9/26/2019

10 książek dla dzieci, od których trudno się oderwać

Jesień zdecydowanie kojarzy nam się z książkami. Coraz dłuższe i chłodniejsze wieczory wolimy spędzać na ciekawej lekturze niż zabawach, do tego nadchodzące targi książki, które co roku rodzinnie odwiedzamy w poszukiwaniu książkowych inspiracji. Zanim jednak jesień na dobre się u nas rozgości, przybywam do was z kolejną porcją ciekawych lektur dla młodszych i nieco starszych czytelników. Ciekawe, które propozycje najbardziej przypadną wam do gustu."Atlas przygód dinozaurów" Emily Hawkins“Atlas przygód dinozaurów” to prawdziwe kompendium wiedzy o wymarłych gadach, o sposobie ich życia, zwyczajach - przeczytacie tu zarówno o gadach lądowych, jaki i morskich i powietrznych. Mamy na swoim koncie mnóstwo książek o dinozaurach, a jednak ta pozycja zdołała nas niejednokrotnie zaskoczyć.
Poszczególne gatunki zostały tu pokazane bardzo dynamicznie, każde podczas jakiejś czynności - bo to przecież atlas przygód.
Jeden gad czai się w zaroślach, inne się kłócą, jeszcze inne polują lub opiekują się bliskimi.
Na szczególną uwagę zasługują tu ilustracje, które są ogromne. Poza wiedzą o dinozaurach, znajdziemy tu też wiele faktów na temat naszej planety - choćby to, że miliony lat temu większość terytorium USA pokrywał ocean, Australia i Antarktyda były ze sobą połączone i znajdowały się bliżej bieguna południowego.
Naprawdę spora dawka informacji i ciekawostek, teksty nie są nudne, a ilustracje są naprawdę dobre, do tego mapki i przydatne objaśnienia. Bardzo polecam.

"Tysiąc i jedna mrówka" Joanna Rzezak


Mrówki zawsze mnie fascynowały. Są małe, ale bardzo pracowite i silne. Mrowiska przypominają labirynty, a ciekawe zwyczaje tych zwierząt stały się głównym tematem niejednej książki.
Książka skierowana jest do młodego odbiorcy w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym. Nie brakuje tu ciekawostek i wcale nie są to jedynie ciekawostki o mrówkach. Wraz z małymi bohaterkami spacerujemy po leśnym runie poznając tajemnice roślin i zwierząt, odwiedzamy też stawy, pola i łąki. W każdym z tych miejsc odkrywamy zupełnie nowy świat, zaglądamy do dziupli, spacerujemy po mchu. Książka bardzo zachęca do samodzielnego odkrywania przyrody."Niezwyczajne zawody" Julia Kołomojec


“Niezwyczajne zawody” to przepięknie wydana książka skierowana do dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Poznajemy tu Andrzeja i jego niezwykłą rodzinę. Jego bliscy mają to szczęście, że robią to, co kochają - ich zawody są naprawdę wyjątkowe - kiper, pszczelarz, paleontolog, florystka, kynolożka, pilot balonów, tłumaczka języka migowego, a nawet przytulaczka pand Dodatkowo wspaniałe ilustracje podpowiadają, co jest potrzebne do wykonywania poszczególnych zawodów. Jakby tego było mało to mamy tu też różne rasy psów, gatunki dinozaurów, alfabet migowy, a nawet gra planszowa. Książka jest pięknie wydana, w twardej oprawie, może być świetnym prezentem.


"100 głupich porównań dla bystrzaków" 


Ależ nam się ta książka spodobała!
Zawarte tu porównania doskonale tłumaczą przeróżne zjawiska i odpowiadają na wiele pytań, a do tego ćwiczą logiczne myślenie i wyobraźnię. Weźmy na przykład taką cenę hamburgera. Dziecko rzadko zdaje sobie sprawę, że jego cena w różnych częściach świata może różnić się aż dziesięciokrotnie!
Ta publikacja świetnie sprawdzi się jako prezent dla młodego człowieka, który nie przepada za czytaniem, bo można ją czytać wyrywkowo, a informacje w niej zawarte są naprawdę bardzo interesujące. Twarda oprawa, humorystyczne ilustracje, ciekawa treść - to naprawdę dobry tytuł.


"O Lence, Antku i planowaniu" Beata OstrowickaBohaterowie to dobrzy znajomi, Lenka i Antek. Dziewczynkę pasjonuje fotografia, chłopca -kosmonautyka. Dzieci wytyczyły sobie jasne cele i robią wszystko, żeby je zrealizować. Niekiedy ich starania są tak intensywne, że odbierają siły na beztroską zabawę. I to właśnie jest głównym problemem, na jaki ta niepozorna książeczka stara się odpowiedzieć - czy pasja w połączeniu z planem i obowiązkiem to nadal prawdziwa pasja? Czym właściwie jest pasja i jak ją realizować? Co to jest słomiany zapał i jak go uniknąć.
To kolejny tytuł w tej serii i moim zdaniem jeszcze lepszy od poprzedniego. Ważny temat podany bardzo ciekawie, w dodatku to znakomity materiał do samodzielnego czytania. 


"Dusia i Psinek - Świnek. Nikt się nie boi" Justyna Bednarek


To kolejna część z serii książeczek o małej dziewczynce, jej rodzicach i pluszowym prosiaczku. Książka opowiada o nocnych strachach i potworach. Tytułowa Dusia uwielbia wieczorne czytanie książek przez jej tatę. Któregoś dnia domaga się strasznej historii, więc tata opowiada bajkę o Zielonym Potworku z trąbką zamiast nosa. Ów łobuz wyjada ciastka w nocy i nie zakręca pasty do zębów. Dziewczynkę nieco przeraża ta historia, jednak na drugi dzień uświadamia sobie, że każdy ma prawo się czegoś bać - zatrucia, spodni czy kosmitów, czegokolwiek. Podczas drzemki potwór okazuje się być całkiem miłym stworzeniem i Dusi udaje się oswoić swój strach. Bardzo fajna lektura do rozmowy o dziecięcych lękach.

"Gdy do domu przyszła za mną przyjaźń" Paul Griffin


To piękna opowieść o wartościach, o których w pędzie codzienności zapominamy. Pełno w niej tęsknoty, smutku, ale i nadziei - książka wzrusza i bawi jednocześnie.
Głównym bohaterem jest Ben - 12-latek, który większość swoich lat spędził w Domu Dziecka. Stara się nie przywiązywać do przyjaciół, bo niebawem ma wyjechać na Florydę. Pewnego dnia chłopiec przygarnia bezpańskiego kundelka i jego życie zmienia się diametralnie. Niespodziewanie w jego otoczeniu pojawia się też Tęczowa Dziewczyna, która szybko budzi jego wielką sympatię. Jak nasz bohater odnajdzie się w tej sytuacji? Znakomita powieść o sile wyobraźni, o istocie bliskości i wierze w siebie.
"Pisklak" Zuzanna Orlińska“Pisklak” to opowieść o dwóch nastoletnich przyjaciółkach – energicznej Hani oraz spokojnej Klarze. Hania wiodła beztroskie życie, Klara natomiast zmagała się z problemem nieobecności mamy, która w szpitalu czuwała nad chorym synkiem. Dziewczynki lubiły spędzać czas w pewnej opuszczonej willi. Któregoś dnia Klara i Hania spotkały w willi braci – nastoletniego Cyryla i kilkuletniego Nikodema, którzy uciekli z domu, chcąc dostać się do Irlandii, w poszukiwaniu mamy. To spotkanie będzie początkiem interesującej znajomości. Książkę czyta się błyskawicznie, napisana jest bardzo dobrym, łatwym w odbiorze językiem. Autorka umiejętnie porusza ważne tematy, takie jak emigracja zarobkowa, samotność, nieuchronność losu i pierwsze sympatie.

"Zula i rozgniewany las" Natasza SochaNiedawno ukazał się piąty tom powieści o Zuli - „Zula i rozgniewany las”. Nasza bohaterka cieszy się życiem i tym, co ją otacza. Ciotki uczą ją, jak korzystać ze swoich magicznych mocy. Nie odbędzie się jednak bez przygód. W okolicy dziewczyny dzieją się dziwne rzeczy - przyroda nie budzi się do życia - kwiaty nie kwitną, drzewa tkwią w uśpieniu, rośliny usychają, a kaktusy zachowują się agresywnie.Okazuje się, że rośliny rozgniewały wszechobecne śmieci. Po lesie walają się puszki i reklamówki, gdzieniegdzie pety i gumy do żucia. Przyroda postanowiła się zbuntować i w ten sposób wpłynąć na zachowanie ludzi.
Główna bohaterka od samego początku wzbudza sympatię - jest radosna, lubi się bawić, dba o relacje z rodziną i przyjaciółmi. Do tego niezwykły, magiczny świat, w którym rozgrywa się akcja książki - całość czyta się bardzo dobrze i podoba się dzieciom. To również bardzo wdzięczna lektura do czytania na głos.
"Detektywi z Tajemniczej 5: Zagadka królowej myszy" Marta Guzowska


Autorka serii "Detektywi Z tajemniczej 5" pisze powieści kryminalne dla dorosłych. Na prośbę swoich dzieci stworzyła młodych bohaterów - Ankę, Piotrka i Jagodę, którzy w tym tomie będą próbowali odkryć, kto ukradł obraz. Młodzi bohaterowie odwiedzili dom wybitnej malarki, Olgi Boznańskiej. Podczas pobytu w muzeum okazuje się, że jeden z obrazów "Dziewczynka z chryzantemami" został ukradziony, a jego miejsce zastąpiła kopia. Czy i tym razem rodzeństwu uda się rozwiązać tę zagadkę? Podejrzanych jest kilku - pani Jadwiga - woźna, dyrektor muzeum - pan Henryk, sekretarz - Marcin oraz studentka ASP - Magda. Anka i Piotrek analizują fakty, stawiają hipotezy i stopniowo starają się odtworzyć bieg wydarzeń.
Może dla dorosłego czytelnika akcja jest dość przewidywalna, ale dla dzieci rozwiązywanie zagadki sprawia niemałą frajdę.

www.nk.com.pl 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger