka w twardej oprawie licząca ponad 220 stron młodszym zapewni wiele chwil ciekawej i zabawnej lektury, a starszym - sentymentalną podróż w czasie.

I na koniec Cezar - najmłodszy z tej gromadki, bo mający "dopiero" 49 lat. Jeśli jakimś cudem nie znacie jeszcze rewelacyjnego komiksu o przygodach "Gucia i Cezara", to polecam nadrobienie :)
Postaci Gucia i Cezara zostały stworzone przez Krystynę Boglar i Bohdana Butenko w 1968 roku, w 1976 roku powstał serial animowany na podstawie komiksu.
Komiks początkowo pojawiał się w Świerszczyku, a następnie jako oddzielne zeszyty, w sumie ukazało się 19 odcinków. Niedawno wydawnictwo Dwie Siostry wydało wszystkie opowieści o niezdarnym hipopotamie Guciu i rozważnym psie Cezarze jako jeden tom.
Perypetie tej dwójki przyjaciół, choć mają już prawie pół wieku, nadal potrafią rozbawić, a nieśmiertelna kreska Bohdana Butenki niezmiennie przyciąga wzrok. Chłopaki co chwilę pakują się w jakieś tarapaty - marchewkowa wyspa, niewola u piratów, królestwo złego węża, Cukrowe Góry, Makowe Królestwo, to zaledwie część przygód tej dwójki. Prawdziwa jazda bez trzymanki i klasyka polskiego komiksu w najlepszym wydaniu (ponad 250 stron!) :)

Wszystkie 3 książki w dobrych cenach znajdziecie w księgarni Tania Książka:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger