8/06/2017

Wakacyjne lektury dla starszaków (6+) i młodzieży cz. 2

Tak, jak obiecałam w poprzednim wpisie z książkowymi inspiracjami dla dzieci w wieku szkolnym i nastolatków, zapraszam na ciąg dalszy. Co więcej, będzie i część 3., bo ciekawych nowości wydawniczych dla starszych "maluszków" jest tak wiele, że te najciekawsze koniecznie chcę pokazać wam bliżej i pozwolić zajrzeć do środka :)
Dzieci samodzielnie czytające naprawdę mają z czego wybierać. Sama pamiętam z własnego dzieciństwa, jak co chwilę wędrowałam do biblioteki po nowe książki, ale nie było wtedy aż tylu ciekawych pozycji, jak dziś.
Zapraszam więc na kolejną odsłonę wakacyjnych (i nie tylko) lektur dla starszaków :)


Pozycje, jakie wybrałam na dziś łączy fakt, że ich główne bohaterki to dziewczyny - nie znaczy to jednak wcale, że książki nie spodobają się chłopcom. To naprawdę ciekawe tytuły, które serdecznie wam polecam.

"Dzika" (10+)

Wspaniała przygodowo-sensacyjna powieść dla nastolatków, która dotyka bardzo istotnej kwestii tolerancji i dyskryminacji, ale to również książka o przyjaźni i miłości. Czarnoskóra 15-latka Alicja jest obiektem drwin ze strony swoich rówieśników. W jej obronie staje Rafał i staje się to początkiem ich przyjaźni, a nawet czegoś więcej. Nie zabraknie tu także dreszczyku emocji, bo na drodze stanie im niebezpieczny gang przemytników gadów, któremu młodzi ludzie będą chcieli przeszkodzić.
Książka ukazała się 10 lat temu (teraz została wznowiona), ale poruszony w niej temat wciąż jest aktualny. Rasizm i dyskryminacja to destrukcyjne zachowania, które niosą ze sobą masę bólu i cierpienia. Lektura "Dzikiej" pozwoli młodym ludziom na refleksję i wyciągnięcie mądrych wniosków na temat tego, czym skutkuje wrogość i co w życiu jest najważniejsze.

Wydawnictwo Nasza Księgarnia
"13. Poprzeczna" (12+)

Trzy dziewczyny, trzy światy, trzy różne światopoglądy i marzenia. Zośka, Agata i Klaudia bardzo się od siebie różnią (kujonka, czarny charakter i flirciara), a zadanie którego się podejmują, wcale nie sprawia im przyjemności - muszą czytać dziewczynie w śpiączce. Bohaterki, jakie tu zobaczycie nie są idealne, są dziewczynami z krwi i kości, a autorka bardzo umiejętnie porusza problemy współczesnych nastolatek.
Co jednak stanie się, gdy te 3 różne światy się zderzą? Czy między takimi osobowościami możliwa jest przyjaźń? Książkę czyta się naprawdę błyskawicznie i bardzo ją wam polecam.

Wydawnictwo Nasza Księgarnia"Krzysia i ptasie kłopoty" (6+)

Kolejna i ostatnia już część serii o naszej ulubionej strażniczce mieczy, Krzysi. Ogromnie lubię tę bohaterkę, która w średniowiecznych czasach nie jest królewną zamkniętą w wieży, lecz marzy o tym, by zostać rycerzem. Krzysia jest sprytna, mądra i ma dobre serce, dzięki tym cechom już niejednokrotnie udowodniła, że stać ją na wiele i zyskała pokaźne grono przyjaciół. Dzielna dziewczynka tym razem musi zmierzyć cię ze zniknięciem gołębia mającego kluczowe zadanie podczas planowanego przyjęcia z okazji urodzin lady Beaty. Czy uda się go odnaleźć na czas? Ciekawa przygodowa opowieść, która przekonuje młodych czytelników o tym, żeby nie bali się marzyć i że zawsze trzeba wierzyć we własne siły.
Choć seria dedykowana jest dzieciom od lat 6, to moja 5-letnia córka bardzo lubiła słuchać o przygodach Krzysi. Naprawdę warto skompletować całą serię.

Wydawnictwo Literówka

"Indeks szczęścia Juniper Lemon" (12+)

Tym razem coś dla starszych starszaków :) Książka pełna tajemnic i niezwykłych splotów akcji. Juniper próbuje odnaleźć się po śmierci swojej siostry, co jest szalenie trudne. Nie mając w nikim oparcia i obwiniając się za wypadek, Juniper nie potrafi poradzić sobie z ogromem swojego cierpienia. Pewnego dnia dziewczyna przypadkowo odnajduje list swojej siostry, napisany w dniu wypadku i postanawia odnaleźć tajemniczą osobę, do której miał być dostarczony. Co więcej, dziewczyna gubi przypadkiem coś bardzo osobistego, skrywającego informację, o której nikt nie może się dowiedzieć. Powieść dotyka wielu ważnych tematów, takich jak miłość, przyjaźń, przemoc w rodzinie czy problemy w szkole, a autorce udało się naprawdę ciekawie nakreślić występujących tu bohaterów. Czytelnik na pewno doceni zabawne momenty i ciekawą fabułę książki, a także to, że przygody Juniper i relacje wśród nastolatków są uniwersalne i niekiedy bardzo znajome.

Wydawnictwo IUVI"Pralinka" (8+)

Książka, która przyciąga wzrok już samą okładką :) A w środku jest jeszcze lepiej. Fanny Joly, mająca na swoim koncie ponad 300 książek, dba o to, żeby młody czytelnik się nie nudził.
Alinka-Pralinka mieszka z rodzicami, dwójką starszych braci i ukochanym pluszakiem i jest tak samo urocza, jak psotna :) Dziewczynka ma niezwykły talent do pakowania się w kłopoty, z którymi dzielnie sobie radzi - nie sposób nie dostrzec tu podobieństwa do kultowego Mikołajka. Nie zabraknie także bójek i awantur. Poza ciekawą fabułą i dynamiczną akcją warto zwrócić uwagę na wydanie - sporo ilustracji, niedługie rozdziały, duża czcionka, a do tego dobry papier i twarda oprawa.

Wydawnictwo Znak
"Jaga Czekolada i Baszta Czarownic", "Jaga Czekolada i Władcy Wiatru" (7+)

I kolejna pozycja z dziewczęcą bohaterką - tym razem jest to Jaga Czekolada. Jagoda Nugat jest uczennicą 5. klasy, świeżo po przeprowadzce. Początkowo zmaga się z samotnością, tęsknotą za starą klasą i brakiem przyjaciół. Wszystko układa się nie tak, jak powinno, a do tego rodzice są zajęci i nie mają na nic czasu. Jednak gdy do domu obok wprowadza się Mirella z córką Lukrecją, coś zaczyna się zmieniać. Dziewczynki się zaprzyjaźniają i pomagają Mirelli w cukierni. Co więcej, nowe sąsiadki okazują się być czarodziejkami i zdradzają jej niezwykłą tajemnicę. Wspólnie muszą stawić czoła złemu czarnoksiężnikowi Hedimowi. Myślę, że książki z tej serii można czytać już z 7-latkiem, gdyż zarówno tempo akcji, jak i przygody będą odpowiednie dla odbiorcy w tym wieku.
Druga część - "Jaga Czekolada i Władcy Wiatru" jest moim zdaniem jeszcze lepsza. Jakkolwiek pierwszy tom był początkowo trochę nużący, to kolejny wciąga od pierwszych stron. Ciekawe opisy i przygody sprawiają, że dzieciom trudno będzie się oderwać.

Wydawnictwo Wilga
W kolejnej odsłonie książkowych inspiracji dla starszaków pokażę wam kilka zabawnych i szalonych pozycji z chłopięcymi bohaterami, ale nie tylko :)

Wszystkie pokazane książki znajdziecie w bardzo dobrych cenach w księgarni Platon24.pl.1 komentarz:

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger