5/29/2018

Pogotowie prezentowe - 5 gier dla 5-latków (i nie tylko)

Święto wszystkich dzieci tuż, tuż, podrzucam więc ostatnie propozycje prezentowe - gry, które nie dość, że świetnie wyglądają, to dają mnóstwo frajdy całej rodzinie :)Gry planszowe


Gry planszowe doskonale potrafią urozmaicić wolny czas. Na rynku jest masa ciekawych tytułów, które nie dość, że bawią, dostarczają masy emocji, to jeszcze rozwijają różne obszary - zarówno u dzieci, jak u dorosłych. Są przeróżne rodzaje gier planszowych, np. gry kooperacyjne - dla tych, którzy nie lubią rywalizacji, gry zręcznościowe, strategiczne czy kreatywne. Na pewno każdy znajdzie tu coś dla siebie. Na blogu pokazywałam wam już setki ciekawych gier dla dzieci i dorosłych - możecie znaleźć je w zakładce GRY. Dziś u nas gry, które nie dość, że są świetnie wykonane, to podobają się dzieciom, nie nudzą dorosłych, rozwijają, a przede wszystkim umożliwiają rozgrywkę moim dwóm córom w wieku niespełna 4 oraz 6 lat. Wszystkie te pozycje kosztują od 50-100 zł.

Gra Wyścig Koty - Janod  - łatwa i przyjemna gra dla wielbicieli czworonogów


Choć producent poleca ją dzieciom w wieku 6-12 lat, naszym zdaniem ta granica wieku jest decydowanie zawyżona. U nas grają w nią z powodzeniem 3-latka i 6-latka i myślę, że taki przedział wiekowy, powiedzmy do max. 8 lat będzie najlepszy. Gra ma bardzo proste zasady i doskonale sprawdza się jako planszówka dla najmłodszych graczy. Na szczególną uwagę zasługują tu na pewno świetnej jakości elementy - większość z nich jest drewniana (figurki kotów w czterech kolorach, drzewa i krzewy, kostka, figurka psa), kartonowe, mocne żetony z pożywieniem i bardzo twarda plansza. Graficznie gra również jest na najwyższym poziomie. 
Dlaczego uważam, że śmiało mogą w nią grać już 3-latki? Bo gra jest mocno losowa, nie trzeba tu  za bardzo niczego planować czy opracowywać strategii, trzeba natomiast umieć liczyć do 4 :)

Czego uczy gra Wyścig Koty?

- zdrowej rywalizacji
- przestrzegania zasad
- koncentracji
- podejmowania decyzji
- zabawy w grupie
- cierpliwości

Zasady:

Gracze wybierają swoje figurki kotów i umieszczają je w odpowiednich domkach w rogach planszy. Następnie ustawiają drzewa i krzewy na zielonych polach na torze gry. Na koniec jeden z graczy upuszcza z góry na środek planszy figurkę psa i przesuwa go na najbliższe pole z budą (tej informacji niestety nie ma w polskiej wersji instrukcji, na szczęście można zawsze zerknąć do instrukcji w języku obcym). Następnie gracze kolejno rzucają kością i albo przesuwają kota o wyrzuconą ilość oczek albo w przypadku wyrzuceniu na kostce wizerunku psa - przesuwają psa na kolejne pole z budą. Jeśli nasz kot trafia na pole ze sklepem - bierze odpowiedni smakołyk, jeśli natomiast mija go pies - kotek wraca do swojego domku, albo oddaje psu smakołyk - chyba, że znajduje się na zielonym polu z drzewem/krzewem (wtedy jest bezpieczny). Gra trwa do momentu, aż któryś z graczy okrąży planszę i wróci do swojego domku. Wygrywa gracz, który zgromadził najwięcej smakołyków. 
Szachy i warcaby w wersji podróżnej - Mudpuppy - klasyka w nowym wydaniu


32 dwustronne, drewniane żetony w pięknych kolorach z uroczą grafiką autorstwa znanej projektantki (inna wersja jest z dinozaurami).Całość zapakowana jest w praktyczny woreczek ściągany sznurkiem, który jednocześnie jest planszą do gry. Taka forma doskonale sprawdza się w podróży czy na plaży. 

Czego uczy gra?

- cierpliwości
- logicznego myślenia
- planowania
- strategii
- skupienia
- ćwiczy pamięć
- poczucia estetyki
Mimiczne kalambury - Janod - gra, w której nie da się zachować powagi


Ta gra to u nas prawdziwy hit - gramy w nią dosłownie codziennie. Wkręciła całą rodzinę i osobiście jestem nią zachwycona. To gra typu kalambury, gdzie drużyny starają się odgadywać hasła przedstawione na kartach. Ponieważ wszystkie zagadki są obrazkowe, w grze mogą brać udział nawet trzylatki - oczywiście takie, które mają już spory zasób słów (zwierzęta, zawody, sporty, przedmioty itd.)
Gracze starają się przedstawić swojej drużynie poszczególne hasła bez używania słów - jedynie za pomocą gestów. Możecie sobie wyobrazić, ile podczas takiej zabawy jest śmiechu! Dzieciaki tarzają się wręcz po podłodze, a i nam do tego wiele nie brakuje :)

Zanim przedstawimy hasło, należy wylosować kategorię kręcąc strzałką (karty są w 5 kategoriach). Każde odgadnięte hasło, to ruch pionka w kierunku mety. Oczywiście wiadomo, kto zwycięża. 

Czego uczy gra?

- rozwija słownictwo
- kreatywności
- rozwija logiczne myślenie
- kojarzenia faktów
- spostrzegawczości
- ćwiczy refleks
- pracy w grupieAkrobaci - Janod - gra kolorów i pewnej ręki


Jeśli lubicie gry zręcznościowe, to ta gra spodoba się wam na pewno - drewniane figurki akrobatów z piękną grafiką. Znowu dedykowałabym ją młodszej grupie docelowej - wg. producenta jest to 5-10 lat, wg mnie 3-8 lat. W grę gra z powodzeniem moja 3-letnia córka. wystarczy znać tu kolory (zaledwie kolka) i umieć ustawić klocki na tekturowym okręgu tworząc stopniowo wieżę. Kolory drewnianych akrobatów są bez znaczenia, liczą się tylko kółka na planszetkach i kolory wyrzucone na kościach - za każdym razem rzucamy trzema i układamy akrobatów na kolorach wskazanych przez kości. Następnie to samo robi kolejny gracz itd. 

Czego uczy gra Akrobaci?

- cierpliwości
- zręczności
- ćwiczy kolory
- precyzji
- współpracy w grupie
Puzzle

Ta forma rozrywki sprawdza się zawsze i wszędzie - stanowi też znakomity materiał do relaksu i samodzielnej zabawy. Wcale nie muszą być w tradycyjnej wersji - warto urozmaicić sobie układania dodatkowymi "bajerami" :)

Puzzle świecące w ciemności - Mudpuppy - rozrywka w wersji solo


Puzzle dla 5-latków (100 elementów), które poza ciekawym obrazkiem mają dodatkowy "bajer" - świecą, gdy jest ciemno. Obrazek przedstawia dżunglę ze zwierzętami - leniwcem, tukanem, gepardem i żabą. Taka forma to ciekawy pomysł na dostarczenie dziecku dodatkowych wrażeń empirycznych. Nocą można wyszukiwać różnych szczegółów, sprawiając, że zabawa [puzzlami zyskuje nowy wymiar.
Jeśli spodobał się wam ten wpis - koniecznie przekażcie go dalej :)

Janod na FB 
Mudpuppy na FB

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger