10/21/2017

Piranie! Planszówkowa wyprawa do San Escobar

Jesienią granie w planszówki to nasz rodzinny rytuał. Mamy sporo tytułów dla przedszkolaków, ale nie brakuje nam też gier dla starszych dzieci, w wieku 7+. W takie gry z powodzeniem mogą grać również dorośli i mogę wam zagwarantować, że emocji nie zabraknie. W "Piranie" graliśmy niedawno w dorosłym gronie, gdzie każdy 30. urodziny miał już za sobą kilka lat temu :) I każdemu z nas bardzo przypadła do gustu. To niezwykle ciekawa, nieprzewidywalna planszówka, w której na pewno przydałby się dar jasnowidzenia :) A jeśli go nie mamy, musimy polegać na własnym przeczuciu i planowaniu potencjalnych kroków rywali. 

planszówki dla siedmiolatków, gry planszowe dla dzieci w wieku szkolnym, ciekawe planszówki dla siedmiolatka, planszówki dla ośmiolatka, blog, recenzjaWydawnictwo Nasza Księgarnia ma w swojej ofercie gry zaledwie od roku, ale w tym czasie wydano już bardzo wiele świetnych tytułów. Co więcej, Wydawnictwo nie zwalnia tempa i wciąż czymś nas zaskakuje. Gry nie dość, że są bardzo ciekawe pod względem mechaniki, różnorodne i skierowane do różnych grup wiekowych, to graficznie są na najwyższym poziomie.
"Piranie" to właśnie przykład bardzo dobrej gry tego wydawnictwa. Znajdziemy tu nawet odniesienie do współczesności, bo akcja rozgrywa się w okolicach ... San Escobar :)
Carlos, czyli wspólny pionek wszystkich graczy porusza się po planszy przedstawiającej wyspę i otaczającą ją wodę pełną piranii i ograniczoną z 4 stron plażą, dżunglą, miastem i skałami. Jedna pomyłka Carlosa i wpada on do wody, a gracz otrzymuje symbol piranii (gdy zdobędzie 3 takie symbole - przegrywa).
Gracze posiadają po 12 kart wyznaczających ruch Carlosa w 4 kierunkach (w pionie lub poziomie). Każda karta "mówi" o ile pól musi poruszyć się Carlos i ile pni daje.


Runda wygląda tak, że każdy z graczy jednocześnie wybiera jedną kartę ze swojej talii i kładzie ją zakrytą przed sobą. Potem kolejno każdy z graczy odsłania kartę i przesuwa pionek Carlosa o widoczną na niej liczbę pól w odpowiednim kierunku. Może też przesunąć piranię na inne miejsce. Po wodzie pionek porusza się stając na pnie, jeśli zdarzy się tak, że gracz w swoim ruchu ma za mało pni, żeby przemieścić Carlosa zgodnie z kartą - nasz bohater wpada do wody, a nam przybywa żeton piranii. Zresztą karniaka w formie piranii można zdobyć za - wpadnięcie do wody, wyjście poza planszę i natrafienie na piranię. Jeśli któryś z graczy otrzyma żeton piranii, runda się kończy i rozpoczynamy ponowną. Gramy do 2 lub 3 piranii (w zależności od liczby graczy).


W "Piranie" gra się rewelacyjnie. Gra jest lekka i łatwo wyjaśnić jej zasady, a jednocześnie dostarcza fajnych emocji. Cieszy oko piękną grafiką i trzyma w napięciu, bo zawsze trudno przewidzieć ruchy przeciwnika. Ryzyko, blef, planowanie - to wszystko i o wiele więcej znajdziemy w tej rodzinnej planszówce. To tytuł, który rozwija, bo podczas kolejnych rozgrywek gracze opracowują własny, skuteczny plan działania, szacują, starają się przewidywać ruchy przeciwnika i podejmują ryzyko.
Biorąc pod uwagę fakt, że można ją znaleźć w sieci za około 50 zł, jest naprawdę świetnym pomysłem na upominek dla dzieci w wieku szkolnym. 

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger