10/22/2018

Ignaś Ziółko gotuje. Przygoda w warzywniaku - bardzo smaczna książka dla dzieci

Takich książek jest na rynku zdecydowanie za mało. Bo to naprawdę niełatwe zadanie, żeby stworzyć ciekawą książkę dla dzieci, w której pierwsze skrzypce grają warzywa! Jestem przekonana, że po takiej lekturze, dzieci zdecydowanie chętniej sięgną po dynię, buraczki, selery czy brokuły.
Wszak przyznacie chyba, że warzywa mają u dzieciaków dość słaby PR... Często w książkach spotykamy lody czy inne słodycze, nawet owoce się zdarzają. Ale warzywa? To chyba tylko za karę albo dlatego, że tak "trzeba". Czemu tak niewiele książek pokazuje warzywa jako coś naprawdę pysznego i atrakcyjnego wizualnie? Czemu ulubieni bohaterowie z bajek nie zajadają się kapustą czy fasolką?
Pomysłem na stworzenie takiej właśnie książki jestem zachwycona, odkąd otrzymałam propozycję objęcia jej patronatem medialnym. Byłam bardzo ciekawa, jak ostatecznie wyjdzie i cy nie będzie promować warzyw w sposób sztuczny i "na siłę". Zaufałam jednak wydawnictwu i autorce - Joannie Krzyrzanek, której opowiadania od dawna bardzo lubimy (np. o Cecylce Knedelek). Dodatkowo mamy tu dobrze nam znane ilustracje ręki Zenona Wiewiurki i całość prezentuje się doprawdy smakowicie. A za imię głównego bohatera, pani Joasi należy się przynajmniej 10 punktów bonusowych :)


Ignaś Ziółko bardzo lubi gotować (w dobie Masterchefa nikogo pewnie to nie dziwi). Przy pomocy Duniobusa chłopiec przenosi się ze swoim psiakiem na buraczkową planetę do Klodwika - warzywnego specjalisty. Przeżyją tam niejedną przygodę, w której niemałą rolę odegrają warzywa i ich szczególne moce. Przy okazji nasi bohaterowie niejednokrotnie inspirują czytelnika do kuchennych eksperymentów podsuwając smakowite przepisy. 
Bogactwo każdego z występujących tu warzyw ukazane jest naprawdę umiejętnie. Po takiej lekturze dzieci na pewno zapamiętają, co dają nam poszczególne jarzyny i być może chętniej po nie sięgną.Nie twierdzę wcale, że wasze maluchy po spotkaniu z Ignasiem Ziółko nagle zaczną zajadać się warzywami - jestem natomiast przekonana, że ich wizerunek ulegnie ociepleniu i być może zainteresują ciekawskie maluszki. Zresztą patrząc na piękne fotografie potraw i kolorowe ilustracje, od razu cieknie ślinka ;) Wyobraźcie sobie szpinakowe babeczki, marchewkowe ciasto, warzywne smarowidełka i pasty, batatowy plasterkowiec, cukiniowe babeczki, brokułowe drzewo czy szparagowe tulipany. Te przepisy to ogromny atut tej książki. Zaręczam wam, że jest niewiele dzieci, które nie miałyby ochoty poeksperymentować  rodzicami w kuchni. To naprawdę może być świetny początek nowych, zdrowych zwyczajów żywieniowych u niejednej rodziny.Wydawnictwo Debit -Ignaś Ziółko gotuje. Przygoda w warzywniaku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger