3/26/2018

Cortex - gra, która rozrusza twoje szare komórki

Mamy mnóstwo gier , ale wciąż trafiają się takie, które potrafią nas  zaskoczyć. Dziś właśnie taką chcę wam pokazać -  to gra "Cortex" dla młodszych i starszych graczy. Gra, która nie dość, że zapewnia ciekawą rozrywkę, to jest świetnym ćwiczeniem dla naszego umysłu. Sami zobaczcie, dlaczego.Cortex - co to za gra?


Widząc pudełko, od razu mamy wrażenie, że to "mądra gra" - daje nam to odczuć zarówno rysunek mózgu, jak i napis u góry :) Od razu wiemy więc, że to gra z kategorii logicznych, a nie imprezowych tytułów. Pudełka obu gier są niewielkie, więc nie zajmą nam wiele miejsca na półce, ale jednocześnie karton, z jakiego są wykonane jest grupy i wytrzymały. 
Gra występuje w 2 wersjach - "Cortex. Wyzwania" dla graczy od lat 8 oraz "Cortex dla dzieci" dla graczy od lat 6. 
Zarówno wersja dziecięca, jak i ta dla nieco starszych odbiorców opiera się na tych samych zasadach - czyli rywalizowaniu ze sobą na wyzwania, które zmuszają nas do myślenia i aktywują różne obszary naszego mózgu.


Zawartość gry i zasady

W pudełku czekają na nas przede wszystkim karty, bo to one są główną częścią każdej rozgrywki - w obu wersjach jest ich 90 (74 karty z zadaniami, 10 kart z wytłoczeniami i 6 kart wyzwań). Poza kartami mamy tu też kartonowe układanki w postaci mózgów (zebranie kompletu oznacza wygraną) oraz krótką instrukcję (bo reguły gry stosunkowo łatwo wyjaśnić).


Przed rozpoczęciem rozgrywki gracze mają a zadanie zapoznać się z kartami z wytłoczeniami, żeby potem łatwiej było im rozpoznać, co przedstawiają (później muszą opierać się wyłącznie na zmyśle dotyku).Zasady gry są takie same w obu wersjach i wyglądają następująco: 

- gracz odsłania jedną z kart- testów
- wszyscy gracze patrzą na kartę i jeśli któryś zna odpowiedź i chce zaryzykować, zasłania kartę i udziela odpowiedzi
- jeśli odpowiedź jest prawidłowa, gracz zdobywa daną kartę i kładzie ją rewersem do góry przed sobą (można mieć max 4 karty, za każą parę kart o jednakowym rewersie można wziąć kawałek "mózgowej" układanki.
- jeśli odpowiedź jest błędna, karta wędruje na bok, a gracz który jej udzielił pasuje przez następną rundę
- jeśli gracz wylosuje kartę-wyzwanie, pozostali gracze wybierają dla niego jedną z kart z wytłoczeniem i musi on odgadnąć, co na niej jest wyłącznie za pomocą dotyku
- kto pierwszy skompletuje wszystkie elementy układanki mózgowej - wygrywa
Jakie rodzaje zadań znajdziemy w grze?


  • PAMIĘĆ - po spojrzeniu na kartę i zakryciu jej musimy wymienić 5 rzeczy, jakie się na niej znajdują
  • LABIRYNT - naszym zadaniem jest znalezienie drogi wyjścia z labiryntu (oczywiście po zakryciu karty)
  • KOLOR - musimy powiedzieć, który kolor zgadza się z nazwą (mamy tu niestety kolory w języku angielskim - więc nie każdy gracz poradzi sobie z takim zadaniem, nie wiem czy to zamiar czy niedopatrzenie wydawcy, ale moim zdaniem nazwy kolorów na kartach powinny być po polsku). W dziecięcej wersji zamiast tej kategorii jest NIEPASUJĄCY ELEMENT - trzeba zakryć kartę i podać element, który nie pasuje do reszty.
  • KOORDYNACJA - to dość trudne zadanie, bo trzeba zapamiętać numerację i oznaczenie kolorystyczne naszych palców u rąk (widnieje na rewersie karty), a następnie wykonać zadanie - dotknąć odpowiednim palcem określonego miejsca na twarzy
  • PARA - świetne ćwiczenie spostrzegawczości - musimy tu odszukać parę przedmiotów ukrywających się na karcie, ale te mogą różnić się od siebie kolorem oraz wielkością
  • ROZUMOWANIE - wskazanie, który kształt pasuje do pustego miejsca w układzie
  • CZĘSTOTLIWOŚĆ - określamy, który element występuje na karcie najczęściej
  • WYZWANIE - tak, jak opisałam wyżej, musimy odgadnąć przedmiot przedstawiony na karcie przy pomocy dotyku


Czym różnią się obie wersje gry Cortex?


Właściwie tylko (lub aż :)) stopniem trudności zadań. Kategorie są podobne, zasady są takie same. W wersji dziecięcej nie ma konieczności znajomości cyfr, liter czy angielskiego (kategoria z kolorami po angielsku, jaką mamy w wersji "starszej", tu nie występuje). Są tu też łatwiejsze karty z fakturami (ale ich rozróżnienie wcale nie jest takie proste). Wersja dla dzieci dedykowana jest graczom od lat 6, choć moim zdaniem poradzą sobie z nią już 5-latki, a nawet nieco młodsze dzieci. Moja 3,5 latka, choć nie bierze udziału w rozgrywce, chętnie rozwiązuje zadania na kartach.

Do kogo skierowana jest ta gra?


Cortex to zdecydowanie gra rodzinna, która poza ciekawą formą rozrywki daje możliwość uaktywnienia naszym szarym komórkom. Zadania są bardzo zróżnicowane, dlatego też w grę może grać praktycznie każdy - nawet starsze pokolenie. Naturalnie każdy z graczy na pewno będzie miał preferowane przez siebie rodzaje testów i bardzo szybko da się to zauważyć, ale żadne predyspozycje nie są tu faworyzowane. Wielką zaletą są jej walory edukacyjne, bo zadania rozwijają logiczne myślenie i różne strefy naszego mózgu.
Jakość elementów jest bardzo dobra, więc gra posłuży nam długo. Jeśli chodzi o jej regrywalność, to oczywiście jest to gra powtarzalna i pewnie niektóre zadania siłą rzeczy zapadną nam w pamięć, nie sądzę jednak, żeby udało nam się zapamiętać ich ponad 80 (chyba, że będziemy grać w nią codziennie). 
Polecam grać w większym gronie, min. 3 graczy. Przy dwójce nie do końca sprawdza się idea zastopowania gracza w następnej rundzie, bo z drugim graczem nikt wtedy nie rywalizuje. 
To bardzo fajny tytuł familijny, który sprawdzi się nawet u wielopokoleniowych rodzin i na pewno umili niejedno popołudnie - rozgrywka jest prosta do wyjaśnienia i krótka (ok. 15 minut), więc każdy znajdzie na nią czas. 
Idealna pozycja do rozbudzenia naszych szarych komórek z zimowego snu :)


Gry są w przystępnej cenie - zwłaszcza, gdy dobrze poszukacie :) 
Ja znalazłam je bardzo korzystnie tu - Smarkacz.pl 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger