9/25/2019

6 książek dla dzieci, które koniecznie trzeba poznać

Do dzisiejszej recenzji wybrałam 6 książek. Nie łączy ich ani tematyka, ani wiek odbiorcy. Są to jednak książki, których po prostu nie można przegapić. Dodatkową rekomendacją dla tych tytułów jest fakt, że znajdują się w portfolio jednego z moich ulubionych dziecięcych wydawnictw."Tańcz, Córko Księżyca!" Kouam Tawa


"Tańcz, Córko Księżyca!" to cudowna opowieść o kobiecie, która niegdyś zachwycała całą wioskę swoim nieziemskim tańcem, a dziś jest leciwą staruszką. Akcja tej historii rozgrywa się w tętniącej kolorami, dźwiękami i słońcem Afryce, a jej autorem jest Kouam Tawa – kameruński pisarz.
Tekst jest wierszowany i bardzo melodyjny. Kojarzy mi się wręcz z piosenką.
Sama historia jest prosta, ale i czarująca. Trudno się od niej oderwać. Zapewne wpływ mają na to zarówno melodyjność tekstu, jak i przepiękne ilustracje.
Tytułowa Córka Księżyca nie spełnia wszystkich swoich marzeń, nie ma tu spektakularnego happy endu, ale jednak z książki płynie pozytywne przesłanie, bo bohaterka potrafiła odnaleźć w swoim życiu zadowolenie i sens.
I choć dobrze wie, że nie może być już dziewczynką, którą była kiedyś, robi wszystko, żeby ludzie nadal widzieli w niej Córkę Księżyca.
Piękna książka z mądrym przesłaniem i mocno wyczuwalnym afrykańskim klimatem.

"Teraz będziesz kurą" Barbro Lindgren,,Teraz będziesz kurą” Barbro Lindgren i Charlotte Ramel zaczyna się niewinnie. Ot wesoła zabawa dwójki rodzeństwa. Rzecz w tym, że zabawa ta przybiera niebezpieczną postać.
Młodsza siostra, która jest słabsza i mniejsza zostaje kurą, a brat - wilkiem. Brat wyraźnie dominuje nad młodszą siostrą i skłania ją do wykonywania czynności typowych dla kury, które dziewczynce wcale się nie podobają. W tym czasie chłopiec spędza czas na ulubionych zajęciach, jak gra w piłkę czy na komputerze. Gdy zabawa staje się nieprzyjemna, wkracza mama. Chłopiec tłumaczy się, że wcale nie chciał zjeść kury, lecz jedynie ją wystraszyć.
Doskonały punkt wyjścia do rozmów o relacjach między rodzeństwem - nie zawsze sielankowych.
"Moja mama gorylica" Frida NilssonWzruszająca historia o tym, co tak naprawdę jest w życiu ważne. Uświadamia czytelnikowi, że wygląd i dobra materialne to nie wszystko.
9-letnia Jonna, mieszkanka domu dziecka Czysty Kąt, marzyła o eleganckiej, pięknej mamie i wygodnym pokoju, a została pokochana przez grubą, kudłatą Gorylicę, mieszkającą w brudnej, pełnej pajęczyn norze. Czy to możliwe, żeby ta relacja mogła przetrwać?
Znakomita pozycja, która uświadamia młodych ludzi, że pozory mylą i "nie wszystko złoto, co się świeci". Doskonały humor, absurd, błyskotliwy język - książkę czyta się znakomicie.
"Chłopiec, dziewczynka i mur" Ulf Stark“Chłopiec, dziewczynka i mur” to jedna z tych książek, które po prostu trzeba przeczytać. Dzięki temu dzieci mają możliwość poznania innych kultur i losów swoich rówieśników w różnych częściach świata. Jestem zdania, że warto wprowadzać dzieci stopniowo w tematy trudne. Dlatego nie stronimy od książek, w których pojawia się temat wojny, śmierci, konfliktów.
“Chłopiec, dziewczynka i mur” to bardzo spokojna i pełna miłości opowieść o trudnej rzeczywistości - życiu przedzielonym murem. Inspiracją do powstania książki była podróż autorów do Palestyny.
Książka opowiada o kochającym się rodzeństwie, tęskniącym za dawną wolnością. Dziewczynka marzy o pomarańczy z drzewa, które znajduje się za murem, tam gdzie jest ich dom rodzinny. Brat bardzo chce spełnić życzenie dziewczynki, ale czy jest to możliwe?

"Piraci Oceanu Lodowego" Frida Nilsson"Piraci Oceanu Lodowego" to bardzo ciekawie poprowadzona przygodówka. Moim zdaniem dla dziecka 10+, bo niektóre sceny są dość brutalne. Bohaterką jest 9-latka, której siostrę porywają piraci. I choć zdaje sobie sprawę, że nie ma szans w starciu z okrutnym piratem, postanawia wyruszyć na pomoc siostrze. Czeka ją mnóstwo przygód i niebezpieczeństw.
Książka ma naprawdę intrygującą fabułę, nieszablonową i pełną zaskakujących zwrotów akcji. Autorka doskonale nakreśliła bohaterów i świat przedstawiony w powieści.
"Na zawsze Milena" Per Nilsson,,Na zawsze Milena” jest trzecim z serii opowiadaniem o Dawidzie, młodym chłopaku, który zakochał się w dziewczynie ze szkoły. Książki są powiązane fabularnie, ale można je czytać niezależnie od siebie. To opowieść o miłości, ale takiej prawdziwej - kiedy nie zawsze jest jak w bajce, a także o zazdrości, która często jej towarzyszy. Bardzo dużo ciekawej treści dla dzieci i doskonały materiał do rozmowy z dzieckiem w wieku szkolnym.
Bohaterowie książki są parą. Wspólnie odrabiają lekcję, spotykają się, chodzą na spacery.
Pewnego dnia Dawid wyprowadza psa z córką przyjaciółki swojego taty i dostrzega ich Milena. Dziewczyna nie wie kim jest osoba towarzysząca Dawidowi i dorabia do tego obrazu własny scenariusz - nieświadomy niczego Dawid będzie musiał odkryć dlaczego Milena tak dziwnie się zachowuje. Ta sytuacja pozwoli im zrozumieć, ile problemów może sprawić zwykłe nieporozumienie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger