10/29/2017

Ciekawe i niedrogie gry dla 5-latka

To, że dobre gry nie muszą być drogie wiemy od dawna. Dziś chcę wam pokazać trzy naprawdę fajne tytuły za mniej niż 40 zł :) Myślę, że mogą być doskonałą inspiracją na nadchodzące Mikołajki i nie tylko, bo to naprawdę ciekawe, lubiane przez dzieci i rozwijające pozycje.

gry planszowe, gry 5+, gry od 5, Granna, Nasza Księgarnia, gry dla pięciolatka,


"IMIONKI" - Granna 


To karcianka, za którą przepadają obie moje córki. Niby skierowana jest do pięciolatków, ale moim zdaniem można w nią grać i z młodszymi dziećmi - moja 3-latka jest tego najlepszym przykładem.
Ta gra to właściwie tylko i aż talia dużych kart. Układamy je w stos, następnie gracz odkrywa stworka na niej przedstawionego i go nazywa. Kiedy ten sam stworek pojawia się po raz kolejny - gracze starają się przypomnieć sobie jego imię i ten, kto wypowie je jako pierwszy zdobywa cały odkryty stos. Gra się błyskawicznie, reguły są bardzo proste, a gra przy okazji świetnej zabawy ćwiczy pamięć, refleks i spostrzegawczość. A - i jeszcze kreatywność, bo niektóre imiona są genialne :) Grę można kupić za mniej niż 20 zł -> Imionki.


"CUKIERKI" / Granna


Kolejna świetna gra dla dzieci. Tym razem mamy bardzo słodką tematykę i kafelki. Na początek rozkładamy 26 kafelków tworząc pole gry i wręczamy każdemu z graczy po 3. Tura wygląda tak, że bierzemy jeden ze swoich kafelków i kładziemy go tak, żeby stykał się przynajmniej jednym bokiem z leżącymi na polu gry tak i stworzył cały cukierek. Zabieramy jako punkt zwycięstwa kafelek sąsiadujący (czasami więcej, w zależności od tego, ile pełnych słodyczy stworzyliśmy). Następnie dociągamy nowy kafelek, aby nadal mieć ich 3. Mamy tu ciastka dające dodatkowy ruch albo lizaki, dające dodatkowe punkty. Gra kończy się, gdy gracze pozbędą się kafelków. 
Gra uczy podejmowania samodzielnych decyzji i zarządzania swoimi kartami, kosztuje ok. 23 zł -> Cukierki


"KRÓWKA W KUCHNI" / Zagrajmy, mamo / Nasza Księgarnia


Ostatnia dziś gra i znowu świetna pozycja dla przedszkolaków - tym razem dzieci poznają sylaby. Ale nie tylko - ćwiczą słuch, koordynację wzrokowo-ruchowo-słuchową, liczą i przy tym świetnie się bawią. No i mega gadżet w zestawie - drewniana łyżka, która z miejsca zachwyci dzieci :) 
Na początku rozdajemy graczom pomocnicze płytki dźwiękowe (różne składniki z różną ilością sylab). Jeden z graczy miesza łyżką w garnku :) i chwyta kartę ze stosu nie pokazując jej reszcie graczy, a następnie łyżką wystukuje łyżką liczbę sylab z pierwszego obrazka, a potem z 2 kolejnych (po każdym robi stosowną przerwę).
Zadaniem pozostałych graczy jest odgadnięcie, o którą płytkę chodzi (na polu gry) i wskazanie jej. Najszybszy gracz zdobywa kartę jako punkt zwycięstwa i łyżkę - i teraz on będzie wystukiwał sylaby. Gdy na karcie ukaże się mysz, gracz krzyczy "Mysz, a kysz!", a gracze muszą szybko wskazać kartę z myszką. Gra jest rewelacyjna i bardzo wciągająca. My gramy na okrągło :) Szczególnie ostatnio, kiedy wirusy unieruchomiły nas w domu... 
Grę można kupić za mniej niż 40 zł -> Krówka w kuchni.


I jak podobają się wam moje propozycje?

Jeśli macie inne, sprawdzone gry dla 5-latków w dobrych cenach, podrzućcie je w komentarzach :)

6 komentarzy:

 1. Naprawdę ciekawe pozycje i aż trudno byłoby wybrać jedną :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. My również lubimy wspólne granie :) moi gracze mają 5 i 7 lat i często gramy razem w Nawlekaj nie czekaj wyd. Alexander - świetny trening pamięci, Obserwujesz i znajdujesz - piktogramy wyd. Alexander, Zgaduj zgadula wyd. Granna, Dino kontra Dino wyd. Granna i A to było tak wyd. Trefl. Mamy jeszcze świetną grę w zgadywanie postaci z bajek Disneya Hedbanz, świetnie się przy tym bawimy całą rodziną :)

  OdpowiedzUsuń
 3. "Imionki" są świetne. Niebawem będziemy mieć też okazję zagrania w "Cukierki".

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetne propozycję, naprawdę ciekawa sprawa do wypróbowania z dzieciakami w czasie wolnym :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawe propozycje, muszę prze próbować kilka z tych opcji dla mojego malucha :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dobra odskocznia właśnie żeby dzieci odciągnąć chociażby od komputera w te chłodne zimowe dni jakie teraz panują my też gramy w różne gry z dziećmi ;) w zgadnij kto to albo podobne takich nie mamy ale może pokusimy się kupić ;)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger