10/07/2017

Jakie książki lubią czytać dzieci w wieku szkolnym? Nowości wydawnicze

Nie zapominamy o starszakach i dziś mam dla nich kolejną porcję książkowych inspiracji. Jeśli dzieci potrafią już czytać samodzielnie i nie musimy ich już w tym wyręczać, warto podsuwać im ciekawe książki dopasowane do ich zainteresowań, żeby czytały jak najwięcej. Nie będzie to jakieś szczególnie trudne, bo na rynku jest masa znakomitych pozycji książkowych dla starszaków - sami zobaczcie!

Jakie książki lubią czytać dzieci w wieku szkolnym? Nowości wydawnicze, książki dla dzieci

"ALE HISTORIA... ZYGMUNCIE, I KTO TU RZĄDZI?" (7+)


To już 4. część znakomitej serii "Ale historia...", i druga na naszej półce (gdzie ja byłam, gdy wydawano pierwsze dwie?). To książki, które w zabawnej formie przekazują ciekawe fakty historyczne. Po takiej lekturze, historia wcale nie wydaje się nudna, a podane tu informacje na długo zapadają w pamięć. Szkolny historyk, pan Cebula zna niezwykły sposób, żeby swoich uczniów przenosić w czasie, aby poznawali historię "na własnej skórze". Po tej lekturze Zygmunt Stary dla nikogo nie będzie już pusto brzmiącym przydomkiem, lecz postacią z krwi i kości - depresyjną, mającą problemy z podejmowaniem decyzji, zawierzającą czarom. Poznamy tu realia Złotego Wieku, oraz dowiemy się, jak bardzo wynalezienie druku zmieniło nasze życie. Całość podana jest wybornie - humorystycznie, ciekawie i z dużą ilością ilustracji. Fantastyczna pozycja zarówno dla pasjonatów historii, jak i dla tych, którzy nigdy za nią nie przepadali.
"ZULA W SZKOLE CZAROWNIC" (7+)


Pamiętacie, kiedy jakiś czas temu pokazywałam wam "Zula i porwanie Kropka" ? Bardzo podobają mi się takie książki, z dziewczęcymi bohaterkami. Zula jest naprawdę urocza, ale również bardzo mądra. Już w pierwszej części okazało się, że dziewczynka ma magiczne moce i teraz ten wątek jest rozwijany. W książce znajdziemy ciekawą historię o przyjaźni ze szczyptą magii. Do tego znakomite ilustracje Agnieszki Antoniewicz zachęcają dzieci do samodzielnej lektury, bo takie książki najlepiej czyta się samemu! W ulubionym kąciku, pod kocem, gdy na dworze leje. Aż nie chce się wyjmować nowa z książki, zwłaszcza, gdy jest taka wciągająca.


"COŚ CI POWIEM, STOKROTKO" (7+)


Książka, którą wielu z nas pamięta z własnego dzieciństwa. Ośmioletnia dziewczynka i jej wierny przyjaciel miś dzielą się ze sobą swoimi troskami i radościami. Stokrotka przeżywa różne przygody i dzięki nim wzbogaca się o nowe doświadczenia. To książka, która swoją tematyką najbardziej trafi do pierwszaków, którzy właśnie rozpoczęli szkołę. Pamiętajmy, że to książka z lat 60. ubiegłego stulecia, więc nie wszystko będzie aktualne, jednak tematyka, jaką tu spotkamy jest uniwersalna i nie starzeje się. Młody czytelnik rozpoznaje swoje emocje, lęki i nadzieje i uczy się je oswajać.
"PRALINKA NIE DAJE ZA WYGRANĄ" (7+)


Kontynuacja przygód "Pralinki", którą poznaliśmy jakiś czas temu. Zabawna opowieść o rezolutnej Alince rozbawi niejednego czytelnika. Jej przygody bywają tak "odjechane", że na nudę na pewno nie będziemy narzekać. Nawet, jeśli nie znacie pierwszej części, bez problemu możecie sięgnąć po tę pozycję. Książka jest tak energetyczna, że nie potrzeba nam red bulla :) Pralinka mieszka z 2 braćmi, którzy potrafią nieźle dokuczyć, ale dziewczynka dzielnie stawia im czoła. Tym, którzy nie znają pierwszej części na pewno spodoba się fakt, że jej znajomość nie jest konieczna. Każdy rozdział poprzedzony jest objaśnieniem tego, co już się wydarzyło, więc młody czytelnik nie powinien czuć się zagubiony. Główna bohaterka to niezwykle barwna postać i dzieci z przyjemnością będą śledzić jej losy. To dziewczęca odpowiedź na chłopięcych bohaterów książek dla młodych czytelniku, których obecnie jest mnóstwo na rynku. I muszę przyznać, że całkiem udana. Będzie miłość, będą szkolne perypetie, będą wzloty i upadki - słowem - życie :)
"TAJEMNICA PRZEKLĘTEJ HARFY" (10+)


Bardzo dobra seria, którą poznałam niedawno (-> lektury dla starszaków 6+) i która jest lekturą szkolną (co ogromnie mnie cieszy). Bohaterką książki jest 14-letnia Julia, która porusza się na wózku i wraz z przyjacielem i psem rozwiązuje różne zagadki i tajemnice. Z książkami dla dzieci w wieku szkolnym jest tak, że muszą mieć ciekawą akcję, bo zaledwie chwila nudy wystarczy, żeby książka poszła w kąt. Jeśli jednak oprócz dynamicznej treści uda się przemycić coś mądrego to już jest fantastycznie. Tym razem bohaterowie wybiorą się do Egiptu, gdzie będą musieli stawić czoła nowej zagadce. Jak zwykle możemy liczyć na zręcznie napisaną historię i napięcie do ostatnich stron. Warto poczekać na takie rozwiązanie:) "DZIKIE KRÓLESTWO" (10+)


I na koniec "Dzikie królestwo" czyli fantastyka dla nastolatków. Coś, co zapewne spodoba się fanom "Spirit Animals". Poznajemy pewną rodzinę - ojca, córkę oraz ich kota. Poznajemy też wiele zwierząt, które potrafią się ze sobą komunikować, współpracują i zarazem konkurują ze sobą. Pewnego dnia dzieje się coś nieoczekiwanego - zwierzęta wypowiadają wojnę ludzkości. Nie obawiajcie się drastycznych scen, gdyż tu ich nie znajdziemy. Będzie natomiast magicznie, ale nie kiczowato. Niecodzienne wydarzenia na pewno wciągną młodych czytelników lubiących powieści fantastyczne, bo to właśnie do nich skierowana jest ta książka. Więcej propozycji książek dla dzieci w wieku szkolnym znajdziecie tu:

Książki dla starszaków

2 komentarze:

  1. Dzięki za polecenie! Na pewno wybiorę jakąś i kupię mojemu dziecku :) Uwielbia czytać książki i z pewnością ucieszy się z prezentu!

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger