12/18/2017

Pomysły na książkowy prezent dla starszaka

Po ostatniej serii wpisów poświęconych grom, pora na porcję książkowych inspiracji - a mam dla was kilka naprawdę ciekawych pozycji. Dziś książki dla dzieci w wieku szkolnym, czyli tak od 7 czy 8 lat (choć niektóre pozycje spodobają się pewnie i nieco młodszym czytelnikom)."Charlie i fabryka czekolady" Roald Dahl / il. Quentin Blake


Zacznę od klasyki, bo ta zawsze się sprawdza. Najnowsze wydanie słynnej historii o biednym chłopcu, który odwiedza niezwykłą fabrykę czekolady ekscentrycznego pana Wonki, które to wydarzenie na zawsze zmieni jego życie. Jak to zwykle w powieściach Dahla bywa, tu także piętnuje on ludzkie przywary, niejednemu się więc oberwie za niewłaściwe zachowanie. W tej książce, którą doskonale pamiętam jeszcze ze swojego dzieciństwa jest szczególna dawka magii i dziecięcej naiwności, której się nie zapomina. Pewnie każdy z was czytał lub oglądał Charliego, więc nie będę pisać o czym jest, ale warto zwrócić uwagę na to wydanie. Nie dość, że utrzymane jest w tej samej stylistyce, co pozostałe powieści Dahla wydane ostatnio przez Wydawnictwo Znak (genialne tłumaczenie), to mamy tu dodatkowo wersję z opracowaniem. 

Książka do kupienia m. in. tu - KLIK (z gwarantowaną dostawą przed świętami :))

"Billy i Miniputki" Roald Dahl / il. Quentin Blake


Pozostajemy w klimacie Dahla - tym razem jego mniej znana powieść i to po raz pierwszy wydana w Polsce. To również jego ostatnia książka, wydana już po śmierci. Autor znakomicie opisuje temat dziecięcej ciekawości świata i poszukiwania przygód na przekór nudzie. Tytułowy Billy strasznie się nudzi, mama serwuje mu jedynie grzeczne i bezpieczne zajęcia, nie pozwalając zaspokajać dziecięcej ciekawości. A jak wiadomo, dzieci trudno powstrzymać, jeśli bardzo czegoś pragną - tak też było z Billym. Pewnego dnia wyrusza do Złowrogiego Lasu w poszukiwaniu przygody. Oczywiście szybko przekona się, że mama miała rację, ale będzie już za późno, bo goniący go, ziejący ogniem potwór jest całkowicie realny. Na drzewie natomiast chłopiec spotyka maleńkie ludziki, mające tu swoje domki, które na co dzień przemieszczają się na ptakach. Magiczny świat Miniputków tak zachwyca chłopca, że postanawia im pomóc i zgładzić zagrażającego im potwora. Czy mu się to uda i mimo drobnej postury stawi czoła bestii? A może to nie siła fizyczna jest gwarantem zwycięstwa? 
Jak skończy się ta przygoda i czy Billy'emu uda się bezpiecznie wrócić do domu nie chcę wam zdradzać, żeby nie popsuć przyjemności z lektury.

Książka do kupienia tu - KLIK
"Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy" Anna Dziewit - Meller


I kolejna, trzecia już książka przybliżająca dzieciom portrety niezwykłych kobiet (po Superbohaterkach i Opowieściach na dobranoc dla młodych buntowniczek), i dobrze, bo wcale nie mamy ich dość i chętnie sięgniemy po więcej tego typu lektur. Bardzo podoba mi się, że tym razem mamy tu zebrane same wyjątkowe Polki. A jest ich trochę, a ich życiorysy i niezwykłe przygody zdecydowanie zasługują na taką książkę. Mamy tu aż 17 historii niezwykłych kobiet, dla których nie istniało słowo "niemożliwe". Dzięki swojej pracy, staraniom, odwadze i silnej woli udało się im osiągnąć naprawdę wiele. Choć mogłoby się wydawać, że niektóre historie mogą wydać się dziecku zbyt skomplikowane, autorka tak ciekawie i przystępnie je opowiada, że książka na pewno przypadnie do gustu młodym czytelnikom. Po galerii niezwykłych kobiet oprowadza nas Heńka Pustowójtówna, traktująca owe kobiety jak swoje koleżanki. Nie brakuje tu humoru i ciekawostek, a całość czyta się bardzo przyjemnie. Anegdota goni tu anegdotę, a w połączeniu z współczesnym językiem (który o dziwno mnie tu nie drażni), jeszcze łatwiej trafia do młodego czytelnika. Dodatkowo każdemu rozdziałowi towarzyszy słowniczek, gdzie wyjaśniono trudniejsze pojęcia, a całość została okraszona ciekawymi, dynamicznymi ilustracjami, które świetnie uzupełniają książkę. 
.
Do kupienia tu - Damy, dziewuchy, dziewczyny.

"Gabi. A właśnie, że jest pięknie!" Magdalena Różczka / Marta Wysocka - Jóźwiak

Gdy słyszę, że znana aktorka napisała książkę dla dzieci, zawsze podchodzę do tego z dystansem. Tu jednak mamy naprawdę fajnie napisaną historię, ciepłą, mądrą i optymistyczną. Tytułowa Gabi trafia do rodziny zastępczej i rozpoczyna nową szkołę. Te zmiany nie sprawiają jedna, że dziewczyna żali się na swój los, tylko z uśmiechem patrzy w przyszłość. Książka pokazuje, że można spoglądać na świat tak, aby widzieć tylko jego jasne strony, przypomina, że należy cieszyć się z drobiazgów i nie dać się problemom. Idealna lektura do naładowania akumulatorów i przegonienia much z nosa :)
To także ciekawa pozycja pokazująca temat adopcji i rodzin zastępczych. 

Książka do kupienia tu - KLIK.
"List od..." Katarzyna Ryrych 

Bardzo na czasie, bardzo świąteczna bajka o współczesnym Mikołaju. Do zakupu tej książki szczególnie was namawiam, bo nie dość, że jest ciekawa, to 10 zł z każdego sprzedanego egzemplarza jest przekazywane przez Empik na tworzenie Bibliotek Małego Pacjenta.
Mikołaj, jakiego tu spotkacie na pewno nie jest tym tradycyjnym dziadziusiem z długą brodą - to energiczny Majk, któremu nieobce są media społecznościowe.  Bohaterem książki jest 12-latek Linus, który ulega wypadkowi i trafia do szpitala, gdzie dostaje pewną tajemniczą kopertę. To, co wydarzy się dalej, zupełnie zmieni jego dotychczasowe postrzeganie świąt. 
"Szczęsny. Chłopak, który odważył się być bramkarzem" Yvette Żółtowska - Darska


Obowiązkowa pozycja dla fanów polskiego futbolu. Doskonale znana młodej publiczności autorka biografii piłkarskich dla dzieci, tym razem opisuje Wojciecha Szczęsnego. W jej książkach widać prawdziwą pasję, bo powstają dla jej syna, żeby lepiej poznał swoich idoli. Pani Darska tak znakomicie potrafi trafić do młodego czytelnika, że pewnie niejednokrotnie udało jej się wpłynąć na jego zachowanie. W pozytywnym sensie oczywiście. Podobnie jak w przypadku poprzednich biografii, również tu nie brakuje wspomnień i fotografii z prywatnych archiwów piłkarzy. Znajdziemy tu wiele ciekawostek i anegdot z życia Wojtka Szczęsnego, które na pewno spodobają się młodym miłośnikom piłki nożnej.

Książka do kupienia tu - KLIK.

Koniecznie dajcie znać, która z tych pozycji spodobała się wam najbardziej :)

1 komentarz:

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger