11/24/2017

Nie musisz być doskonała, mamo!

Najbardziej w swoim życiu lubię być mamą. Mimo tych wszystkich nieprzespanych nocy, zmęczenia, niepokoju, gdy coś dolega moim dzieciom, codziennej troski o to, żeby były szczęśliwe - tylko one potrafią wprawić mnie w stan szczęścia absolutnego, potrafią to uczynić jednym uśmiechem, słowem czy gestem. Potrafią na kilka sekund zatrzymać cały świat, aby być tu i teraz z nimi.


Choć jestem mamą trójki pociech, daleko mi do rodzica doskonałego. Staram się, ale nie znam przepisu na idealne wychowanie. Jak każdy rodzic codziennie zmagam się z nowymi wyzwaniami , zastanawiam się jak poradzić sobie ze złością dziecka, jak wyjaśnić mu trudne tematy, jak sprawić, żeby wyrosło na mądrego i dobrego człowieka.

Rodzicielstwo bliskości i pozytywna dyscyplina to dwie bardzo ważne dla mnie filozofie. Nie jestem typem osoby, która wciela w życie poradnikową wiedzę 1:1. Raczej kieruję się swoją intuicją, choć te dwie filozofie, bardzo sobie zresztą bliskie, często mnie inspirują i każdego dnia staram się być bardziej świadomym i otwartym rodzicem.

źródło grafiki - http://loveandcare.bobini.pl/

Jakiś czas temu usłyszałam o kampanii  Love&Care marki bobini baby, która wspiera pozytywne emocje i promuje ideę rodzicielstwa bliskości. Ponieważ te tematy są mi bardzo bliskie, postanowiłam podzielić się z wami garścią moich przemyśleń i doświadczeń w tym temacie.

Stworzyłam listę 10 punktów, o których staram się pamiętać na co dzień wychowując moje pociechy, bo jestem głęboko przekonana, że mają sens:

- pogłębiaj wiarę dziecka w swoje możliwości - nie krytykuj potknięć, zamień krytykę na konstruktywną wskazówkę,

- staraj się nie oceniać negatywnie, nie przyklejaj łatek, nie mów dziecku, że jest leniuchem czy bałaganiarzem, to zniechęca do dokonywania zmian i pozbawia wiary w to, że można to zmienić, 

- rozwijaj zapał do nauki, pobudzaj ciekawość świata, zachęcaj do poszukiwania odpowiedzi u różnych źródeł,

- dostosuj poziom stymulacji do swojego dziecka - dziecko znudzone potrzebuje nowych bodźców, dziecko zniechęcone - łatwiejszych zadań, uważaj na przestymulowanie - rób przerwy,

- dbaj o zaangażowanie dziecka, powierzaj mu odpowiedzialne zadania adekwatne do wieku, powierzaj zadania skomplikowane i pomagaj w ich realizacji, dawaj dużo swobody i niezależności, angażuj różne zmysły, przeplataj naukę zabawą i aktywnościami ruchowymi,

- zachęcaj do refleksji zadając pytania i nie dawaj gotowych odpowiedzi, dawaj dziecku możliwość dokonywania wyboru,

- bądź świadomym, obecnym rodzicem, otwartym na poznawanie i stymulowanie dziecka szanując jego ograniczenia,

- ucz dziecko skupiać uwagę i uspokajać emocje, zachęcaj do analizy i refleksji oraz wypowiadania własnego zdania,

- zachęcaj dziecko do poszukiwania rozwiązań w sytuacjach problemowych - wykorzystaj jego kreatywność,

- ucz dziecko szczerego przeproszenia i wzięcia odpowiedzialności za wyrządzone szkody, pozwól mu przekonać się o konsekwencjach jego złego zachowania.


I na koniec jeszcze jedna ważna sprawa - akceptuj siebie, jako rodzica, wybaczaj sobie i pozbądź się poczucia winy związanego ze swoim rodzicielstwem – nikt nie jest idealny, nikt tego od ciebie nie wymaga, kochasz swoje dziecko i chcesz dla niego wszystkiego, co najlepsze. 
Ono na pewno to czuje i docenia.

Jeśli i wam bliska jest idea rodzicielstwa bliskości, zachęcam was do dołączenia do kampanii i bieżącego śledzenia akcji na FB - Akcja Love&Care

1 komentarz:

  1. Pięknie napisane aż nie wiem co mogę od siebie dodać. Napiszę tylko, że przyświecają mi podobne idee: rozumieć, wspierać, szanować, słuchać, kochać i być. Nie ma nic piękniejszego niż te szczere uściski naszych dzieci i duma taka z dnia codziennego :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger