2/04/2018

Jak nauczyć dziecko dobrych nawyków? Te książki ci w tym pomogą!

Gdy po raz pierwszy zobaczyłam te książki od razu zwróciły moją uwagę. Nie wyglądały jak tradycyjne książki dziecięce. Przypominały coś w rodzaju poradnika, ale skierowanego właśnie do dzieci. Do tego te tytuły! Od początku wyglądały podejrzanie :) A w środku jest tylko lepiej - te książki naprawdę mogą zmienić postrzeganie różnych sytuacji przez wasze pociechy!I pomyśleć, że ich autorem jest Munro Leaf, amerykański pisarz i ilustrator urodzony 113 lat temu! Spod jego ręki wyszło blisko 40 książek, m. in. dobrze znana w Polsce historyjka o Byczku Fernando. W Stanach ogromną popularnością cieszyły się przede wszystkim jego książki edukacyjne skierowane do dzieci, które miały wspomagać ich proces wychowawczy. 

Podczas lektury trudno pozbyć się wrażenia, że niektóre zasady i poglądy są nieco staroświeckie, ale zdecydowana większość jest nadal aktualna, a forma i sposób pisania autora znakomicie trafia do młodego czytelnika. Książki są bogato ilustrowane, ilustracje są zabawne i obrazują prawie każde  czytane słowo. Ten zabieg sprawia, że dzieci śledzą wraz z czytającym kolejne informacje i ani przez chwilę się nie nudzą. 

Pomysł na te książki jest tak prosty, że aż trudno uwierzyć, że tak niewiele jest podobnych publikacji. Czemu? Bo to sposób niezwykle skuteczny - autor w sposób prosty i dowcipny zarazem wyjaśnia dzieciom sens i zalety prostych, codziennych czynności. To, co dla nas rodziców jest oczywiste i właściwie mamy wrażenie, że taka książka nic nie wnosi - dla dzieci to prawdzi;we odkrycie! Bo do tej pory wykonywały te wszystkie czynności, bo tak trzeba, tak zostały nauczone, albo podpatrzyły u kogoś. Dzięki tej książce zrozumieją PO CO należy to robić. Dowiedzą się, ile dobrego i ile złego mogą przynieść niektóre czynności. Poznają zalety dobrych nawyków i (naprawdę) będą chciały je u siebie wprowadzić.

Mycie zębów jest super 

oraz mnóstwo wspaniałych pomysłów, jak zadziwić swoim zdrowiem, siłą i błyskotliwością


To pierwsza książka z całej trylogii, jaką przeczytaliśmy. Niby nie mamy problemów z myciem zębów i dziewczynki chętnie to robią, ale nie tylko o myciu zębów tu przeczytamy :)
Będzie o istocie codziennych obowiązków, o samodzielności (ten wątek najbardziej mi się podoba), o tym, jakie zachowania są właściwe, a jakie nie - i dlaczego. Między innymi o tym, że po obudzeniu nie rozrzucamy ubrań po pokoju, bo nikt nie ma ochoty ich za nas sprzątać, tylko sami odkładamy je na miejsce, o tym, dlaczego powinniśmy się ciepło ubierać, a po wejściu do domu - zdejmować ubranie - oczywistości, prawda? Ale nie dla dzieci! 
Co sprawia, że dzieci słuchają tych "wykładów"? Myślę, że fakt, iż po raz pierwszy ktoś wyjaśnia im te fakty "na poważnie". Choć nie brakuje tu i zabawnych momentów, to całość brzmi dość serio. Ktoś zadał sobie trud, żeby te wszystkie czynności dziecku wyjaśnić - krok po kroku, tak, żeby stały się dla nich zrozumiałe, i żeby wykonując je widziały w tym sens, a nie bezmyślnie wykonywały polecenia. Ta książka zmusza do myślenia, a jej autor poważnie traktuje nasze pociechy. U nas ta i kolejna część to prawdziwe hity, szczególnie dla naszej trzylatki (która nie lubi się podporządkowywać i sama chciałaby o wszystkim decydować) - ale i 6-latka słuchała z zainteresowaniem. 
Dobre maniery są super


To ostatnio nasz wieczorny hit. Książki trafiły do nas w doskonałym momencie, kiedy to czasami Eliza starała się zaprowadzić w naszych codziennych czynnościach swoje własne "rządy", ta seria okazała się strzałem w dziesiątkę. Pokazuje ona, że to, o co prosimy dziecko na co dzień, to nie tylko jakieś nasze widzimisię, tylko ogólnie przyjęty zbiór reguł, którym podlega całe społeczeństwo. To coś z góry ustalone, co obowiązuje każdego i jest ogólnie przyjętą normą. 
Naprawdę nie sądziłam, że taka książka może okazać się tak pomocna w wyjaśnianiu dziecku zasad dobrego wychowania. Po jej lekturze, zdecydowanie rzadziej zdarzają nam się domowe kłótnie o zabawki, a częściej goszczą tak zwane "czarodziejskie słowa". 
Podczas lektury lubimy robić przerwy i podawać własne przykłady takich właściwych i niewłaściwych zachowań - ta książka doskonale nadaje się do takich rozmów.
Zdecydowanie polecam!

Czytanie jest super


I trudno się z tym nie godzić. Do tej czynności akurat nie muszę córek przekonywać, one to uwielbiają :) Niemniej jednak książkę w znakomitym przekładzie Artura Andrusa czytamy z przyjemnością. Jest zabawna i pokazuje dzieciom, jak ważne i pożyteczne jest czytanie, ile ma zalet i jak pomaga w życiu. W tej części jest sporo rymowanek, które aż proszą się o zabawne przeczytanie na głos. W ogóle wszystkie te trzy książki są doskonałe do głośnego czytania i bardzo wam polecam całą serię. U nas sprawdza się znakomicie!
Powyższe książki dla dzieci możecie kupić oddzielnie lub w korzystniejszym cenowo pakiecie - Czytanie jest super / Dobre maniery są super / Mycie zębów jest super

Wydawnictwo Esteri

2 komentarze:

  1. Dla nas juz chyba za późno na te książeczki ale bardzo mi się spodobały :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Oooo jakie fajne, to książeczki dla nas idealne :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger