3/30/2018

Książki z najwyższej półeczki - najpiękniejsze książki marca

Dziś wybrałam dla was same perełki wydawnicze - książki nie tylko z mądrą treścią, ale też wyjątkowo pięknie wydane. Bo, co jak co, ale zmysł estetyczny trzeba kształtować od małego. Znajdziecie tu zarówno coś dla młodszych, jak i starszych odbiorców. Poznajcie bliżej 6 wyjątkowo pięknych książek dla dzieci.

"Uczucia" / Libby Walden, Richard Jones / Wydawnictwo Zielona Sowa


Zacznę od pozycji dla najmłodszych czytelników, która zachwyciła mnie od pierwszego wejrzenia. Znakomity pomysł z otworkami w stronach, przez które widać zawsze tę samą dziecięcą postać otoczoną innymi emocjami. Bo to właśnie emocje są w centrum tej książki. Wierszowany tekst towarzyszy czytelnikowi w podróży po meandrach uczuć. Dowiadujemy się, czym jest odwaga, smutek, złość, radość, zazdrość, samotność, wstyd, ekscytacja, strach i spokój. Choć w tekście zdarzają się trudniejsze słowa (jak nurt, spowija, zorze, grzęźnie) dla najmłodszych odbiorców, to jednak nie przeszkadzają w zrozumieniu treści, nawet, jeśli niekiedy trzeba coś wyjaśnić. Brawo dla tłumaczki, Barbary Supeł - zawsze bardzo doceniam udaną pracę translatorską, szczególnie, jeśli chodzi o wiersze. Nie lubię natomiast, kiedy tłumacz ucieka się do słów, które od dawna nie są w użytku lub są bardzo rzadko spotykane, tylko po to, żeby zachować rymy. W przypadku książek dla dzieci, trzeba mieć na względzie to, żeby książka była zrozumiała i atrakcyjna przede wszystkim dla dziecka. Tu udało się to doskonale.

"Zwierzokracja" / Ola Woldańska - Płocińska / Wydawnictwo Papilon


Przepięknie wydana, mądra i dowcipna książka na temat tego, jak ludzie traktowali zwierzęta na przestrzeni wieków. Książkę można czytać już z ciekawym świata przedszkolakiem, myślę, że w wieku ok. 5 lat. Poznajemy tu losy zwierząt prehistorycznych, w starożytnym Egipcie, w średniowieczu, poznamy indyjskie święte krowy, dowiemy się, jak doszło do króliczej inwazji w XIX w., jak na los zwierząt wpłynął rozwój cywilizacji, czym jest hodowla przemysłowa, na czym polega polowanie, jak na zwierzęta wpływa zabawa fajerwerkami. Będzie też co nieco o świątecznym karpiu, karmnikach, dzikach, skórzanym obuwiu, testach na zwierzętach, rodzajach chowu kur, sklepach oologicznych, odpowiedzialności za domowe zwierzę czy cyrkach. Ale przede wszystkim to publikacja ucząca szacunku do zwierząt i przyjrzenia się ich potrzebom. To przecież żywe istoty i powinny być odpowiednio traktowane.

"Papiernik czyli skąd się biorą opowieści" / Roch Urbaniak / Wydawnictwo Tadam


Moja kolejna propozycja to bajecznie zilustrowany "Papiernik". Jego autor jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych i udało mu się stworzyć naprawdę niezwykły klimat. Tytułowy Papiernik jest kimś w rodzaju pustelnika, którego codziennym zajęciem jest opiekowanie się papierem i jego historiami. Codziennie wypuszcza papierowe ptaki, a gdy wracają, wsłuchuje się w ich opowieści. A te są naprawdę niezwykłe. W tej niezwykłej książce przeczytamy aż 14 opowieści spisanych przez Papiernika. Każda z nich to wyjątkowa podróż do krainy wyobraźni. Zapewniam was, że takich historii nigdy jeszcze nie słyszeliście - są naprawdę oryginalne, mądre i niezwykle klimatyczne. Czyta się je, a raczej chłonie tak, że trudno się od nich oderwać. Opowiadania bardzo dobrze sprawdzają się podczas głośnego czytania - zwłaszcza wieczorem, a przepiękne ilustracje dopełniają niezwykłego klimatu. Książka jest przepiękna!

"Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć" / J.K. Rowling / Wydawnictwo Media Rodzina


Jeśli nie znacie jeszcze tego zjawiskowego leksykonu, to naprawdę musicie go zobaczyć. Bajecznie zilustrowane wydanie przez Olivię Lomenech Gill jest doskonałym wprowadzeniem do świata magicznych stworzeń. Jest ich tu aż 75! Wiele z nich jest doskonale znana fanom Harry'ego Pottera, ale jest też sporo nowych postaci. Opisy nie są długie, to raczej krótka charakterystyka, więc tym bardziej można dłużej wpatrywać się w piękne ilustracje, bo pozwalają lepiej zapamiętać i wyobrazić sobie daną istotę. Nawet, jeśli nie jesteście fanami twórczości J.K. Rowling (a jeśli jesteście to już koniecznie!) - dla tych ilustracji warto sięgnąć po tę książkę.


"Wielcy wynalazcy"/ Marcin Jamkowski, Maciej Szymanowicz/ Wydawnictwo Dwukropek


W serii "Wielcy ludzie" znajdziemy wybitne postacie, które zapisały się w dziejach świata. Tym razem są to wynalazcy, a książkę zilustrował jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich ilustratorów - Maciej Szymanowicz. Jeśli czytać o takich nazwiskach to tylko w tak pięknej formie.  Sama nie wiem, czy dłużej skupiam się tu na świetnym tekście czy na cudownych ilustracjach...
Książka podzielona jest na 4 części - Rewolucjoniści, Władcy świata i elektryczności, Mistrzowie podróży i Na zdrowie. A o kim tu przeczytamy? Jest Jan Gutenberg, James Watt, Juliusz Verne, Alfred Nobel, Ignacy Łukasiewicz, Robert Oppenheimer, Benjamin Franklin, Alessandro Volta, Samuel Morse, Alexander Graham Bell, Guglielmo Marconi, Thomas Alva Edison, Nicola Tesla, Louis Jacques Daguerre, August Lumiere i Louis Lumiere, John Logie Baird, John Presper Eckert i John Mauchly, John Bardeen, Walter Brattain i William Shockley, Theodore Maiman, Gottlieb Daimler, Wilhelm Maybach i Henry Ford, Orville Wright i Wilbur Wright, Charles Goodyear, Robert Watson-Watt, Wernher von Braun, Ludwig Pasteur, Wilhelm Roentgen i Alexander Fleming.Przyznacie chyba, że to pokaźna gromadka znanych osób?
Książka jest tak skonstruowana, że życiorys (napisany zwięźle i ciekawie, pod kątem młodych czytelników) zajmuje ok. 1,5 stron, zakończony jest obrazkiem, który niejako zapowiada ogromną ilustrację na kolejnych 2 stronach.  Te ilustracje to nie tylko przyjemność z ich oglądania, ale też pomoc w zapamiętaniu życiorysu danej osoby i jej zasług dla świata. Są bardzo charakterystyczne i wymowne, więc na pewno w tym pomogą.

"Najwyższa góra, najgłębszy ocean" / Page Tsou / Wydawnictwo Nasza Księgarnia


I na koniec książka o największym formacie, spośród wszystkich wybranych przeze mnie do dzisiejszego wpisu. Świetny kredowy papier, ilustracje stylizowane na dawne. Podtytuł brzmi "Obrazkowe kompendium cudów natury" i doskonale opisuje to, co znajdziemy w tej książce. Poznamy tu wszystkie niezwykłe rekordy natury - NAJwyżse, NAJgłębsze, NAJwiększe, NAJstarsze, NAJdłuższe, NAJszybsze, NAJgrubsze, NAJgorętsze, NAJzimniejsze, NAJsuchsze, NAJwilgotniejsze - słowem to, co najbardziej niezwykłe na naszej planecie. To książka, którą polecam szczególnie ciekawym świata uczniom szkół podstawowych (10+), ale nie tylko. Jest tu tak wiele faktów, danych i ciekawostek, że książka zaciekawi nawet młodzież czy dorosłych czytelników. Do tego, tak piękne wydanie naprawdę chce się czytać i chłonąć informacje tu zawarte - bez względu na wiek.
Która z tych książek wydaje się wam najciekawsza? A może którąś macie i podzielicie się wrażeniami z lektury?

1 komentarz:

  1. "Najwyższa góra, najgłębszy ocean" - wow! Jestem pod wrażeniem tej książki.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger