10/13/2017

Miś Paddington - wznowione przygody niedźwiadka, którego pokochał świat

Pierwowzorem postaci Paddingtona była pewna samotna maskotka leżąca na półce londyńskiego sklepu z zabawkami. Michaelowi Bondowi zrobiło się jej żal, kupił ją i podarował swojej żonie. 
Nie wiem, jak to się stało, ale nowa postać bardzo przypadła do gustu młodym czytelnikom. Trudno uwierzyć, że ten sympatyczny, nieco roztargniony miś ma już prawie 60 lat i jest bohaterem 14 książek dla dzieci. 

miś paddington wznowienie przygód, wydawnictwo znak, blog, recenzjaBardzo się cieszę, że wydawnictwo Znak zdecydowało się wznowić przygody tego sympatycznego niedźwiadka. Szczególnie, że zachowano oryginalne ilustracje Peggy Fortnum z pierwszego wydania (1958 r). Niedawno pojawiły się 3 części cyklu o Paddingtonie - niewielkim, kosmatym misiu, przy którym nie można się nudzić.

Miś Paddington urodził się w Peru (i niezmiennie kojarzy nam się z naszą własną wyprawą do Peru sprzed kilku lat), a do Anglii przyjechał w poszukiwaniu zaprzyjaźnionego naukowca. W metrze przypadkiem poznaje rodzinę Brownów i od tej pory ich losy się łączą. Miś i jego nowa rodzina bardzo się ze sobą zżyją - nawet, jeśli początkowo trudno będzie im się do siebie przyzwyczaić. Ich przyjaźń przyniesie ze sobą wiele dobrego, załagodzi niejeden rodzinny konflikt, a ich niezwykłe przygody przypadną do gustu młodemu czytelnikowi.

Pierwsza część "Miś zwany Paddington" to początek historii. Poznajemy tu kulisy wyprawy misia do Anglii, dowiadujemy się, jak poznał państwo Brown i skąd wzięło się jego imię. Tę część niedawno można było obejrzeć w kinie, ale ja zdecydowanie polecam wersję książkową. Moim zdaniem film nie oddaje nawet części klimatu tych niezwykłych przygód.Kolejna książka to "Paddington za granicą". Tym razem miś wyruszy z Brownami do Francji, bo przecież rodzinne wakacje bez misia byłyby niemożliwe. Przygotujcie się na mnóstwo zabawnych i nieoczekiwanych przygód już od samego lotu samolotem. Postać Paddingtona jest tak urocza, że książkę czyta się z ogromną przyjemnością. I tu wielki ukłon w stronę autora, że zdołał stworzyć tak ciepłą i sympatyczną opowieść, która od lat jest chętnie czytana na całym świecie.W ostatniej części "Nowe przygody Paddingtona" poznamy kolejną porcję przygód misia i rodziny Brown. Właściwie poznamy go w typowej angielskiej codzienności, która wcale nie będzie taka zwyczajna, zwłaszcza, jeśli Paddington jest w pobliżu. Codzienne, prozaiczne wydarzenia stają się niezwykłymi przygodami - jak choćby pierwszy telewizor czy wizyta misia w szpitalu.Moje dzieci zdecydowanie lubią misie :), a Paddington z pewnością znajduje się w ich ulubionej czołówce. A jaki misiowy bohater przyjął się najlepiej u was?

2 komentarze:

  1. Póki co moja Córcia zna owego Misia tylko z filmu ale trzebanadrobić i przeczytać również książke :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Moja córka uwielbia przygody Paddingtona :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger