11/30/2017

Jak pomóc dziecku odkryć pasję?

Kochamy nasze dzieci. Chcemy, żeby zdrowo i harmonijnie się rozwijały. Chcemy, żeby były szczęśliwe. Brzmi pięknie, ale jak im w tym pomóc? Każdego dnia zadajemy sobie te i podobne pytania w trosce o rozwój naszych dzieci. Co więcej, ten rodzaj troski pojawia się w momencie przyjścia na świat naszych pociech i będzie towarzyszył nam przez całe życie. 
Ponieważ w okresie przedświątecznym wielu z nas ogarnia zakupowe szaleństwo i pęd w poszukiwaniu idealnych prezentów, postanowiłam tym razem zaproponować coś, co być może pomoże naszym dzieciom odkryć prawdziwą pasję i nie będzie kolejną zabawką na chwilę.

źródło zdjęcia - pixabay.com


Jak pomóc dziecku odkryć jego pasję?


- Przede wszystkim pozwól mu samemu zadecydować o tym, co je interesuje. Nie porównujmy, nie narzucajmy niczego, nie realizujmy własnych, niespełnionych ambicji kosztem własnego dziecka (również podświadomie).

- Wspieraj, chwal i zachęcaj dziecko do rozwijania jego pasji, do podejmowania kolejnych prób. Takie wsparcie jest bardzo ważne. Jeśli samo tego pragnie, z czasem na pewno osiągnie poziom, który sprawi mu satysfakcję. Bądź oparciem, gdy pojawią się pierwsze sukcesy, porażki czy wątpliwości.

Dawaj dobry przykład. Pokaż swojemu dziecku, że ty również masz pasję i ile satysfakcji ona ci daje. Dzieci są doskonałymi obserwatorami. Jeśli codziennie widzi rodziców, którzy godzinami patrzą w tv i nie robią nic poza tym, będzie robić to samo. 

- Masz wrażenie, że nie interesuje go nic konkretnego? Nic nie szkodzi. Niczego nie przyspieszaj i nie wymuszaj. Może twoja pociecha potrzebuje więcej czasu, żeby to odkryć. Obserwuj swoje dziecko, żeby w odpowiednim momencie pomóc mu odkryć jego pasję.

- Zabieraj je w ciekawe miejsca, pokazuj ludzi z pasją, inspiruj. Może coś je zaciekawi i samo będzie chciało spróbować swoich sił w danej dziedzinie?

źródło zdjęcia - pixabay.com


Może zamiast kolejnej zabawki warto podarować dziecku coś, co zachęci go do aktywności ruchowej? Często taki moment jest początkiem nowego, wspaniałego hobby. Szczególnie, jeśli dzieli się je z kimś bliskim.

Proponowane przeze mnie grupy produktów na prezent:

Balet / gimnastyka
Piłki do nożnej
Okulary i maski do pływania
Badminton
Tenis stołowy
Rolki 
Rower dla dzieci

1 komentarz:

  1. Pasja u dzieci to bardzo ważna rzecz. Sama długo pracowałam nad pomocą dla moich maluchów :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger