2/19/2018

3 świetne książki dla dzieci o przyrodzie

Niedawno w księgarniach pojawił się prawdziwy wysyp książek o tematyce przyrodniczej. Można nawet powiedzieć, że wydawniczy styczeń upłynął właśnie pod znakiem przyrody. Spośród różnych propozycji wybrałam trzy, które najbardziej mi się spodobały i dołączyły do naszej biblioteczki. 
To książki, które prezentują fakty w sposób bardzo ciekawy i atrakcyjny dla dzieci. Do tego stopnia, że nie mogą oderwać się od nich zarówno przedszkolaki, jak i dzieci szkolne. Masa ciekawostek, interesująca grafika, dodatkowe aktywności urozmaicające lekturę - to wszystko znajdziecie w moich dzisiejszych propozycjach."O rety! Przyroda świata" Tomasz Samojlik


To książka, którą jestem absolutnie zachwycona w każdym calu - ogromny format, , świetny papier, genialne ilustracje Tomasza Samojlika, prezentacja przyrody na poszczególnych kontynentach bardzo przemyślana i w niezwykle ciekawej formie. Mamy tu ogromne rozkładówki pełne zwierząt i roślin opatrzone krótkimi komentarzami w chmurkach na kolorowym tle i wzbogacone komiksowymi dymkami z zabawnymi tekstami. Lektura tej książki jest nie tylko świetną zabawą, ale też doskonałym sposobem na zapamiętanie masy informacji na temat światowej przyrody.

Ogromnie podoba mi się podział prezentowanych tu krain na kontynenty. Niby wiadomo, gdzie leżą np. Wyspy Galapagos, ale dla dzieci nie jest to już takie oczywiste. Spis treści jest przejrzysty i pozwala nam poznawać poszczególne rozkładówki właśnie wg. kontynentów. 

Książka liczy 80 stron i pozwala nam poznać bliżej 37 krain na 8 kontynentach. W Europie są to: Puszcza Białowieska, Alpy, Wybrzeże Morza Śródziemnego, Wyspy Kanaryjskie, Islandia i skandynawskie fiordy. W Azji: syberyjska tajga, Wielki Step, Himalaje, Rezerwat Wolong, Borneo i Rów Mariański. Dalej mamy Australię i Oceanię, a tam: Wielka Rafa Koralowa, Park Narodowy Kakadu, australijski interior, lasy deszczowe Gondwany, Tasmania i Wyspa Hendersona. W Afryce czeka na nas Dolina Nilu, Sahara, Park Narodowy Serengeti, Kilimandżaro, Kalahari oraz Madagaskar. Na Antarktydzie - Antarktyka, w Ameryce Południowej - Patagonia, Andy, Wyżyna Brazylijska, Dorzecze Amazonki i Wyspy Galapagos, w Ameryce Północnej - Sonora, Wielkie Równiny, Park Narodowy Redwood, Wielki Kanion Kolorado, Park Narodowy Yellowstone i Wodospad Niagara i na koniec Arktyka.

W książce możemy też bawić się w poszukiwanie bohaterów zapisanych wytłuszczonym drukiem w tekście - mapa na samym początku podpowiada, jak wygląda :).

"Gdzie się chowa śnieżna sowa?" Brendan Kearney


Ta książka opiera się na podobnym pomyśle, choć jednocześnie znacznie się od niej różni. Również prezentuje przyrodę świata, choć tu autor skupia się wyłącznie na zwierzętach. Format książki jest niewiele mniejszy od poprzedniej, papier jest równie dobrej jakości, objętościowo jest nieco mniejsza - liczy 64 strony włącznie z indeksem. Znajdziemy tu rozkładówki przedstawiające 21 krain z całego świata, świetnie zilustrowane. Nieco brakuje mi tej przejrzystości z jasnym podziałem na kontynenty, bo choć poszczególne miejsca są krótko scharakteryzowane i zwykle z opisu można wydedukować ich położenie, to jednak wyraźne oznaczenie kontynentów byłoby sporym ułatwieniem dla dzieci. Kolejne rozkładówki to prawdziwa gratka dla fanów ćwiczeń na spostrzegawczość. Na każdej z nich trzeba znaleźć kilkanaście różnych gatunków zwierząt, przy czym niektóre gatunki pojawiają się w kilku egzemplarzach i to też należy uwzględnić :)

Pod główną ilustracją znajduje się lista zwierząt do odnalezienia wraz z określoną liczbą ich sztuk, a także krótką charakterystyką gatunku - dosłownie jedno zdanie w formie łatwej do zapamiętania ciekawostki. Po "detektywistycznych" rozkładówkach znajdziemy aż 7 stron z podpowiedziami/rozwiązaniami, dla tych, którym nie powiodły się poszukiwania :)
Kolejne strony to zwierzęce rekordy i liczne ciekawostki na temat ekosystemów, zagrożonych i wymarłych gatunków cy zwierzęcej systematyki. Na końcu znajdziemy 2-stronicowy indeks bohaterów występujących w książce. 
Książka bardzo podoba się dzieciom - w dużej mierze dzięki zabawom na spostrzegawczość, zabawnym ilustracjom i opisom zwierząt.

"Dlaczego ryby nie toną?" Anna Claybourne


I na koniec książka dla małych ciekawskich - książka w formie pytań i odpowiedzi. Pokazywałam wam już na blogu pierwszą pozycję z tej serii - Dlaczego sztuka pełna jest golasów? - i już wtedy pomysł bardzo mi się podobał. Książka z powodzeniem nadaje się już dla dzieci w wieku przedszkolnym, oczywiście tych, które lubią posłuchać o ciekawostkach, a nie tylko siedzieć z nosem w tv :) Książka nie jest tak wielkiego formatu, jak jej poprzedniczki, to standardowy format A4. Mamy tu 22 pytania główne sformułowane tak, żeby dziecko naprawdę chciało poznać na nie odpowiedź - np. dlaczego rekiny mają takie ostre zęby, dlaczego ludzie nie mają ogonów czy dlaczego zwierzęta robią kupę. Te pytania stanowią punkt wyjścia do zaprezentowania dzieciom ciekawego tematu, jak np. co jedzą zwierzęta, teorii ewolucji, higieny, inteligencji i komunikacji. 

Bardzo atrakcyjna dla najmłodszych grafika, duża ilość rycin, dymek, strzałek czyni lekturę jeszcze atrakcyjniejszą. Nie ma tu długich opisów, a jedynie krótkie komentarze i ciekawostki, dlatego też książka sprawdzi się nawet u tych, których ta tematyka zbytnio nie interesuje - po lekturze tej książki może to się zmienić całkowicie. Poza tekstem warto zwrócić uwagę na ilustracje - tu każda strona jest zupełnie inna. Są zdjęcia (sporo) ale i liczne obrazki, ryciny, rysunki, słowem nie ma miejsca na nudę.
Książkę czyta się bardzo lekko i przyjemnie, a niestandardowa forma prezentacji ciekawych faktów sprawia, że dzieci chętnie oddają się wspólnej lekturze.

Książki w świetnych cenach znajdziecie na nieprzeczytane.pl

2 komentarze:

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger