11/03/2017

Czytam sobie / Czytam i główkuję - znakomite serie książek dla dzieci

Niełatwo znaleźć kogoś, kto nie słyszał o serii "Czytam sobie", której popularność - nie ukrywam - bardzo mnie cieszy. Seria pięknie się rozwija i co jakiś czas pojawiają się w niej nowe tytuły. Ale jest jeszcze jedna bardzo ciekawa seria wydawnictwa Egmont, którą wczoraj zaskoczyłam znajomą, mamę sześciolatka, choć istnieje już od jakiegoś czasu :) Seria ta poza przyjemnością z czytania dostarcza dziecku dodatkowych wrażeń - rozwija kreatywność, wspiera samodzielne myślenie i zachęca do dalszych poszukiwań.


książki dla przedszkolaka, książki dla pięciolatka, łamigłówki dla dzieci, nauka czytania, książki dla uczniaka, Egmont, czytam sobie, czytam i główkujęSeria "Czytam sobie" to metodycznie przygotowany program wspierania nauki czytania u dzieci (5-7 lat).


Obejmuje on 3 poziomy zaawansowania:

Poziom 1 - SKŁADAM SŁOWA.

Książeczki zawierają 150-200 wyrazów w tekście. Znajdziemy tu ćwiczenia głoskowania, 23 podstawowe głoski i duże kolorowe ilustracje, które świetnie uzupełniają treść.

Poziom 2 - SKŁADAM ZDANIA.

Opowiadania zawierają tu 800-900 wyrazów, zdania są nieco dłuższe, bardziej złożone, pojawiają się też elementy dialogu.
23 podstawowe głoski oraz "h".  Dodatkowo - ćwiczenia sylabizowania.

Poziom 3 - POŁYKAM STRONY

2500-2800 wyrazów, wszystkie głoski, dłuższe i bardziej złożone zdania, trudniejsze słowa - na końcu alfabetyczny słownik trudniejszych wyrazów oznaczonych w tekście gwiazdką.
Na tym poziomie, ilustracje są czarno-białe, co daje dziecku poczucie obcowania z prawdziwą "dorosłą" książką.

Każda z książeczek to oddzielne opowiadanie - dzięki czemu nie musimy nabywać od razu całej serii, tylko wybrane przez nas pozycje.
Wszystkie opowiadania zostały napisane przez współczesnych polskich pisarzy i pięknie zilustrowane.
Na okładkach poszczególnych książeczek znajdziemy krótko przedstawionych autorów i ilustratorów, a na ostatniej stronie - kilka naklejek.

Seria "Czytam i główkuję" przeznaczona jest dla dzieci w wieku 4-9 lat. To książki, w których opowiadania znanych polskich pisarzy przeplatają się z zagadkami i łamigłówkami, rozwijającymi logiczne myślenie. 

Czytając możemy jednocześnie bawić się z książkowymi bohaterami. Na każdej stronie jest jakieś zadanie dla naszej pociechy. Są one bardzo zróżnicowane - ruchowe, naklejki, dokańczanie obrazków, szukanie par, ciągi i wzory, słowem sporo dobrej i ciekawej zabawy.

Trudno nie wspomnieć też o dynamicznych, kolorowych ilustracjach i sporej dawce dobrego humoru. Książki z tej serii znakomicie potrafią rozjaśnić ponurą, jesienną aurę.

Również ta seria została podzielona na poziomy (trudno byłoby połączyć zadania dla tak dużego przedziału wiekowego :)).

1. poziom: 4-5 lat - to opowieści o nieporadnym królu Gromoryku i jego zabawnych przygodach, autorstwa Wojciecha Widłaka

2. poziom: 5-7 lat - tu bohaterem jest Fryderyk Epsilon Dwudziesty z planety Pedanteria, czyli Fredek, który nagle trafia na Ziemię. Autorką tych opowiadań jest Zofia Stanecka

3. poziom: 7-9 lat - tu poznajemy Szczurki autorstwa Rafała Witka, jest to grupa przyjaciół, którzy przeżywają masę przygód


2 komentarze:

  1. Dobre książki dla dzieci to prawdziwa rzadkość. Dzięki za te rekomendacje :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetne książeczki, idealne dla mojej córeczki

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger