12/04/2017

W co się bawić? Zabawa w warzywniak i najlepsza zabawkowa waga dla dziecka

Wiecie, jaka jest nasza ulubiona ostatnio zabawa? W warzywniak :) Bawi się w nią zarówno starsza, jak i młodsza córa, mama, tata i babcia - słowem każdy chce pracować lub robić zakupy w warzywniaku. A sprawcą całego zamieszania jest zabawka, która do złudzenia przypomina prawdziwą wagę - metalowa waga szalkowa z odważnikami oraz drewniane owoce i warzywa w skrzynkach. Właściwie wszystko teraz ważymy, dokładamy, przesypujemy i porównujemy. 
Zapraszam na wpis o tym, jak wprowadzić pojęcie masy i jednostki wagi do zabaw z przedszkolakami.

blog o zabawkach, goki, w co się bawić, zabawkowa waga, 3-5, 6-9, drewniane zabawki, zabawki dla przedszkolaka, zabawki dla uczniaka,


Pojęcie masy i sens ważenia są niezwykle ważne, już w wieku przedszkolnym - to umiejętność życiowa, którą każdy prędzej czy później musi opanować. Porównywanie przedmiotów pod względem ciężaru (masy) nie jest dla dziecka łatwe. Warto więc zacząć od zabaw, które pozwolą oceniać go "na oko" - dziecko bierze misia czy lalkę i "waży" go w rękach. Jeśli porównamy dwa przedmioty o wyraźnie różnej masie, możemy określić, który z nich jest cięższy, jednak dokładniejsza analiza możliwa jest dopiero przy użyciu wagi - najlepiej szalkowej, którą dziecko może obsługiwać samodzielnie. W ten sposób dziecko ma okazję zrozumieć, że wielkość i masa to dwie różne miary i że to co większe wcale nie musi być najcięższe. 


Metalowa waga z odważnikami Goki


Długo nosiłam się z zamiarem kupienia dziewczynkom wagi do zabawy. Nie było to jednak takie proste, bo nie chciałam plastikowej czy drewnianej atrapy, ale zabawki, która umożliwi dzieciom zrozumienie procesu ważenia i zabawy w tym zakresie. W końcu znalazłam, owszem nie jest to najtańsza zabawka, ale jest zdecydowanie warta swojej ceny (i tak jest o połowę tańsza od Barbie z koniem czy jej plastikowego kampera, który pojawia się teraz w każdej reklamie). To przepięknie wykonana metalowa waga z profesjonalnymi odważnikami, która tak podoba się dzieciom, że nawet nie zauważają, że przy okazji uczą się matematyki, że w mig opanowały pojęcie masy, proces ważenia i mają za sobą masę ćwiczeń porównawczych i prostych kalkulacji. 

Wybierając tę wagę nie musicie obawiać się o jakość - jest pierwszorzędna. Znalazłam ją w sklepie ZieloneZabawki.pl i wraz z nią zamówiłam drewniane owoce i warzywa w skrzyneczkach (również Goki). Waga ma wymiary ok. 25 x 15 cm i w całości wykonana jest z metalu. Odważniki również są metalowe, o masie: 2 x 200 g, 100 g, 2 x 20 g oraz 10 g. Odważniki znajdują się w drewnianej skrzynce (przy okazji umieszczanie ich w niej jest również fajnym ćwiczeniem dla malucha - dopasowuje je do odpowiedniego otworka). 


Waga szalkowa Goki to replika prawdziwej wagi, pozwala na dokładne ważenie przedmiotów i realizowanie przeróżnych zabaw polegających na określaniu masy przedmiotów, dodawaniu, odejmowaniu, szacowaniu i wprowadzaniu jednostek miar.

Świetną zabawą jest ważenie różnych przedmiotów a następnie układanie ich w kolejności np. od najlżejszego do najcięższego. Możemy wykorzystywać w zabawie odważniki albo sprawdzać jakie przedmioty są cięższe od siebie wzajemnie, jakie się równoważą. Dzięki takim zabawom dzieci doświadczają nowych umiejętności - tak doświadczają, a nie uczą się, w ten sposób na pewno nowa wiedza na dłużej zapadnie im w pamięć, lepiej ją zrozumieją i będą potrafiły zastosować w życiu.
Wyobraźcie sobie, jaką frajdę sprawia dzieciom ważenie na szalach kaszy czy makaronu - takie przesypywanie, porównywanie, dodawanie to wspaniała zabawa i masa nowych doświadczeń, również sensorycznych. 


Drewniane warzywa i owoce w skrzyneczkach dodatkowo umilają nam zabawę i fenomenalnie się prezentują w naszym "warzywniaku". Uwielbiamy drewniane zabawki, a te wyglądają przepięknie i są świetnej jakości. Taki zestaw (waga i skrzyneczki) na pewno zachowam dla potencjalnych wnuków, nawet, gdy moje dzieciaki z niego wyrosną, bo na pewno przetrwa próbę czasu.
W skrzyneczkach możecie kupić różne warzywa i owoce, ja osobiście polecam takie, za którymi wasza pociecha nie przepada na co dzień - zabawa nimi może zachęcić do ich spróbowania "w realu" :)Na odważnikach zaznaczona jest ich masa. Wiadomo, że przedszkolak nie potrafi jeszcze wykonywać działań matematycznych na takich liczbach, ale powoli się z tym zapoznaje. Po takich zabawach, w szkole będzie mu o wiele łatwiej.
Jeśli szukacie mądrej, rozwijającej i dobrej jakościowo zabawki jako prezentu gwiazdkowego, to bardzo polecam wam wagę i akcesoria do ważenia Goki. Taki zestaw doskonale sprawdzi się jako prezent składkowy - naprawdę warto kupić jedną mądrą i dobrą jakościowo zabawkę, niż tonę niepotrzebnego plastiku, który wciska nam się w telewizyjnych reklamach.

Zerknijcie też na inne kategorie prezentowe w sklepie ZieloneZabawki.pl - znajdziecie tam masę inspiracji :)

3 komentarze:

  1. Cudna ta waga... i te malutkie odważniki:-D

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękna waga edukacja i zabawa Gosia Blue

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetna! I taka śliczna. Dzieci lubią takie zabawy zmuszające do myślenia.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger