1/27/2018

Ulubieni bohaterowie z kreskówek zachęcają do nauki przez zabawę

Nie przepadam za książkami, w których bohaterami są postacie z filmów animowanych i niezwykle rzadko po nie sięgam. Annę i Elzę czy bohaterów Gwiezdnych wojen od kilku lat widzimy niemal wszędzie, dlatego na ich obecności w książkach nie do końca mi zależy :) No właśnie, to, co ja lubię to jedno, a to, co podoba się dzieciakom - drugie. Mają swoje fascynacje i pierwszych idoli, którzy wywierają na nie niemały wpływ. Można więc albo całkowicie zakazać dzieciom ulegania tymże "modom" i polegać na własnym guście wybierając im książki czy zabawki, albo pozwolić na ich obecność i ... zrobić z nich pożytek :) Od pewnego więc czasu wyznaję zasadę, że zamiast walczyć z tym zjawiskiem - można je mądrze wykorzystać. I naprawdę, to sprawdza się doskonale! Skoro ulubieni bohaterowie mają na dzieci aż tak duży wpływ, czemu nie mogą pomóc nam zainteresować naszych pociech jakąś ciekawą tematyką? Wierzcie mi lub nie, ale ich obecność może sprawić, że to, co do tej pory wydawało się dziecku nudne i nieciekawe - nagle stanie się ich ulubionym zajęciem

Do dzisiejszego artykułu wybrałam kilka pozycji wydawnictwa AMEET, które specjalizuje się publikacjach licencyjnych. Skupiłam się na książkach dla 5-latki i 3-latki - i obiecuję wam pokazać tylko te najbardziej interesujące.


Nauka czytania - z Zosią, Dosią, Bellą i Arielką


Moja najstarsza córka nie ma jeszcze 6 lat, ale od pewnego czasu samodzielnie czyta. Nie są to jeszcze wprawdzie całe książki, ale świetnie radzi sobie z czytaniem całych zdań. Przyznam szczerze, że nie wiem, jak to się stało, że od znajomości liter sama szybko przeszła do ich składania i czytania. Zaczynałyśmy od prostych, krótkich wyrazów (1-, 2-sylabowych), potem stopniowo podsuwałam jej dłuższe i bardziej skomplikowane (z dwuznakami i zmiękczeniami). W opanowaniu czytania bardzo pomogła nam 3-stopniowa seria książek i kart. Na pierwszy ogień poszły karty z ulubionymi bohaterami i literami alfabetu oraz przykładowymi słowami na nią się rozpoczynającymi. Najbardziej lubiłyśmy się bawić tak, że po przeczytaniu 3 słów z każdej kolejnej karty, musiałyśmy ułożyć mini historyjkę z ich użyciem.
Kolejne publikacje wspierające naukę czytania to "Przygoda z czytaniem" cz. 2, czyli pierwsza książeczka w całości przeczytana przez moją córkę, z czego była niezwykle dumna. Znani i lubiani bohaterowie na pewno pomogli w tym, że konsekwentnie realizowała swój plan czytelniczy :)
Część 3. cyklu "Przygoda z czytaniem" to jeszcze dłuższe teksty i specjalnie oznaczone słowa z obrazkami. Możemy albo poprosić dziecko o czytanie tylko tych słów albo całego tekstu. Można dawkować sobie go partiami i np. codziennie czytać fragment. Satysfakcja dziecka - gwarantowana.
Mamy też zeszyt, w którym Helenka ćwiczy pisanie liter, gdzie również towarzyszą jej bajkowi bohaterowie. Dodatkowo w książkach są naklejki, a to coś, co dzieci uwielbiają :)
Geografia - z Jetkiem


Super Wings - ta kreskówka bardzo skutecznie zachęca dzieci do podróży i poznawania świata, a książka dostarczy im masę ciekawych informacji podanych w formie przyjaznej dla kilkulatka. Nie jest to ani encyklopedia ani profesjonalny atlas, ale atrakcyjny dla dziecka zbiór ciekawostek o różnych zakątkach świata i ich mieszkańcach. W środku jest kolorowo i generalnie sporo się dzieje, ilość informacji jednak jest odpowiednia dla dziecka w wieku 4+, więc nie musicie obawiać się znudzenia. Można powiedzieć, że informacje o poszczególnych krajach to taka wiedza w pigułce - są charakterystyczne cechy, budowle a nawet szczypta języka ich mieszkańców - "Kto lata dookoła świata. Atlas".
Nocne niebo. Książka odkrywcy - z bohaterami Krainy Lodu


Moja kolejna propozycja to książka pełna ciekawostek na temat wszechświata. Dużo nowego słownictwa, bardzo dobrze wyjaśnionego. Wielkim atutem tej książki jest duża ilość zdjęć. Mamy więc okazję z bliska obejrzeć dany element czy zjawisko - ilustracje nigdy by tego nie oddały. 
Z tej publikacji dzieci dowiedzą się m.in, skąd się biorą pory roku i czym jest zorza polarna oraz zrozumieją, czym są meteoryty. 
Idziemy do lekarza - z Dorą


Lęk przed lekarzem czy dentystą to dość często spotykana przypadłość w przypadku dzieci. Warto sięgnąć wówczas po odpowiednią książkę, która pomoże to zwizualizować, Co więcej, jeśli u lekarza jest Dora, to dziecku będzie o wiele łatwiej zaakceptować nową sytuację. Na końcu czekają na dzieci naklejki.

Co sądzicie o takich książkach? Serwujecie je czasami swoim dzieciom?

Wydawnictwo AMEET

1 komentarz:

  1. Podoba mi się ta idea! byle była skuteczna i zachęcała! zapraszam do mnie https://gibobobasy.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger