6/26/2018

Niania elektroniczna - idealny gadżet nie tylko na wakacje. Test niani VTech BM4600 z kamerą

Lato i wakacje to moment, kiedy wiele osób decyduje się na zakup niani elektronicznej. Dlaczego akurat wtedy? Bo długie wieczory sprzyjają temu, żeby wieczorem posiedzieć na tarasie, albo w ciągu dnia popracować na zewnątrz. Mając małe dziecko, często jesteśmy niejako przywiązani do czterech ścian podczas jego drzemki, dlatego dobra niania elektroniczna. Możemy robić wszystko, co chcemy, a jednocześnie wciąż czuwamy nad naszym śpiącym maluszkiem.

Video-niania to bardzo praktyczne urządzenie, również gdy mamy nieco starsze dzieci. Możemy pozwolić bawić im się w swoich pokojach, czy w ogrodzie, podczas gdy my spokojnie wykonujemy swoje aktywności i w razie potrzeby - możemy im pomóc. Niania z dwukierunkową komunikacją będzie wtedy doskonałym wyborem, bo działa jak domowy ... telefon. Możemy je zawołać nie fatygując się do nich, podobnie one - wystarczy, że powiedzą coś do odbiornika, a my to usłyszymy.


Na rynku aż roi się od niań elektronicznych, naprawdę trudno wybrać tę właściwą, tym bardziej, że jest to niemały wydatek. 

Wybierając nianię warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:


- zasięg


To jeden z najważniejszych parametrów. Urządzenie powinno doskonale działać w całym domu. Nasz model ma zasięg w budynkach do 50 m, a na zewnątrz - do 300 m.

- cicha praca


To również bardzo istotna kwestia - urządzenia używamy najczęściej, kiedy dziecko śpi, więc powinno być niemal bezgłośne, a połączenie (u nas 2,4 GHz FHSS) wolne od zakłóceń. W przypadku naszej niani nie słychać kompletnie nic (zwróćcie na to uwagę, jeśli usłyszycie jakieś szumy, to raczej jest to wada urządzenia i powinniście je reklamować). Bezgłośna niania nie zbudzi naszego maleństwa, a nam nie przeszkadza podczas innych zajęć.

- kamera i wyświetlacz


Ja zdecydowanie polecam wersję z kamerą. Jest nieporównywalnie bardziej funkcjonalna. Możemy obserwować nasze dziecko, dzięki czemu jesteśmy spokojniejsi. Nasz model ma duży wyświetlacz - 4,3'', kolorowy obraz (480 x 272 px), a kamera CMOS (640 x 680 px) jest z filtrem IR, dzięki czemu widzimy dobrze także, gdy jest ciemno. Kamera pokazuje obraz w czasie rzeczywistym, a widoczność jest bardzo dobra. Co więcej, ten model jest tak zaawansowany, że zdalnie możemy regulować kąt nachylenia kamery i korzystać z zooma. 


- tryb nocny 


Tryb nocny powinien włączać się automatycznie, bez konieczności zmieniania ustawień. W naszym modelu tak właśnie jest, dodatkowo przy zbyt słabym oświetleniu obraz doświetlany jest światłem podczerwonym.

- czas pracy


Optymalny czas pracy to kilka godzin. Wiadomo, że im więcej, tym lepiej. Nasz model wytrzymuje do 10 godzin bez ładowania, więc to naprawdę dobry wynik. 

- dwukierunkowa komunikacja


To bardzo istotna funkcja, jeśli chcemy powiedzieć coś do na głos do naszego maleństwa. Czasem nawet na odległość dźwięk naszego głosu działa na dziecko kojąco i uspokaja je.


- przyjazny wygląd 


To nie najistotniejsza kwestia, ale dobrze, gdy urządzenie wygląda przyjaźnie i nie wystraszy naszej pociechy. Dobrze też, gdy pasuje do dziecięcego pokoju. W naszym przypadku kamera schowana jest w sympatycznej sowie. - dodatkowe funkcje 


Warto zwrócić uwagę, co niania potrafi oprócz swojej funkcji podstawowej. W naszym modelu mamy też melodyjki (9 różnych do wyboru), uspokajające dźwięki (szum suszarki i dźwięk bicia serca), termometr (czujnik temperatury) oraz możliwość podłączenia kilku kamer do urządzenia głównego. Możemy również nianię zawiesić, ale trwale, bardzo brakuje mi tu możliwości przyczepienia kamery np. do półki czymś w rodzaju dużej klamerki. Bardzo ułatwiłoby mi to korzystanie z niej na co dzień. Nie zapominajmy też o istotnej regulacji głośności - tu mamy 7 poziomów i wyciszenie. Do tego bezprzewodowa łączność z urządzeniem jest bardzo wygodna.

Testowana niania (VTech 4600) spełnia wszystkie moje oczekiwania (gdyby jeszcze miała możliwość przypinania i odpinania, byłaby ideałem). Działa bez zarzutu, nie ma żadnych zakłóceń, utraty połączenia itp., a obraz i dźwięk są naprawdę bardzo dobrej jakości i w czasie rzeczywistym. To niemały wydatek, bo ten model kosztuje ponad 700 zł, ale posłuży całej rodzinie przez kilka lat (nawet przy starszych dzieciach z niej czasami korzystam). Jeśli nie jest wam potrzebna tak zaawansowana, zdalnie sterowana kamera z zoomem, warto wybrać model BM4200, który kosztuje ok. 550 zł.

Ten i inne modele znajdziecie tu:  VTech 

4 komentarze:

 1. Ale super wymyślili z designem tej niani :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak, trochę droga ale bardzo by mi się taka przydała :P

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam, posiadam tą wideo nianię, zastanawia mnie czy najmniejszy szmer jest wykrywaniu przez nianię?? U mnie niestety nie i nie wiem czy to normalne, czy powinnam ja reklamować??

  OdpowiedzUsuń
 4. witam, mam pytanie odnośnie czułości niani. Mam ustawione na poziomie 4, a jak dziecko się rusza to słyszę je z drugiego pokoju, a nie przez nianię. Niania załącza się w przypadku (jak dla mnie) głośnych dzwięków. Ponadto nawet jak się załączy to po chwili się wycisza, pomimo że dziecko "hałasuje". Czy to normalna?

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger