1/21/2018

Miejsca w Krakowie, które koniecznie trzeba odwiedzić z dziećmi

Kraków - miasto królów polskich. Każdy zna Wawel, Sukiennice, czy największy średniowieczny rynek w Europie. To obowiązkowe punkty podczas zwiedzania tego niezwykłego miasta. Jesteśmy związani z Krakowem już od ponad 15 lat, kiedy przyjechaliśmy tu na studia i mimo korków, które codziennie dają nam się we znaki czy problemów ze smogiem, niezmiennie jesteśmy nim zauroczeni.
Dziś chciałabym wam zdradzić 5 miejsc, które naprawdę warto odwiedzić z dziećmi będąc w Krakowie. I obiecuję, że nie będą to parki rozrywki ani kulkolandy :) Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema


Niesamowite miejsce, które odwiedzamy z dziećmi przynajmniej raz w roku. Ponad 6 ha parku pełnego urządzeń pokazujących różne zjawiska fizyki, a także ekspozycje  -sensoryczna i geologiczna oraz zielony labirynt. Na każdym kroku spotykamy tu różne cuda, które sami możemy wypróbować (jest ich ponad 60), bo są dokładnie opisane. Warto zaplanować sobie nieco więcej czasu, żeby móc obejrzeć je wszystkie. Taki sensoryczny park edukacyjny to naprawdę fascynująca przygoda, która może sprawić, że każdy zrozumie i polubi fizykę.
Jest to atrakcja mieszcząca się pod gołym niebem, więc jej sezon trwa od połowy kwietnia do końca października. Wówczas jest również możliwość wzięcia udziału w różnych ciekawych warsztatach czy pokazach wspaniałych eksperymentów.

Bilety: 12 zł (normalny) / 10 zł (ulgowy), dostępne również bilety rodzinne.
Park Edukacji Globalnej "Wioski Świata"


Pomysł stworzenia Parku Edukacji Globalnej "Wioski Świata" powstał podczas misyjnej pracy w Afryce jednego z wolontariuszy. Wierna rekonstrukcja mieszkań z różnych stron świata, oddająca ich niesamowity klimat, ma za zadanie pokazać dzieciom i młodzieży, jak wygląda życie ich rówieśników na różnych kontynentach. Wizyta w tym miejscu poza wspaniałą, edukacyjną przygodą, daje możliwość wsparcia potrzebujących, bo cały dochód z biletów przeznaczony jest na cele misyjne. Zwiedzanie ma charakter interaktywny - można tu zobaczyć tradycyjną ghańską wioskę, peruwiańską chatę, indiańskie tipi, arktyczne igloo, mongolską jurtę oraz papuaski dom na palach. Są tu też liczna fotografie i eksponaty, które pozwalają bliżej poznać tamtejsze tradycje i kulturę. Całość trwa około godziny.


Bilety: 12 zł (normalny) / 10 zł (ulgowy), dostępne również bilety rodzinne.
Muzeum Lotnictwa Polskiego


Uwielbiam to miejsce. Ponad 200 potężnych maszyn - zarówno w hangarach, jak i w plenerze. Samoloty, śmigłowce, szybowce, wojskowe działa przeciwlotnicze, silniki - spacer w towarzystwie takich eksponatów to niecodzienna okazja. Ponieważ muzeum jest przyjazne maluchom, bez problemu można zwiedzać je z wózkiem. Krakowskie Muzeum Lotnictwa to jedno z największych tego typu muzeów w Europie. Miłośnikom interaktywnego zwiedzania polecam AEROLABoratorium - to sala edukacyjna, w której dzieci mogą pobawić się w pilotów (na symulatorze i w prawdziwej kabinie), poszaleć na żyroskopie, posiedzieć na fotelach pasażerskich i poeksperymentować przy kilku ciekawych stanowiskach doświadczalnych. 

Bilety: 15 zł (normalny) / 7 zł (ulgowy), dostępne również bilety rodzinne. We wtorki bezpłatnie.
Zniżki dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny, dzieci do lat 7 bezpłatnie.
Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3


Niezwykłe miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić. Przede wszystkim polecam wam pokaz ręcznego formowania szkła. Odbywa się on w prawdziwej hucie szkła - w wielkich hutniczych piecach rozgrzanych do czerwoności dwóch sympatycznych panów tworzy ze szkła prawdziwe cuda. Przez cały czas pani animatorka opowiada o kulisach powstawania szklanych cudeniek i komentuje czynności wykonywane przez obu panów. Każde warsztaty mają inny temat, dlatego pokazy nigdy nie wyglądają tak samo. Pokazy mają charakter interaktywny - animatorka zadaje dzieciom pytania, a następnie zaprasza do samodzielnego tworzenia np. szklanych baniek. Po pokazie dzieci biorą udział w warsztatach plastycznych - w naszym przypadku było to malowanie na szkle. Centrum Szkła znajduje się naprzeciwko dawnej Fabryki Schindlera, więc warto odwiedzić oba te miejsca.

BiletyUdział w warsztatach jest płatny, a bilet pokrywa wszystkie udostępniane materiały - 
pokaz + warsztaty plastyczne + wystawa stała to koszt 30 zł/dziecko 
Historyland


Tego miejsca nie odwiedziliśmy jeszcze osobiście, ale słyszałam wiele pochlebnych opinii od tych, którzy już tam byli. To interaktywna podróż po polskiej historii w całości wykonanej z ... klocków LEGO. Na 2500 m2 umieszczono tu m.in. makietę osady w Biskupinie, słynne Drzwi Gnieźnieńskie czy bitwę pod Grunwaldem. Przedstawione wydarzenia ożywają dzięki specjalnym animacjom. Są tu też dodatkowe atrakcje, takie jak samodzielne sterowanie okrętem czy zagranie hejnału mariackiego.
Więcej o tym niezwykłym miejscu przeczytacie na stronie: https://historyland.pl

*zdjęcie ze strony www.historyland.pl

*zdjęcie ze strony www.historyland.pl


Odwiedziliście już może któreś z tych niezwykłych miejsc? A może coś jeszcze dorzucilibyście do tego zestawienia?

1 komentarz:

  1. Ogród Doświadczeń jest świetny! Chętnie bym tam wróciła z moimi dziewczynkami. Inne miejsce jeszcze przed nami :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger