6/22/2018

10 ciekawych książek dla 8-latek i nie tylko

Wpis z ciekawymi książkami dla starszych dzieci obiecałam wam już dawno temu, ale ciągle coś stawało mi na przeszkodzie, żeby go ukończyć. W końcu się udało. Zapraszam na zestawienie, w którym znajdziecie aż 10 książek, które bardzo polecam dzieciom od lat 8. Są to głównie pozycje dla dziewczynek, ale niekoniecznie tylko dla nich :)"Girl power. Opowieści dla dziewczyn, które chcą zdobyć świat" 

Caroline Paul / Wydawnictwo Papilon


Od dawna już śledzimy z nieukrywanym zadowoleniem trend pojawiania się na rynku dobrych książek dedykowanych dziewczynkom. Dziś pokazuję kolejną z nich - "Girl Power. Opowieści dla dziewczyn, które chcą zdobyć świat". Autorka książki, Caroline Paul, dzieli się z nami historiami ze swojego życia, które choć zwykle nie kończyły się dobrze, ostatecznie pozostawiły po sobie same dobre wspomnienia. To książka inna od tych, do jakich ostatnio przywykliśmy, portretów słynnych kobiet, które zapisały się w historii. To książka o dziewczynie, która z rozbrajającą szczerością i niezwykłym poczuciem humoru zaprasza nas do wspaniałej przygody - opowieści o jej pomysłach, które, choć wydają się szalone i nie zawsze mądre, sprawiły, że dziś jest tym, kim jest - silną, odważną kobietą. Lektura tych opowiadań uczy nas, jak ważna w życiu jest wytrwałość, walka ze swoimi słabościami, otwartość, pokazuje, że każda porażka uczy nas czegoś nowego, a życie jest nieustającą przygodą. Jest tu 10 rozdziałów, a każdy z nich opowiada jedną przygodę. Na końcu znajdują się różne wskazówki, wyzwania, ciekawostki i porady, które bardzo przyjemnie się czyta. 
Świetnym pomysłem jest również pozostawienie kilku czystych stron na własne przemyślenia i notatki czytelnika.

"Akademia Pennyroyal", 

"Akademia Pennyroyal. Cienie kadetek" 

M. A. Larson / Mamania


To seria dla miłośników świata baśni i fantastyki. Bohaterką jest pewna bezimienna dziewczyna, która trafia do tytułowej akademii. Właściwie niczego o sobie nie wie. W miejscu, w którym się znalazła musi nauczyć się zwalczać wiedźmy chcące zawładnąć światem. Zresztą będzie tu więcej magicznych kreatur - smoki, księżniczki, rycerze i cała reszta niecodziennych istot. Na nudę trudno tu narzekać, bo sporo jest zwrotów akcji i zaskakujących momentów. Bardzo podoba mi się postawa głównej bohaterki. Choć początkowo jest nieco zagubiona i niepewnie się czuje, szybko uczy się walczyć o siebie i nabiera pewności siebie. Księżniczki w tej książce to nie znudzone damy czekające na księcia z bajki, ale wojowniczki, które potrafią pokonać złe wiedźmy. 
W drugim tomie nasza bohaterka ma niemal status celebrytki, co nie do końca jej pasuje. To nowy rok dla kadetów i nowe wyzwania. Jest bardzo klimatycznie i naprawdę warto zagłębić się w ten magiczny świat. Trochę więcej miejsca autor poświęca tu te uczuciom, przyjaźni i pierwszej miłości. Seria bardzo podoba się 9-letniej córce mojej koleżanki i wcale mnie to nie dziwi :)
"O pewnej dziewczynce i jej podróży wokół Krainy Czarów na okręcie własnoręcznie wykonanym", 

"O pewnej dziewczynce oraz o tym, jakie harce wyczyniała pod Krainą Czarów", 

"O pewnej dziewczynce, która wzleciała nad Krainę Czarów i przecięła księżyc na pół" 

Catherynne M. Valente / Wydawnictwo m


Pozostajemy w temacie magii i niezwykłych krain. Od początku seria kojarzyła mi się jakoś z "Alicją z Krainy Czarów", choć sama opowieść ma z nią niewiele wspólnego. Bardzo ciekawa jest główna bohaterka, bystra, uparta, a jednocześnie wrażliwa i pełna empatii, 12-letnia September, a także jej wierni towarzysze. Autorka ma niesamowity dar pięknego opisywania rzeczywistości. Książkę czyta się z wielką przyjemnością. Dziewczynka przeżywa niezwykłe przygody i w Krainie Czarów musi stawić czoła  Marizie, która tam rządzi. W drugim tomie dziewczynka odwiedza natomiast Krainę Cienia, jest więc nieco mroczniej i bardziej tajemniczo. Mnie druga część podobała się bardziej niż pierwsza. Z ostatnią częścią jest jeszcze inaczej - moim zdaniem, choć warto ją przeczytać, to jest to najsłabsza część z całej trylogii. Tym razem bohaterka wzniesie się na Księżyc, aby tam zmierzyć się  Yeti. Tak, czy inaczej, seria zdecydowanie zasługuje na uwagę, szczególnie tych dzieci, które lubią fantastyczne opowieści.


"Serafina i zmiennokształtny kostur" 

Robert Beatty / Mamania


Seria nie jest dla nas nowa, bo znamy pierwszą część. Dwunastolatka - Serafina była ukrywana przez ojca w tajemnicy z powodu swojej wyjątkowości. Dziewczynka ma żółte oczy i po 4 palce u rąk i nóg. Ma również nieprawdopodobnie wyostrzone zmysły. Opowieść wciąga już od pierwszych stron i trzyma w napięciu aż do ostatniej. W pierwszej części Serafina jest świadkiem porwania dziewczynki przez tajemniczą postać w czarnym płaszczu - to zdarzenie sprawia, że bohaterka rozpoczyna prywatne śledztwo i nie spocznie póki nie wyjaśni tej sprawy. Szybko okazuje się, że to nie jedyny taki przypadek w okolicy. To bardzo dobrze napisany dreszczowiec dla młodszej młodzieży.

W drugim tomie (niebawem zostanie wydany trzeci!) Serafina jest jakby rozdarta pomiędzy światem ludzi, a światem zwierząt. Bardzo dobrze zbudowana atmosfera niepokoju i lęku, a także doskonale ukazane życie wewnętrzne głównej bohaterki - jej emocje, wątpliwości i rozterki. Podobnie, jak pierwsza część, zaskakuje i nie pozwala czytelnikowi się nudzić.

"Ratując Sophie" 

Fleur Hitchcock / Zielona Sowa


Tym razem jest to kryminał dla młodych czytelników. Ciekawy i nieprzewidywalny. I jeśli nawet dla mnie nie stanowiło problemu wyjaśnienie zagadki kryminalnej, to dla dzieci wcale nie musi być to oczywiste. Tytułowa Sophie trafia do klasy nastoletniej Lottie i od razu wzbudza jej ciekawość. Jest tajemnicza i sprawia wrażenie, jakoby była nieszczęśliwa. Ta znajomość przysporzy Lottie sporo kłopotów. Autorka doskonale nakreśliła obie dziewczęce postacie, jakie tu poznajemy. Ale nie tylko świat dziecięcych emocji i stosunki między dziewczynkami będą tu interesujące. Również temat relacji w rodzinie, potrzebie akceptacji i wsparcia. To również bardzo ciekawa książka o dorastaniu i walce z własnymi słabościami. 
Bardzo ciekawa powieść przygodowa z elementami kryminału, trzymająca w napięciu i skłaniająca do refleksji.

"Zosia z ulicy Kociej. Na psa urok" 

Agnieszka Tyszka / Nasza Księgarnia


To już 10 część przygód sympatycznej Zosi z Kociej. Tematycznie dość odległa od ciepłego lata, bo najzimniejsza pora roku, ale czasem warto nieco się ochłodzić, choćby przy pomocy książki :)
To opowieść o codzienności i rodzinnych relacjach. Jak to zwykle bywa, cała rodzina zjeżdża się, żeby świętować Boże Narodzenie.  Nie zabraknie zabawnych i zaskakujących momentów, szalona świąteczna atmosfera udzieli się nawet czytelnikowi. Sylwester to zarazem urodziny Zosi, co wcale jej się nie podoba, bo nie może wtedy urządzić urodzinowej imprezy z przyjaciółmi. Do tego Zosia i jej siostra Mania zmagają się ze smutkiem związanym z utratą ich ukochanego Kawiora i marzą o kolejnym zwierzątku. Książka napisana jest bardzo przyjemnie i lekko, bardzo dobrze się ją czyta. Tu także mamy dorastającą dziewczynkę ze wszystkimi charakterystycznymi oznakami tego okresu :) Bohaterowie są ciekawi i nieszablonowi, a subtelny humor jeszcze bardziej umila lekturę.

"Spirit Animals - Upadek Bestii. Ognista fala" 

Jonathan Auxier / Wydawnictwo Wilga


I ostatnia pozycja w tym zestawieniu. Kolejny tom fantastycznej serii dla młodzieży. Szubka akcja, bardzo dużo niezwykłych przygód, zaskakujące losy bohaterów - ta seria jest wprost uwielbiana przez młodych czytelników.  Zwierzoduchy, Wielkie Bestie, niezwykły, baśniowy, magiczny świat, z którego wcale nie chce się wychodzić. Postacie są nakreślone doskonale, a całość czyta się z ogromnym zainteresowaniem. W tej części dowiadujemy się skąd wzięły się Wielkie Bestie i jakie były początki Wyrma w krainie Erdas. Jaki będzie los krainy po bitwie z obudzonym Złem? Co więcej, przyjaciele nie mogą walczyć razem, ale na szczęście mogą liczyć na pomoc sprzymierzeńców, ale czy to wystarczy? Zaskoczenie jest niesamowite, książkę (choć to przecież powieść dla młodzieży) przeczytałam z ogromną przyjemnością.
Co do wydania, to jest ono również na najwyższym poziomie - twarda oprawa ze złoceniami sprawia, że na książki również przyjemnie się patrzy. Dotychczas ukazały się następujące części tej serii: "Nieśmiertelni Strażnicy" (Eliot Schrefer), "Spalona ziemia" (Victoria Schwab),  "Powrót" (Varian Johnson) oraz "Ognista fala" (Johnatan Auxier).
Ta seria to fantastyka na doskonałym poziomie. Spokojnie może sięgnąć po nią każdy, kto choć na chwilę chce przenieść się do odległej, niesamowitej rzeczywistości i być świadkiem niecodziennych wydarzeń.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger