12/18/2017

Dokarmiać czy nie dokarmiać ptaków zimą?

Dokarmianie ptaków zimą od dawna już jest regularnie praktykowane, nie tylko w Polsce. Lubimy to robić, mamy poczucie, że robimy coś dobrego, chronimy przyrodę i pomagamy ptakom przetrwać zimę. Okazuje się jednak, że dokarmianie wcale nie wpływa na przeżywalność ptaków, a błędy, jakie często zdarzają się w tym zakresie - mogą mieć niebezpieczne konsekwencje.


Po tym mrożącym krew w żyłach wstępie dodam na uspokojenie, że jeśli tylko będziemy trzymać się kilku ważnych zasad, dokarmianie ptaków może być wspaniałym doświadczeniem, a dla dzieci mieć wielką wartość edukacyjną. 

Dlaczego warto zachęcać dzieci do dokarmiania ptaków zimą?


Dokarmianie kształtuje zachowania proekologiczne i uczy troski o przyrodę - to bardzo ważne, bo już od najmłodszych lat powinniśmy uwrażliwiać nasze pociechy na to, że wspólnie powinniśmy dbać o naszą planetę, o jej faunę i florę. W przeciwnym razie nigdy nie będą w stanie docenić jej piękna i tego, jak ważna dla nas jest.

Dokarmianie uczy empatii i poczucia obowiązku - dzieci patrzą na ptaki, jako małe istoty, którym trzeba pomóc przetrwać srogą zimę. Jednocześnie dzieci ćwiczą systematyczność i uczą się obowiązkowości, bo czują się odpowiedzialne za ptaki, którym dostarczają pożywienie.

Dokarmianie pobudza zainteresowanie ornitologią i wyzwala przeżycia estetyczne związane z obserwacją ptaków - często jest tak, że wielu dorosłych potrafi odróżnić zaledwie wróbla od gołębia, ewentualnie kilka innych, najbardziej pospolitych gatunków. Nie każdy jednak wie, jak wygląda mazurek, gil, kawka, trznadel, dzwoniec, czyż, sierpówka, kos, kwiczoł czy zięba. A regularna obserwacja ptaków odwiedzających naszą zimową stołówkę, może sprawić, że nasze pociechy bez trudu będą potrafiły je rozpoznać i nazwać. A może nawet zainteresują się ornitologią na poważnie? W tej kwestii polecam wam dwie znakomite książki:

- dla młodszych dzieci:- dla starszych dzieci i dorosłych:


Jak prawidłowo dokarmiać ptaki zimą?


- karma musi być zawsze świeża, nie powinniśmy karmić ptaków resztkami, tylko przygotować dla nich odpowiednie pożywienie. Nie może być to jedzenie zepsute, słone, jeśli nie zostanie zjedzone przez ptaki, powinno być usunięte.

- karmnik dla ptaków powinien chronić karmę przez deszczem i śniegiem, wilgotny pokarm szkodzi ptakom.

- karmnik powinien być regularnie sprzątany z resztek jedzenia i ptasich odchodów, żeby uniknąć możliwości rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych

- karmnik powinien być umieszczony wysoko, ok 2 m nad ziemią (najlepiej na kijku), w oddali od drzew i krzewów, aby uniemożliwić dostęp do niego np. kotom.

- ptaki dokarmiamy wyłącznie podczas zimy, nie rozpoczynamy dokarmiania wcześniej - zaburza to instynkt wędrowny ptaków.

- obok karmnika warto ustawić poidło 

Moje córki bardzo chętnie angażują się w dokarmianie ptaków zimą. Poprosiły o zrobienie karmnika dziadka, ale można również kupić niedrogi i dobry karmnik dla ptaków.

A wy dokarmiacie ptaki zimą czy nie angażujecie się w tego typu zajęcia?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger