10/19/2017

Richard Scarry - jeden z najpopularniejszych amerykańskich autorów książek dla dzieci

Nie ma chyba Amerykanina, który nie znałby książek Richarda Scarry. Wychowały się na nich całe pokolenia, to klasyki, które pomagały maluchom uczyć się nowych słów i wzbogacać swoją wiedzę o świecie. W czym tkwi fenomen ich popularności, zaraz się przekonacie. Koniecznie przeczytajcie wpis do końca, bo czeka tam na was ciekawostka :)

Richard Scarry - jeden z najpopularniejszych amerykańskich autorów książek dla dzieci, recenzja, blog, książki dla dwulatka, elementarz dla dwulatka, słownictwoRichard Scarry jest autorem i jednocześnie ilustratorem swoich książek. Wydał ich około 300, a ich nakład przekroczył 100 mln egzemplarzy. Do dziś stanowią podstawę wielu seriali animowanych i wciąż chętnie są czytane. Od niedawna można je kupić również w Polsce, dzięki wydawnictwu Babaryba.

Jego książki skierowane są do najmłodszych i w prosty sposób objaśniają dzieciom otaczający świat. Ich bohaterami są zwykle antropomorficzne zwierzęta, a zabawne i kolorowe ilustracje doskonale trafiają do małych czytelników. Znajdziemy tu koty, króliki, szczury, świnki czy myszki, ubrane i wykonujące różne czynności. Styl ilustracji i prosty przekaz książek Richarda Scarry'ego przypadł do gustu dzieciom w wielu krajach, co szczególnie nie dziwi patrząc, jak niewiele było tego typu książek w latach 50-tych. 

Każda z jego książek to znakomity materiał do wzbogacania dziecięcego słownictwa, do czego zachęcają zwierzęcy bohaterowie. "Mój najlepszy elementarz" został wydany ponad 50 lat temu.
Każda rozkładówka to zupełnie inny temat - mamy tu więc słownictwo związane z planem dnia, domem i gospodarstwem, czasem wolnym i zabawą, narzędziami, lotniskiem, sklepem, portem, leczeniem, codziennymi czynnościami, zwierzętami, rodzinnymi uroczystościami, wycieczkami, szkołą, zawodami, pojazdami, porami roku, częściami ciała czy cyrkiem (niestety ukazanym pozytywnie, ale nam ta rozkładówka służy jako materiał do rozmowy na temat losu cyrkowych zwierząt i tego, dlaczego uznajemy tylko cyrk, w którym występują ludzie). Tych tematów jest tu o wiele więcej, bo książka liczy aż 71 stron. Przyznacie chyba, że to naprawdę solidna porcja wiedzy dla malucha.
"Auta, maszyny, pojazdy i wszystko do jazdy" to kolejna książka tego autora. Tu również dzieci poznają nowe słowa i oglądają zabawne, kolorowe ilustracje. Tematycznie, jak wskazuje tytuł, książka skupiona jest wokół pojazdów wszelkiego rodzaju. Jest wesoło, barwnie i dynamicznie, czyli tak, jak lubią dzieciaki.
I na koniec obiecany bonus. Książki Richarda Scarry'ego powstały w latach 50. ubiegłego wieku, więc w czasach, mówiąc delikatnie - nieco innych. Na szczęście zadbano o to, żeby zaktualizować pierwotną wersję książek i dostosować ją ... do naszych czasów. 
Różnice możecie zaobserwować na zdjęciach autorstwa Alana Taylora udostępnionych na jego stronie :)

Zdecydowanie preferujemy wersję PO zmianach :) Nie martwcie się zatem, że sięgając po tak klasyczne książki narazicie swoje pociechy na kontakt ze stereotypami, motywami rasistowskimi czy seksistowskimi, bo jeśli nawet można doszukiwać się ich w pierwszych wersjach, to dziś wyglądają zupełnie inaczej. W polskim tłumaczeniu doszukałam się nawet "kierowczyni", jako żeńskiego odpowiednika kierowcy, choć nigdzie w słownikach nie figuruje to słowo, jako oficjalna forma. Przynajmniej na chwilę obecną :)

1 komentarz:

  1. Bardzo ładne ilustracje, lubię taki styl, podoba mi się :) super :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger