2/26/2018

Tik Tak Bum - bardzo wybuchowa gra rozwijająca słownictwo

Są takie gry, które są z góry skazane na sukces i stałe zainteresowanie dzieci - dziś właśnie jedna z takich gier, której wróżyłam sukces, gdy tylko otworzyłam pudełko. To gra, która daje dzieciom wszystko to, za czym przepadają - rywalizację, emocje i element zaskoczenia - i to taki, który zaskakuje przy każdej rozgrywce. Jak to możliwe? Sami zobaczcie!W pudełku nie znajdziemy oszałamiającej ilości różnorodnych elementów - właściwie są tu jedynie karty i okrągły gadżet w kształcie bomby - i jak pewnie się domyślacie, to właśnie on jest sprawcą całego zamieszania. Jeśli oglądaliście kiedyś zmagania celebrytów w telewizyjnym programie "Kocham cię, Polsko", gdy przekazywali sobie "wybuchowe pudełko" po prawidłowej odpowiedzi na pytanie i emocje z tym związane, to wiecie czego można się tu spodziewać :) 
Wyobraźcie sobie teraz, ile frajdy taka zabawa sprawia dzieciakom. Zresztą nie tylko im, bo ta gra nie ma właściwie górnej granicy wieku. Dolną też spokojnie można przesunąć i grać w nią z młodszymi dziećmi (generalnie gra jest dla dzieci 5+).
Zasady są niezwykle proste i chyba na tym polega też fenomen tej gry -  można ją wyjaśnić w minutę, a potem oddać się przyjemności płynącej z samej rozgrywki. Za każdym razem gra jest inna - masa kategorii, gracze, którzy wpływają na jej przebieg i tykająca bomba, która w każdej chwili może wybuchnąć! 


Jeśli jednak myślicie sobie, że to tylko taka zwykła imprezówka, to nie wiecie, jaki potencjał w niej drzemie. To naprawdę świetna gra, które podczas szybkiej i zabawnej rozgrywki naprawdę rozwija.

Po pierwsze SŁOWNICTWO - mamy tu aż 55 kart z obrazkami, czyli kategorii. Losujemy jedną z nich i następnie podajemy po jednym słowie kojarzącym się z rysunkiem na karcie. Przykładowo karta przedstawia góry czy ogród i każdy gracz kolejno podaje swoje skojarzenie z tym związane, a następnie przekazuje bombę następnemu graczowi. Zdarzają się łatwiejsze i trudniejsze kategorie, dlatego w przypadku młodszych graczy warto część z nich odrzucić. Pomysł wymyślania słów w danej kategorii doskonale wpływa na rozwój słownictwa u dzieci. Uczą się kategoryzować przedmioty, definiować zakresy, zapamiętują znaczenie nowych wyrazów.

Gra Tik Tak Bum zyskała już miano kultowej i była wielokrotnie nagradzana. Dzięki wersji junior mogą grać w nią nawet przedszkolaki. 

Gra świetnie ćwiczy też REFLEKS i KOJARZENIE FAKTÓW- naprawdę niełatwo jest wpaść na to co oczywiste, jeśli musimy zrobić to szybko. Z jednej strony trzeba się skoncentrować, żeby wymyślić odpowiedź, z drugiej czujemy presję czasu. 

Wymyślanie dużej ilości skojarzeń, tak, żeby dane słowo się nie powtórzyło to z kolei doskonałe ćwiczenie KREATYWNOŚCI. Jednocześnie musimy przecież odpowiadać i pamiętać słowa, które już padły, żeby ich unikać.

Ale najcenniejszą moim zdaniem umiejętnością, którą rozwija gra, jest RADZENIE SOBIE W STRESUJĄCYCH OKOLICZNOŚCIACH. Niby to tylko gra, ale tykająca bomba, w rękach nie ułatwia skupienia. Trzeba zachować spokój i opanować emocje, żeby przywołać w głowie jakieś sensowne skojarzenie. Fantastyczne jest to, że cała ta lista istotnych umiejętności kształtuje się podczas przyjemnej i zabawnej gry - zupełnie niezauważenie. 


Nikt tak naprawdę nie wie, kiedy bomba wybuchnie, bo dzieje się to losowo. 


Ten aspekt sprawia, że żadna rozgrywka nie będzie taka sama. Wszystko zależy od wylosowanej kategorii, od kreatywności i tempa współgraczy i od tego, kiedy bomba wybuchnie. Gracz, który podczas "wybuchu" ją trzymał - musi zatrzymać dla siebie kartę kategorii jako "karniaka". 
Wygra ten z graczy, który ma najmniej (lub wcale) kart. 


Jak widać poniżej, nasza 3,5-latka również doskonale radzi sobie z grą :)


Tę i inne ciekawe gry dla dzieci znajdziecie na www.piatnik.pl  oraz FB Piatnik Polska

3 komentarze:

 1. Bum bum bum!! Bardzo ciekawa gra i rozwijająca!

  OdpowiedzUsuń
 2. Graliśmy w Bum na targach gier w gdyni. teraz natomiast moje dzieci mają bzika na punkcie gry gdzie używa się tableta żeby zobaczyć swoje postacie w 3D - dokładnie o to ROAR i chodzi: ene-due.eu/product-pol-17255-TREFL-Nowoczesna-Gra-Planszowa-Roar-Lap-potwora.html . Dzieki temu i 11 latek, i 6 latek robią coś razem więc ja jestem zadowolona :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znamy, znamy :) http://www.maluszkoweinspiracje.pl/2015/09/roar-podazaj-za-dzwiekiem-i-zap-potwora.html

   Usuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger