1/22/2018

Dwie świetne serie książek dla dzieci 9+ i nastolatków: Spirit Animals i Dwór

Od pewnego czasu coraz częściej pokazuję wam na blogu ciekawe książki dla starszych dzieci i nastolatków. Przyznam szczerze, że sama znajduję przyjemność w czytaniu niektórych książek dla tej grupy wiekowej, a historie w nich zawarte podsuwają mi pomysły na wieczorne opowieści dla mojej 6-latki, która coraz bardziej interesuje się literaturą dla dzieci w wieku szkolnym. Z czasem muszę pomyśleć o rozbudowaniu działu inspiracji dla tej właśnie grupy wiekowej, bo można tam odnaleźć prawdziwe cacka. 
Dziś chcę wam pokazać 2 rewelacyjne serie książek dla starszaków, czyli czytelników w wieku 10+, zarówno chłopców, jak i dziewczynek. "Spirit Animals. Upadek Bestii"


Rozpocznę serią, którą pewnie wielu z was kojarzy - to Spirit Animals. Od razu przyznam się wam, że nie czytałam 7 tomów serii podstawowej, ale zachęcona pozytywnymi recenzjami postanowiłam sięgnąć po serię uzupełniającą - "Spirit Animals. Upadek Bestii", której 3 tomy niedawno się ukazały, a 14.03.2018 premierę będzie miał ostatni, IV tom tej serii. 
Na szczęście znajomość serii podstawowej nie była konieczna, żeby udało mi się odnaleźć w niezwykłym świecie przedstawionym w tych powieściach. Bardzo ciekawym zabiegiem jest to, że każdy kolejny tom jest autorstwa innego pisarza. Muszę przyznać, że to bardzo ciekawe urozmaicenie tej długiej serii, bo tak naprawdę każda książka jest inna - i nie chodzi tu tylko o fabułę, która musi kontynuować wcześniejsze wątki, ale o styl i sposób pisania. Z pewnością będzie tak, że podczas czytania będziecie mieli swoich faworytów, ale moim zdaniem każda z książek jest na bardzo dobrym poziomie.
Fabuła oparta jest o wątek czwórki przyjaciół potrafiących przywoływać zwierzoduchy - przywołują oni legendarne Wielkie Bestie, a ich zadaniem będzie uratowanie Wszechdrzewa od choroby, bo to właśnie dzięki niemu możliwe jest nawiązanie tak wyjątkowej więzi ze zwierzętami. Autorom udaje się stworzyć niezwykły świat, który jest doskonale wykreowany i naprawdę pozwala się zatracić podczas lektury. Bohaterowie i zwierzęta pokonują różne krainy - na ziemi i pod ziemią, a pomysłowość autorów ich przygód nie ma końca. Książki są spójne i czyta się je doskonale. Na początku znajdziemy mapę, która może nam pomóc odnaleźć się w nakreślonej tu przestrzeni i zadba o odpowiedni klimat. 
Co do wydania, to jest ono również na najwyższym poziomie - twarda oprawa ze złoceniami sprawia, że na książki również przyjemnie się patrzy. Dotychczas ukazały się następujące części: "Nieśmiertelni Strażnicy" (Eliot Schrefer), "Spalona ziemia" (Victoria Schwab) i "Powrót" (Varian Johnson). Ostatni tom będzie nosił tytuł "Ognista fala" (Johnatan Auxier).
Ta seria to fantastyka na doskonałym poziomie. Spokojnie może sięgnąć po nią każdy, kto choć na chwilę chce przenieść się do odległej, niesamowitej rzeczywistości i być świadkiem niecodziennych wydarzeń.

Wydawnictwo Wilga


"Dwór"


Znakomita seria książek dla dzieci i młodzieży z pogranicza fantastyki i kryminału. Jej autorką jest francuska pisarka Evelyne Brisou - Pellen. We Francji ukazało się już 9 tomów tej serii, w Polsce dzięki wydawnictwu Widnokrąg, możemy zapoznać się z dwoma pierwszymi - "Dwór. Liam i mapa wieczności" oraz "Dwór. Clea i wrota do świata duchów". 
Jeszcze zanim zaczęłam lekturę "Dworu" moją uwagę przyciągnęła niecodzienna okładka. Pokazany tu dwór jest doprawdy mroczny i wielbiciele "klimatycznych" powieści na pewno będą usatysfakcjonowani. 
Do tytułowego dworu trafia młody chłopiec, Liam Anderson, ma się tu odbyć jego rekonwalescencja po długiej chorobie. W środku spotyka wiele niecodziennych postaci, do tego stopnia, że postanawia na własną rękę odkryć tajemnicę tego przedziwnego miejsca. Autorka znakomicie buduje napięcie, dawkuje nam fakty powoli i pozwala czytelnikowi niejako samemu odkrywać nowe informacje.
Wielką zaletą książek są wyraziście nakreślone postacie, świetne dialogi i bardzo dobre tempo akcji. Jest też to, co szczególnie cenię w książkach tego typu - zwroty akcji, w przeciwnym razie akcja dłuży się i męczy czytającego. 
Po pewnym czasie do Liama dołącza Clea - skryta i małomówna dziewczyna, która do końca nie wie, czemu znalazła się w tym miejscu. Liam i Clea zaprzyjaźniają się i wspólnie starają się odkryć sekret dworu. Podoba mi się to, że książka wciąga czytelnika od pierwszych stron i nie potrzeba "rozbiegu", żeby odnaleźć w niej "to coś". Od początku czuje się też niezwykłą atmosferę i klimat, który odpowiednio budował napięcie podczas lektury.
Kolejna część jest równie dobra, ale do jej pełnego zrozumienia będzie potrzebna znajomość pierwszego tomu. W tej części mamy też nieco bardziej rozbudowany wątek miłosny pomiędzy głównymi bohaterami, ale uspokoję was, że nie będzie kiczowato :)
To naprawdę kawał dobrej powieści detektywistyczno- przygodowej dla młodych ludzi lubiących tajemnicze wątki i książki z dreszczykiem.

Wydawnictwo WidnokrągKsiążki znajdziecie w świetnych cenach na Nieprzeczytane.pl

1 komentarz:

  1. Mojemu ośmioletniemu siostrzeńcowi bardzo podoba się seria Spirit animals :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger