11/24/2017

Najciekawsze nowości książkowe dla dzieci (5+)

Ponieważ Mikołaj i Gwiazdka tuż, tuż, bardzo chcę pokazać wam jak najwięcej pomysłów na ciekawe i wartościowe prezenty - książka na pewno w tej roli sprawdzi się znakomicie. W poszukiwaniu inspiracji prezentowych na pewno pomogą wam szczegółowe kategorie na blogu - dzięki nim szybko znajdziecie książki, gry czy zabawki dla odpowiedniej grupy wiekowej :)
Jak pewnie wiecie, niedawno odbywały się w Krakowie Targi Książki, na których odkryłam tak wiele nowych, wspaniałych tytułów, że nie dałabym rady pokazać wam wszystkich do samych świąt - stąd pomysł na zestawienie tych, które szczególnie nas zachwyciły, a nie były jeszcze pokazywane na blogu."Historie zamiecione pod dywan" / Wydawnictwo Kocur Bury

Agnieszka Zimnowodzka / il. Małgorzata Kwapińska


To książka z rodzaju tych, które są dobrym materiałem do rozmów o rzeczach ważnych. Znajdziecie tu 6 opowieści, których bohaterką jest Lilka. Jak to czasami bywa, dziewczynka nie przepada za sprzątaniem i jeśli już musi, robi to pobieżnie - wrzucając śmieci pod dywan. Wyobraźcie sobie więc, ile zbędnych klamotów tam się kryje... Najciekawiej robi się jednak, gdy Lilka chce coś spod dywanu wyjąć - wszystko zaczyna wirować, a dziewczynka trafia do innej rzeczywistości. Dzięki tym "podróżom" udaje jej się spojrzeć na różne sytuacje z innego punktu widzenia, uczy się empatii i wrażliwości, dostrzega to, co do tej pory jej umykało. Uświadamia sobie, że ta sama sytuacja z innej perspektywy wygląda zupełnie inaczej. 
Bardzo podoba mi się ten zabieg. Dziecko czytając o przygodach Lilki niejako samo wizualizuje sobie tę sytuację, identyfikuje się z bohaterką i przeżywa nowe emocje wraz z nią. Opowieści dą bardzo ciekawie poprowadzone i wywodzą się często od zwykłych codziennych spraw (np. historia o linijce i opowiadanie o ocenianiu innych). Tematy opowiadań są różne - jedne trudniejsze inne, dotyczące codziennych wydarzeń - jest o zdrowym odżywianiu, o szacunku wobec starszych, tolerancji, zawsze jednak zachęcają do refleksji i na długo zapadają w pamięci. 
Bardzo podoba mi się styl autorki i jej umiejętność docierania do młodych czytelników - pewnie nie bez znaczenia jest, że z wykształcenia jest psychologiem. W jej opowiadaniach znajdziemy zarówno uśmiech, jak i poważną refleksję, wszystko w odpowiednich proporcjach. Opowiadania czytałam swojej 5-letniej córce i bardzo jej się podobały. Książka jest dużego formatu, jest pięknie wydana w twardej oprawie. Bardzo wartościowa pozycja.

"Grzyby". Dziwne fakty z życia grzybów, o których nie mieliście pojęcia / Nasza Księgarnia

Liliana Fabisińska/il. Asia Gwis


Prawdziwe kompendium grzybiej wiedzy. Przepiękny album i jednocześnie bardzo ciekawa książka o grzybach, ale nie spodziewajcie się zwykłego atlasu z podstawowymi informacjami - tu aż roi się od ciekawostek i przedziwnych informacji. Są tu zarówno informacje podstawowe, jak rodzaje i nazwy grzybów, wspomniane smaczki, ale też wiele przepisów - ale to wciąż nie wszystko. W książce znajdziemy też instrukcje, jak grzyby wyhodować samodzielnie. Jeśli wasze dzieci lubią eksperymenty, to takie zadanie im się pewnie spodoba. Książka jest ogromna, jej duży format znakomicie współgra z tematyką i ilustracjami, całość robi fantastyczne wrażenie. 
Zamieściłam tę książkę wśród nowości dla dzieci w wieku 5+, ale moim zdaniem znakomicie sprawdzi się też u starszych dzieci, a nawet dorosłych. Ja czytałam ją z ogromną przyjemnością - szczególnie w sezonie :)

"Humory Hipolita Kabla" / Wydawnictwo Adamada

Roksana Jędrzejewska-Wróbel / il. Grażyna Rigall


Lekka i dowcipna książka o przygodach humorzastego i depresyjnego jamnika Hipolita oraz jego kociego przyjaciela. Książka idealna na jesień, kiedy każdy z nas miewa swoje "humory" :) Kot Alojzy Kocioł to niezwykle pogodny kompan, zawsze w dobrym humorze, zawsze z pozytywną energią. Przygody takiej dwójki nie mogą być nudne, szczególnie, jeśli ich autorką jest Joanna Jędrzejewska-Wróbel, którą znamy i kochamy, odkąd odkryliśmy Florkę. Wydawnictwo Adamada przygotowało dla swoich czytelników specjalną, darmową aplikację, dzięki której możemy usłyszeć książkę w wykonaniu Piotra Cyrwusa. 
Historie Hipolita i Alojzego czyta się fenomenalnie, są zabawne i wzruszające jednocześnie, nie brakuje tu też wartości edukacyjnych. Rozdziały są niedługie, wg. mnie idealne dla 5-latka, do tego ciekawe i oryginalne ilustracje Grażyny Rigall znakomicie przemawiają do wyobraźni młodych czytelników. Piękna i zabawna opowieść o przyjaźni.

"Elementarz w podskokach" / Centrum Edukacji Dziecięcej

Małgorzata Swędrowska/ Agnieszka Frączek / il. Ewa Poklewska-Koziełło / Agnieszka Żelewska


Elementarzy mamy w domu kilka, nasza 5-latka zna już wszystkie litery i powoli zaczyna samodzielnie czytać, więc tego typu publikacje są u nas bardzo na czasie. Ta forma szczególnie mi się spodobała. Trudno było mi wyobrazić sobie elementarz, gdzie zadania byłyby zróżnicowane, a dzieci nie nudziłyby ciągłe, jednostajne czytanie - tu naprawdę się to udało. Na każdej stronie oprócz aktywności związanych z czytaniem jest szereg innych zadań, które doskonale urozmaicają pracę z elementarzem. Gdzieś trzeba odszukać osobę po opisie, gdzieś indziej wyszukać w tekście słowa na daną literę czy poudawać smoka. Młodsze dzieci okropnie znoszą nudę - jeśli pokażemy im, że nauka czytania nie jest niczym ciekawym i że wymaga wiele pracy i skupienia, dziecko może się zniechęcić i nie garnąć do podejmowania prób czytelniczych. Dzięki temu elementarzowi nauka czytania będzie dużo łatwiejsza i co ważniejsze ... przyjemniejsza. Moja 5-latka jest tego najlepszym przykładem, bardzo lubi ten elementarza i często z niech korzystamy doskonale się przy tym bawiąc.
Gestykulujemy, bawimy się mimiką, czy odgrywamy różne role, a przede wszystkim wszystko odbywa się aktywnie i w radosnym nastroju.
Autorka, Małgorzata Swędrowska jest doświadczonym pedagogiem, od lat pracuje w szkole i wykłada na UAM.

"W Jeżynowym Grodzie" / Wydawnictwo Znak Emotikon

Jill Barklem / il. Jill Barklem


Magiczna opowieść o świecie myszek, bajecznie zilustrowana przez autorkę. Ogromnie nam się podoba. Właściwie można ją już czytać rozczytanym 4-latkom, bo czyta się ją fantastycznie.
Ta brytyjska pisarka i ilustratorka kocha przyrodę i wiejskie tradycje, a doskonałą znajomość mysich zwyczajów zawdzięcza kilkuletnim obserwacjom tych sprytnych gryzoni. Bardzo się cieszę, że Wydawnictwo Znak zdecydowało się wydać serię jej książek w takiej zbiorowej formie.
Wydanie jest obłędne - ok 250 stron, z przepięknymi ilustracjami, w twardej, szytej oprawie, idealnie nadaje się na prezent dla młodego miłośnika książek. 
Autorka przepięknie "maluje" przyrodę i w każdym jej słowie wyczuwa się zachwyt i pasję. W tym wydaniu znalazło się 8 historyjek, które nie są ze sobą powiązane - Opowieść wiosenna, letnia, jesienna, zimowa, Tajemnicze schody, Wysokie Wzgórze, Morska Opowieść i Dzidziusie Makóweczki.
Codzienność w mysim wydaniu jest naprawdę urocza - myszki bawią się, świętują, ale niejednokrotnie muszą stawić czoła przeciwnościom. Mnie najbardziej ujmuje tu radość z niepozornych, codziennych rzeczy, cieszenie się tym, co mamy. Na podstawie serii książek Jill Barklem powstały seriale "W Jeżynowym Grodzie" i "Mysia Dolina".

Wielka księga przygód. Basia, cz. 4 / Wydawnictwo Egmont

Zofia Stanecka / il. Marianna Oklejak


Basi nikomu chyba nie trzeba przedstawiać. Właśnie pojawiła się 4. część jej przygód w postaci wielkiej księgi. Jak zawsze na Basię można liczyć, a moja pięciolatka chce ją czytać na okrągło. 
Bardzo bliskie jej są przygody, jakie przeżywa. Są proste, zwyczajne i nie przesłodzone.
Rozwiązanie problemów nie jest tu podane "na tacy". Duży nacisk kładziony jest na szczerą rozmowę, która często pozwala znaleźć właściwe rozwiązanie. Warto poczekać, aż opadną emocje i na spokojnie przeanalizować problem. Basia nie jest typem grzecznej dziewczynki. Miewa "fochy", bywa roszczeniowa, kłóci się z rodzeństwem - ale dzięki temu jest prawdziwa. To bohaterka z krwi i kości, może dlatego dzieci tak lubią czytać jej przygody. W najnowszej księdza znajdziecie takie tytuły: "Basia i remont", „Basia i piłka nożna”, „Basia i wyprawa do lasu”, „Basia i biblioteka”, Basia i wolność”, „Basia i narty” oraz „Basia i zwierzaki”.

"Przeźroczysty chłopiec" / Prószyński i S-ka

Antonina Krzysztoń / il. Antonina Krzysztoń


Debiut literacki znanej pieśniarki, kompozytorki i autorki tekstów. Bardzo ciekawa książka nie tylko dla dzieci, ale i dla rodziców, którzy dzięki niej mogą zajrzeć do świata przedszkolaków przez dziurkę od klucza. Bohaterem jest Franio, któremu będziemy towarzyszyć przez cały rok w przedszkolu. Poznamy jego troski i radości, wesołe i smutne momenty, dowiemy się, co go trapi i cieszy. Franek wspaniale opowiada nam o swojej przedszkolnej codzienności. Z właściwą dzieciom naiwnością i w nieco bajkowy sposób oprowadza nas po swoim życiu - poza przyjaciółmi, pokaże nam też swoją rodzinę i marzenia. Te jego opowieści będą znakomitym materiałem do wspólnych rozmów z dzieckiem, a dla rodzica - źródłem refleksji i być może inspiracją wychowawczą. 
Książka na pewno przypadnie do gustu przedszkolakom, bo jest bardzo w ich klimacie, dotyka bliskich im problemów. Antonina Krzysztoń to autorka z niezwykłą wrażliwością, która jednocześnie jest bacznym i wnikliwym obserwatorem. Jej treści trafiają zarówno do dziecka, jak i dorosłego. Mam nadzieję, że to nie ostatnie spotkanie literackie z tą autorką.

"Przygoda u Świętego Mikołaja" / Wydawnictwo Debit

Joanna Krzyżanek / il. Zenon Wiewiurka


Gdy zobaczyłam ten duet autorów, wiedziałam, że książka nam się spodoba - przecież doskonale znamy ich z serii o Cecylce Knedelek. No i ten bohater - Ignaś Ziółko :) Już za samo imię ma u mnie plusa :) To książka, gdzie oprócz sympatycznych bohaterów i ciekawych przygód znajdziemy przepisy wprowadzające nas w świąteczny nastrój. Bardzo fajny pomysł na "przemycenie" w książce tematyki zdrowych i pożywnych posiłków. Proste przepisy można wykonać wraz z dziećmi, a tym samym zachęcić je do kulinarnych wyzwań - mamy tu babeczki dla reniferów, smaczne guziki Świętego Mikołaja, skarpetki elfów, borówkowe choinki, makowe ludziki, bałwankowe bułeczki i wiele innych przepisów. To najlepsza książka ze świątecznymi inspiracjami kulinarnymi dla dzieci, jaką do tej pory spotkałam.

"Reksio szczeniak" i "Reksio encyklopedia" / Papilon


Obie książki inspirowane naszym psim narodowym bohaterem, który ma już ponad 50 lat. Opowiadanie o Reksiu jako szczeniaku, powstało na podstawie odnalezionego po latach scenariusza autorstwa Lechosława Marszałka - twórcy postaci Reksia. Właściciele wyjeżdżają na wakacje porzucając małego szczeniaka, jak mały piesek sobie poradzi w tej trudnej sytuacji i kto mu pomoże, przekonacie się czytając opowiadanie. 
Kolejna z książek z Reksiem na okładce - Encyklopedia - to z kolei gratka dla małych ciekawskich. Zbiór ciekawostek z różnych dziedzin, który pozwoli zabłysnąć wiedzą wśród członków rodziny czy rówieśników. Mamy tu tematy z różnych dziedzin - astronomia. chemia i fizyka, człowiek i życie, królestwo zwierząt, marka Ziemia, technika, nauka i historia. Hasła wyjaśnione są w przystępny sposób, są napisane zwięźle i uzupełnione dużą ilością zdjęć i grafik - moim zdaniem książka doskonale sprawdzi się w przypadku dzieci 5+ (starszych przedszkolaków i dzieci wczesnoszkolnych. 
Koniecznie dajcie znać, która z pozycji najbardziej przypadła wam do gustu :)

2 komentarze:

  1. Sprawdimy koniecznie :) Polecam dla rozbudzenia i podtrzymania wyobraźni mapkę zdrapkę aby móc podróżować po świecie wyobraźnią ;)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger