10/23/2017

Topologix - gra ćwicząca orientację przestrzenną dla przedszkolaków

Dzieci w wieku przedszkolnym powoli przygotowują się do podjęcia obowiązku szkolnego. Zanim to nastąpi muszą opanować i rozwinąć szereg umiejętności takich, jak współdziałanie w grupie, pamięć wzrokowa i słuchowa, wypowiadanie się, logiczne myślenie, spostrzegawczość czy samodzielność. 
Bardzo ważnym obszarem, który może mieć ogromny wpływ na przyszłe postępy w nauce jest zdolność kierunkowej orientacji przestrzennej i umiejętność określania stosunków między przedmiotami. Dziś pokażę wam bardzo ciekawą grę, która pomoże nauczyć i wyćwiczyć właśnie orientację przestrzenną.

zabawki dla przedszkolaka, topologix, orientacja przestrzenna, gry dla czterolatków, gry edukacyjne, Djeco,Pisząc o orientacji przestrzennej mam na myśli zarówno umiejętność określania prawej i lewej strony, jak i stosunków pomiędzy przedmiotami.

Jakie trudności może powodować u dziecka nieukształtowana orientacja kierunkowa?


- rysowanie - problemy z odwzorowywaniem kształtów, szlaczków, rysowanie linii, problemy z proporcją, rysunki ubogie w szczegóły, nieuporządkowane

- wypowiadanie się - błędne używanie pojęć typu: nad, pod, pomiędzy, obok, przed, za

- pisanie - litery pisane odwrotnie (efekt odbicia lustrzanego), błędy w kolejności liter w wyrazach oraz cyfr w dużych liczbach, problemy z rozumieniem tabel

- czytanie - opuszczanie liter, sylab i całych wyrazów, problemy z rozumieniem pojęć

- czytanie mapy - problem z odnajdywaniem i zapamiętywaniem położenia punktów

To tylko niektóre z konsekwencji nieukształtowanej i nieutrwalanej orientacji przestrzennej w wieku przedszkolnym i szkolnym. Dlatego tak ważne są ćwiczenia w tym zakresie już u kilkulatków, które jednocześnie mogą stanowić wspaniałą zabawę.


Dziś chcę pokazać wam grę, która bardzo nam przypadła do gustu i znakomicie wspomaga ćwiczenie orientacji przestrzennej. Po pierwsze atrakcyjna forma przyciąga uwagę dziecka i zachęca do zabawy, po drugie - bardzo dobrze tłumaczy zagadnienie, które dziecko ma opanować, a po trzecie dostarcza ciekawą rozrywkę i grę, w której dziecko samo może się sprawdzać. 

Ta gra to Topologix od Djeco. Producent poleca grę dzieciom od lat 4, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zacząć się nią bawić nieco wcześniej.
Mamy tu drewnianą planszę, 20 kart z zadaniami oraz 5 żetonów ze zwierzakami. Wszystko wykonane jest bardzo estetycznie z dbałością o każdy szczegół. 
Każda karta z jednej strony ma obrazek, a z drugiej tabelę z zaznaczonym położeniem poszczególnych zwierzaków na danym obrazku. 

Zadanie dziecka polega na odnalezienie na obrazku danego zwierzaka, a następnie określeniu jego położenia względem któregoś z pobliskich przedmiotów - kamienia, drzewa, domku, wiadra czy grzybka. Zwierzak może być na, pod, przed, za lub w danej rzeczy. Gdy już to ustali układa żeton w odpowiednim miejscu na planszy i to samo robi dla kolejnych żetonów. Gdy układ już został zaznaczony na planszy, odwracamy kartę i sprawdzamy rozwiązanie. Wszystko jest spójne i jasno rozrysowane na kartach, ja doszukałam się jednej spornej kwestii, ale to naprawdę niezły wynik biorąc pod uwagę 100 różnych sytuacji do określenia.
Gra ma proste zasady, znakomicie rozwija logiczne myślenie, koncentrację i spostrzegawczość. To, co dla nas wydaje się oczywiste, dla dziecka stanowi spore wyzwanie, bo w tym wieku określanie położenia przedmiotów względem siebie to niełatwa umiejętność.


Grę kupicie w sklepie Majolinek, a do niedzieli na hasło "maluszkoweinspiracje" otrzymacie 10% rabatu na cały asortyment sklepu :).

6 komentarzy:

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger