5/06/2019

6 świetnych książek dla 8-latków - koniecznie je poznaj!

Książka zawsze sprawdzi się w roli prezentu. I to bez okazji. Ośmiolatek to często już dojrzały czytelnik z konkretnymi preferencjami jeśli chodzi o lektury. Coraz częściej sam czyta swoje książki, ale tylko te, które naprawdę go wciągną. Do dzisiejszego wpisu wybrałam 6 pozycji, które poleciłabym dziecku w tym wieku, ale i starszemu 9- czy 10-latkowi. To książki, których moim zdaniem nie mona przegapić i naprawdę warto po nie sięgnąć."Dwoje drzwi i dziewięcioro dzieci"


Ta książka to pozycja obowiązkowa. Jej autorka, Anna Ciddor, ma żydowskie korzenie. Jej rodzina mieszkała w Lublinie, a babcia bardzo chętnie dzieliła się z nią swoimi wspomnieniami. To właśnie one zainspirowały Annę do stworzenia tej niezwykłej opowieści.

,,Dwoje drzwi i dziewięcioro dzieci” to przede wszystkim opowieść o szczęśliwym życiu pewnej wielodzietnej rodziny, w której miłość i wzajemny szacunek były zawsze na pierwszym miejscu. To również znakomita okazja, żeby poznać nieco bliżej żydowską kulturę i tradycje.
Nie wszystkie zasady tu panujące mi się podobają - inne czasy, inna kultura, ale książkę czyta się naprawdę znakomicie. Ojciec rodziny jest rabinem, ma 9 dzieci. Bardzo charakterystyczne jest to, że starsze dzieci opiekują się młodszym rodzeństwem i wszyscy starają się pomagać rodzicom, a poza tym, jak to dzieci - psocą, bawią się. Nie brakuje też przykrych momentów.
Na szczególną uwagę zasługuje niesamowity klimat tej książki - tu czuć wręcz smak opisywanych potraw, słychać muzykę, ma się wrażenie, że zna się tych bohaterów. Bardzo polecam."Podniebna pieśń"

Tym razem propozycja jest nieco magiczna. Chłopiec i lisek oraz jego niepełnosprawna siostrzyczka, dziewczynka i dumna orlica, człowiek-niedźwiedź. Nietypowa grupa przyjaciół zmierzy się z przygodami z pogranicza rzeczywistości i świata magii. Troska, tęsknota, żal, a z drugiej strony chęć walki i upór.
Zjednoczone siły ludzi, zwierząt i natury przypominają, jak ważne jest współdziałanie, zaufanie, przyjaźń i wiara w dobro. Książka napisana jest pięknym językiem, ale lepiej sprawdzi się u wprawionych czytelników, niż początkujących, z powodu dość długich (pięknych) opisów. Magiczna, bogata literacko lektura dla spragnionych niezwykłych wydarzeń."Przekręt na van Gogha"


Wcale nie tak łatwo stworzyć dobry kryminał dla młodszej młodzieży. 
Deron R. Hicks stworzył kawałek naprawdę porządnie skonstruowanej powieści, czegoś na granicy kryminału i powieści przygodowej. Akcja ma odpowiednie tempo, trzyma w napięciu, a intryga jest naprawdę ciekawa. Książka doskonale sprawdzi się u 10-latków, ale i młodszy "rozczytany" czytelnik będzie zadowolony. Bardzo podoba mi się tajemnicy klimat i dreszczyk emocji, jaki udało się wypracować autorowi. Do tego wszystkiego, autor pisze świetnym językiem - czytając tę historię, wyobrażamy sobie wszystko w najdrobniejszych szczegółach.
W książce znajdziecie kilkanaście kodów QR, dzięki którym będziecie mogli poznać bliżej obrazy, które przewijają się na jej stronach."Królewski skarb"

Tej książki nie można ominąć. U nas to pozycja obowiązkowa, bo narratorką jest Helenka, dziewczynka z głową pełną pomysłów i wyjątkowo odważna i ciekawska. Towarzyszą jej dwaj bracia i przyjaciel. To znowuż powieść detektywistyczna, a te bardzo lubimy. Poza ciekawym wątkiem kryminalnym mamy tu też duchy :)
Przy okazji lektury, młody czytelnik poznaje też bliżej realia policyjno-prawne. Książkę czyta się bardzo przyjemnie, lekturę dodatkowo umilają humorystyczne obrazki.
Tata Helenki zostaje podejrzany o zorganizowanie napadu. Dzieci postanawiają wszcząć własne śledztwo i uwolnić tatę od zarzutów. Tylko czy uda im się odzyskać skradzione klejnoty?
Dawno nie czytałam tak ciepłej, szalonej i magicznej powieści z zagadką w roli głównej. "Łukasz i kostur czarownicy"


Łukasz ma spędzić wakacje w Chorwacji wraz z rodzicami, nieoczekiwanie jednak plany ulegają zmianie - tata dostaje awans, a mama ląduje w szpitalu, skutkiem czego Łukasz musi spędzić lato nie w słonecznej Chorwacji, tylko u starej ciotki Wandy. Już od samego początku nie zapowiada się to dobrze. W pociągu traci plecak a w domu ciotki nie ma prądu. Wszystko wskazuje na to, że będą to najnudniejsze wakacje na świecie, ale nagle na jaw wychodzi fakt, że Wanda jest czarownicą.
Łukasz stopniowo akceptuje tę sytuację i zastanawia się, jak umili sobie czas. Autor książki, Piotr Patykiewicz, ma niezwykły talent do pisania. Postaci są wykreowane po mistrzowsku. Magiczna, klimatyczna opowieść), po prostu rewelacyjna książka.
"Dwór 3. Alisanda i ognisty krąg"


Dość długo przyszło nam czekać na trzeci tom Dworu Evelyne Brisou-Pellen, ale było warto. Podobnie, jak poprzednie części powieść czyta się jednym tchem - trzyma w napięciu od pierwszej po ostatnią stronę. Miło było znowu poczuć ten mroczny klimat i poczuć dreszczyk emocji. To naprawdę bardzo ciekawa powieść fantastyczno - detektywistyczna, napisana świetnym, plastycznym językiem, z bardzo naturalnymi dialogami, pełnymi zabawnych smaczków. Postaci są bardzo ciekawie wykreowane, a sceneria wprost genialna. W tym tomie przypomnimy sobie, jak ważne jest wsparcie przyjaciół i jak trudno pogodzić się niekiedy z przeszłością.
3 komentarze:

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger