10/05/2017

Wanda Chotomska i Agnieszka Osiecka dzieciom, czyli klasyka w najlepszym wydaniu

Szczerze mówiąc nie miałam pojęcia, że Agnieszka Osiecka pisała utwory dla dzieci, utwory Wandy Chotomskiej znamy natomiast doskonale. Bardzo chciałam więc, żeby obie te książki znalazły się na naszej półce - jedna, żeby ją poznać (zawiera wszystkie utwory, które Agnieszka Osiecka stworzyła dla dzieci), a druga, żeby mieć w biblioteczce solidny i pięknie wydany zbiór tekstów tej niezwykłej poetki (no i te ilustracje Artura Gulewicza <3).

najlepsze wiersze dla dzieci, klasyczne opowiadania dla dzieci, Chotomska, Osiecka

Wydanie obu tych książek robi wrażenie - każda z nich liczy blisko 300 stron i ma piękną, aksamitną w dotyku oprawę. 

"WANDA CHOTOMSKA DZIECIOM"

Twórczości Wandy Chotomskiej nie trzeba nikomu chyba zachwalać. Któż z nas nie śpiewał radosnego "Nie mamy samochodu, lecz przecież są tramwaje. Więc jedźmy na majówkę w niedzielę razem z majem..."? To tak znakomita poetka, że dzieci słuchają jej utworów, jak zaczarowane. Szkoda, że nie ma już jej z nami - choć patrząc na jej ogromny dorobek wciąż czujemy jej obecność. Bo niewątpliwie jest w tych tekstach coś takiego, co przenosi czytelnika do innej rzeczywistości. W tym cudownym wydaniu znajdziemy zarówno utwory pisane wierszem, jak i prozą. Te wiersze mają tak niesamowitą moc, że nawet gdy jesteśmy zmęczeni i mamy wszystkiego dość, uśmiech sam pojawia się na ustach czytając takie wiersze: "Zamknęli się w pokoju i oglądają mecz, a ty im pierz koszule, a ty im ciasto piecz. I podaj im jedzenie, i szoruj po nich gary - mamusiu, dosyć tego! Idziemy na wagary."
Znajdziemy tu znakomite utwory, jak "Leonek i lew", "Drzewo z czerwonym żaglem", "Panna Kle-Kle" czy "Dzień dobry, córeczko", znajdziemy całą masę wierszy, które bawią i uczą zarazem, znajdziemy przepiękne rymy i klimat, jakiego nie potrafi stworzyć nikt inny. A wszystko to znakomicie zilustrowane przez Artura Gulewicza. Majstersztyk!

"AGNIESZKA OSIECKA DZIECIOM"

Ta książka była dla mnie, jak wspomniałam na początku, zaskoczeniem. Nie wiedziałam, że Agnieszka Osiecka pisała dla dzieci, a gdy już się dowiedziałam, nie sądziłam, że jest to tak dobre!
Ta książka to potężna porcja najlepszej zabawy. Zabawy słowem, obrazem, zabawy rymem i wyobraźnią. Do tego znakomite ilustracje Eli Wasiuczyńskiej (mamy książkę z jej autografem z czasów, gdy Helenka była jeszcze w brzuszku :)).
W tym tomisku znajdziemy utwory: "Dzień dobry, Eugeniuszu", "Dixie", Wzór na diabelski ogon", "Pantoflisko", "Zaszumiało jesienią", "Kolęda myszki", "Szczególnie małe sny" i "Ptakowiec". Są to zarówno wierszowane, jak i pisane prozą opowieści. Te utwory bawią, uczą i pozwalają się rozmarzyć. Dzieci znajdą tu niezwykłe postacie, szalone przygody i zwariowane pomysły,  a my, dorośli, między wierszami przeczytamy o minionych czasach, bez trudu podchwycimy aluzje i ukryte znaczenie metafor. Jest to więc lektura i dla małych i dla tych większych :)

Jeśli szukacie książki na dobranoc dla  dzieci 5+, to te pozycje sprawdzą się w tej roli doskonale :)

Nasza Księgarnia

Te wpisy mogą ci się spodobać:

Nowe wydanie "Dzieci z Bullerbyn" w dużym formacie i bogato ilustrowane


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger