11/20/2018

Książki, które zachwycają treścią i obrazem - nowości z ART Egmont

Poczucie estetyki kształtuje się już od najmłodszych lat, dlatego tak ważne jest to, żeby książki dla dzieci były pięknie zilustrowane i zachwycały nie tylko treścią, ale i grafiką. A najlepiej i jednym i drugim.
ART Egmont to wyjątkowa seria wydawnictwa Egmont, w której znajdziemy nietuzinkowe, przepięknie wydane książki, które znakomicie pobudzają dziecięcą wyobraźnię i kształtują wrażliwość estetyczną dzieci i dorosłych, na każdej ilustracji pragniemy się dłużej zatrzymać, analizujemy kontury, szczegóły, dobór barw, kreskę. To prawdziwe książkowe dzieła sztuki, które naprawdę warto mieć na swojej półce. Nie dość, że pięknie się prezentują, to są również doskonale dopracowane pod względem treści. Dziś pokażę wam przegląd niezwykłych nowości właśnie z tej wyjątkowej serii. Te książki fenomenalnie sprawdzą się w roli niebanalnego prezentu.Książki, które pokażę wam w tym wpisie to prawdziwe perełki wydawnicze i świetne pomysły na prezent. W zależności od zainteresowania i wieku odbiorcy, na pewno uda się wam coś wybrać z tego zacnego grona wyjątkowo ciekawych książek. W końcu, nie od dziś wiadomo, że książka to najlepszy prezent :)


"Mitologia. Przygody słowiańskich bogów" Melania Kapelusz


Zaczynam od mitologii słowiańskiej, bo to pierwsza taka pozycja skierowana do młodszych czytelników. Spokojnie można ją czytać już 5-latkom i gwarantuję wam, że te niecodzienne przygody i bohaterowie z pewnością ich zainteresują. Ta książka to prawdziwa uczta dla oczu, a jednocześnie bardo dobra pozycja pod względem treści.
W książce znajdziecie pięć opowieści - oczywiście to tylko niewielki wycinek słowiańskiej mitologii, ale jednocześnie naprawdę dobre wprowadzenie do tej tematyki. Wybrane mity są wystarczające, żeby zaciekawić młodego czytelnika na tyle, żeby sięgnął po więcej.
To absolutnie niezwykły album, który umili wam niejedną wspólną chwilę i do którego chętnie będziecie wracać. Niestety znajomość nawet tych najbardziej znanych słowiańskich mitów - o stworzeniu świata czy człowieka - wcale nie jest powszechna. Może być to więc pozycja, która nie tylko dzieciom przybliży świat słowiańskich bóstw o trudnych do wypowiedzenia nazwach.
Nie mogę nie wspomnieć o pięknych, barwnych ilustracjach Ewy Poklewskiej - Koziełło oraz świetnej jakości wydaniu (twarda oprawa z ażurową wkładką), które doskonale dopełniają tę wyjątkowo ciekawą pozycję.


"Kobiety i sport. One grały, by wygrać" Rachel Ignotofsky


Książek o dzielnych kobietach nigdy nie będziemy mieli dość. Jeśli tylko na rynku pojawiają się nowe pozycje o tej tematyce, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zaprosimy je do naszej biblioteczki :)
"Kobiety i sport" to przepięknie zilustrowane kompendium wiedzy o pięćdziesięciu kobietach, które zmieniły oblicze sportu. 50 silnych kobiet, niezwykłych zawodniczek - od wieku XIX aż do czasów współczesnych. To nie tylko wybitni sportowcy, ale też niezłomne osobowości, wytrwałe i odważne zawodniczki, pionierki, olimpijki, prawdziwe mistrzynie. Ponad 40 dyscyplin sportowych, w których te niezwykłe kobiety odniosły sukces.
Niejednokrotnie musiały iść pod prąd, przeciwstawić się konwenansom, obalać stereotypy - wszystko po to, żeby spełnić swoje marzenia. Każda z tych kobiet zdecydowanie zasłużyła sobie na to, żeby naleźć się w tym szlachetnym zestawieniu. Poza ich sylwetkami i wciągającymi społeczno-historycznymi ciekawostkami , znajdziemy tu również infografiki przedstawiające różne zagadnienia istotne dla kobiecego sportu.
Niezwykłe wydanie, w twardej, aksamitnej w dotyku oprawie ze złoceniami, na bardzo dobrym papierze.


"Baśnie dla młodszych i starszych" Zofia Stanecka


Nawet nie wiecie, jak ważna jest dla mnie ta książka. Przez całe lata bezskutecznie szukałam naprawdę dobrej adaptacji klasycznych baśni dla dzieci. Takiej, która nie będzie mnie satysfakcjonować zarówno pod względem treści, jak i ilustracji. Baśni na rynku jest całe mnóstwo - problem w tym, że zdecydowana większość to pozycje nietrafione. Albo edytorskie koszmarki, albo bardzo słabe pod względem treści i zamiast przekazywać, to, co w baśniach najlepszego, nużą i lektora i słuchacza.
Baśnie w ujęciu Zofii Staneckiej są idealnie trafiają w nasz gust. Są doskonałe pod względem językowym i genialnie przekazują dzieciom baśniowy morał dostosowując go do dzisiejszych czasów i potrzeb. Nie są to to baśnie w klasycznej wersji, które w 100 procentach oddają treść oryginalnych wydań, ale też nie takiej pozycji szukałam. Ta wersja doskonale wpisuje się w obecną epokę, znakomicie wspierając rodzica w procesie wychowawczym, nawiązując do istotnych problemów dzisiejszego świata, do zagrożeń i przekazując najistotniejsze, uniwersalne wartości.
Będą fantastycznym prezentem pod choinkę dla 4-, 6- czy nawet 8-latka.


"Ballady i romanse" Adam Mickiewicz


To absolutnie najpiękniejsze wydanie dzieła Mickiewicza, jakie kiedykolwiek widziałam. Wybitną treść uzupełniają nastrojowe ilustracje Marianny Sztymy. Od pierwszych stron czuje się, że ilustratorka czuje klimat tych opowieści. Z jednej strony są nieco mroczne, tajemnicze, a z drugiej czułe i delikatne. Oglądając je mamy wrażenie, że przemieszczamy się na pograniczu jawy i snu. 
Na szczególną uwagę zasługują też ciekawe komentarze Emilii Kiereś, które czyta się z prawdziwą przyjemnością. Taka analiza i interpretacja poszczególnych ballad i romansów jest niezwykle przydatna, szczególnie dla uczniów, którzy często mając trudności ze zrozumieniem niektórych utworów i przez to zniechęcają się do danego autora czy całej jego epoki. Emilia Kiereś w sposób prosty i interesujący wyjaśnia znaczenie trudniejszych słów w utworze, a w razie potrzeby nakreśla również sytuację polityczną czy społeczną jaka panowała w czasie, gdy powstawał dany tekst, co pozwala czytelnikowi lepiej zrozumieć utwór.
W książce znajdziecie zbiór czternastu ballad i romansów, przez co będzie przyjemną podróżą w niezapomnianą epokę romantyzmu.
Książka jest pięknie wydana - w twardej oprawie, na kredowym papierze i naprawdę wyjątkowo zilustrowana.

"Alpha, Bravo, Charlie. O kodach na morzu" Sara Gillingham


Jeśli macie w domu małych pasjonatów języka dawnych żeglarzy i marynarzy, to te książka będzie dla nich wspaniałą przygodą. Jak radzono sobie w czasach, kiedy nie było telefonów i urządzeń nawigacyjnych? Skąd wiadomo było, jaki obrać kurs i czy gdzieś w pobliżu nie czają się piraci? Właśnie dzięki kodom nautycznym. Tak naprawdę funkcjonują one do dziś, choć w dobie rozwoju techniki, nie jest to jedyne narzędzie marynarzy.
Dzięki tej pięknie wydanej książce, młodzi czytelnicy poznają również flagi sygnałowe, alfabet fonetyczny i alfabet Morse'a.
W tej samej linii pojawił się też zeszyt ćwiczeń.


"Zwariowany dzień. Trzydzieści zagwozdek" Walter Benjamin


Moja kolejna propozycja to znakomity trening logicznego myślenia. Książka dająca możliwość sprawdzenia swojej spostrzegawczości, bystrości umysłu, pamięci i logicznego rozumowania. Treść książki opiera się o historię Heinza, który wędruje po mieście szukając rozwiązania pewnej nurtującej go zagadki. Na kolejnych kartach książki czytelnik spotka 15 błędów oraz 15 pytań. To zdecydowanie nie jest lektura do biernego czytania - tu czytelnik zaangażowany jest od pierwszej do ostatniej strony. Za wytropienie błędu otrzymujemy jeden punkt, za dobrą odpowiedź - dwa punkty. Zaręczam wam, że ich zdobycie nie będzie łatwe. Na końcu książki zawarto odpowiedzi i listę błędów na wypadek, gdybyśmy nie byli pewni swojej odpowiedzi.


"Innymi słowy. Niezwykłe słowa z różnych stron świata" Yee-Lum MakJestem filologiem i doskonale rozumiem autorkę tej książki która na co dzień tropi i opisuje na blogu niezwykłe słowa w różnych językach. Ktoś może pomyśleć, jaki niby może mieć to sens - otóż ogromny. W słowach zawarta jest życiowa prawda, są pełne treści, ich analiza może zainspirować nas do wielu ważnych odkryć!
Ta książka to również znakomity materiał, żeby przypomnieć sobie, jak bardzo się od siebie różnimy. W każdym języku istnieją słowa, które są nieobecne w innych, własne, wyjątkowe. Ich znaczenie możemy wprawdzie oddać opisem, ale nigdy nie będzie to to samo.
Książka jest niewielkich rozmiarów, formatu A5, ale jest niezwykle elegancko wydana. Czarujące ilustracje doskonale wzbogacają tekst, który zebrano tu tematycznie.
W książce zawarto 64 wyjątkowo ciekawe słowa i wyrażenia w znakomitym przekładzie Michała Rusinka. Są tu słowa pochodzące z różnych języków: szwedzkiego, japońskiego, angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, portugalskiego, islandzkiego, walijskiego, francuskiego, holenderskiego, tureckiego i innych. Gdyby jeszcze słowom towarzyszyła transkrypcja fonetyczna, żeby wiadomo było jak je wymawiać, byłaby to pozycja idealna.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger