11/04/2017

Cecylka Knedelek i książki o tym, co każdy przedszkolak wiedzieć powinien

Cecylka Knedelek - bystra i dociekliwa dziewczynka oraz jej zabawna gąska Waleria są nam znane już od dawna. Mamy chyba wszystkie części ich przygód :) To książki, które bardzo podobają się dzieciom, a przy okazji przekazują sporo ważnych informacji w zabawnej formie. Niedawno poznaliśmy więcej małych bohaterów stworzonych przez Joannę Krzyżanek i Zenona Wiewiurkę - całą ulicę Tulipanową, oni również dostarczyli nam solidną porcję wiedzy o tym, co ważne, w prostej i zabawnej formie.

książki dla przedszkolaka, książki dla pięciolatka, Jedność, prawa dziecka, książki dla dzieci o bezpieczeństwie, dobre maniery książki dla dzieci,


Kilka dni temu byliśmy na Targach Książki i spotkanie z p. Joanną Krzyżanek było jednym z tych, na
które dziewczynki bardzo czekały :) I wcale mnie to nie dziwi, bo Cecylkę znają i lubią już od dawna. Pani Joanna jest tak ciepłą i serdeczną osobą, że spotkanie z nią było dla nas wszystkich ogromną przyjemnością. 

Spotkanie na Targach, jak zawsze, zaowocowało nowymi książkami w naszej biblioteczce -  oto one :)

Dobre maniery Cecylki Knedelek, czyli o tym, że wypada wiedzieć, co wypada


To nowe wydanie książki, którą mamy już od 3 lat (starsza jest w brązowej okładce). Mamy tu zupełnie nową okładkę, natomiast treść pozostała ta sama. W końcu, po co zmieniać to, co jest bardzo dobre? Cecylka wraz z gąską pokazują nam, jak należy zachować w różnych miejscach i sytuacjach. Właściwie wygląda to tak, że Walerka trochę broi i na podstawie jej perypetii Cecylka wyjaśnia dzieciom dobre maniery. Wszystkie wskazówki podane są w zabawny i sympatyczny sposób, bez niepotrzebnego nadęcia. Wszystko dodatkowo uatrakcyjniają wesołe ilustracje. Niektóre porównania są naprawdę zabawne, dzięki czemu łatwiej zapamiętać, jak powinniśmy się zachowywać :-) 

Książka podzielona jest tematycznie:

"Dzień dobry i do widzenia" - powitania, pożegnania, punktualność, przedstawianie się

"Kwiatuszki płatkami do góry i lody malinowe..." - wręczaniu prezentów, zapraszanie i przyjmowanie gości, zachowanie przy stole i podawanie potraw

"W sklepie zakupy, w teatrze brawa" - ten rozdział poświęcony jest temu, jak należy zachowywać się w różnych miejscach.

"Czysty pyszczek i schludne spodnie" - o czystości i higienie

"W tramwaju i na hulajnodze" - o kulturalnym podróżowaniu różnymi środkami lokomocji.

"Na plaży i na parkiecie" - o zachowaniu na wakacjach

"Dzwoni telefon i ławka w parku" - etykieta podczas tańca i rozmowy telefonicznej

Bardzo ciekawy pomysł, żeby uświadomić dzieciom, jak ważne są dobre maniery i jak o nas świadczą.

"Cecylka Knedelek przedstawia: Zasady bezpieczeństwa nie tylko dla przedszkolaków"


Temat bezpieczeństwa koniecznie trzeba omówić z dziećmi. Wiek przedszkolny jest doskonałym momentem. Podobnie, jak w przypadku poprzedniej książki, mamy tu nasz duecik - Cecylkę i Walerkę i towarzyszymy im w różnych sytuacjach. Gąska, jak zwykle, dostarczy nam emocji, gdy wpakuje się w różne niebezpieczne sytuacje, ale na szczęście czuwa nad nią Cecylka, która pomaga jej uniknąć niejednego guza na głowie, a także o wiele poważniejszych kontuzji. Bardzo lubię tę formę opowiadania - dzieci przy okazji słuchania zabawnych, niedługich historyjek zapamiętują, jakie zachowanie jest niewłaściwe i jakie może mieć konsekwencje. Wskazówki, jakie tu znajdą na pewno na długo zapadną im w pamięć, a atrakcyjna dla dziecka forma sprawia, że lektura jest prawdziwą przyjemnością.

"Dzieci z ulicy Tulipanowej, czyli prawa małych u dużych"

Tym razem już nie sama Cecylka, ale cała grupa dzieci z ulicy Tulipanowej będą naszymi przewodnikami w poznawaniu praw człowieka. Codzienne przygody sprawiają, że odkrywają swoje prawa i zaczynają rozumieć ich sens. Znajomość swoich praw to coś niezwykle istotnego - zarówno w interesie własnym, jak i innych. Bo z jednej strony musimy dbać o to, żeby przestrzegano ich wobec nas, ale i my musimy respektować prawa innych. 
W książce w bardzo przystępny i jasny sposób omówiono 10 praw dziecka - prawo do imienia, nazwiska i obywatelstwa, prawo do tajemnic i marzeń, prawo do zabawy, prawo do odpoczynku, prawo do emocji, prawo do życia bez przemocy, prawo do własnego zdania, prawo do opieki lekarskiej, do jedzenia i do nauki. Świetna pozycja, której każdy rozdział możemy dodatkowo sami omawiać z dzieckiem, podawać własne przykłady i pomagać w zrozumieniu istoty każdego z praw człowieka. Bardzo potrzebna i mądra książka.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger