12/20/2019

10 zalet wspólnego pieczenia z dziećmi i nasze rodzinne pierniczki

Niebawem Boże Narodzenie – doskonała okazja na wspólne kucharzenie z dziećmi. Dla dzieci to nie tylko świetna zabawa, ale i nauka wielu ważnych umiejętności. Dla nas to miło spędzony czas, ale też – bądźmy szczerzy – więcej sprzątania i czasu na przygotowanie potraw, bo to, co zajmuje nam zwykle 30 minut, z naszą pociechą zajmie często dwa razy tyle. Tu się coś rozleje, tam rozsypie. Tu coś potłucze, tam ubrudzi. I tak w kółko.

Ale chociaż brzmi to jak wyzwanie, to zapewniam was, że warto :)Jeśli jeszcze macie choć odrobinę wątpliwości, poznajcie 10 zalet wspólnego pieczenia z dziećmi.

1. Dobra zabawa 


Taka okazja nie zdarza się codziennie, więc to świetny sposób, żeby oderwać dzieci od telewizora czy komputera i zająć czymś pożytecznym.

2. Możliwość poznawania nowych produktów oraz smaków


Podczas wspólnego kucharzenia pracują wszystkie zmysły - dotyk, wzrok, słuch, węch i smak. Nie ma lepszego sposobu, żeby poznać i polubić nowe produkty.

3. Wspólne pieczenie pozytywnie wpływa na wzajemne relacje


W kuchni można porozmawiać o tym, co zdarzyło się w szkole lub przedszkolu. Chociaż momentami możemy być poirytowani wypadkami podczas wspólnego kucharzenia, uczymy się radzić sobie z trudnymi emocjami i skupiać na pozytywach. Taka aktywność bardzo do siebie zbliża.

4. Umiejętności matematyczne


Podczas pieczenia przecież operujemy liczbami, miarkami i wielkościami. Jeśli umiejętnie dostosujemy poziom matematyki do wieku naszej pociechy, możemy ją wiele nauczyć. Odmierzanie i ważenie składników to doskonała lekcja matematyki.

5. Umiejętności przydatne w życiu


Podstawowe umiejętności kulinarne nabyte we wczesnym dzieciństwie będą procentować. Kiedyś mogą okazać się niezwykle przydatne.

6. Nauka zdrowych nawyków żywieniowych


Samodzielne przygotowywanie posiłku sprawia, że dzieci bardziej go szanują i doceniają. Domowe ciasta i ciasteczka na pewno są zdrowsze niż sklepowe słodycze. Dziecko uczy się doceniać jakość składników, z których przygotowuje posiłki.

7. Rozwój małej motoryki


Wyrabianie ciasta, wałkowanie, wykrawanie pierniczków – to wszystko to doskonały trening małych rączek przygotowujący do nauki pisania.

8. Kształtowanie poczucia własnej wartości


Kuchenne umiejętności budują u najmłodszych pewność siebie. Dziecko czuje się ważne i docenione, gdy pochwalimy przygotowaną przez nie potrawę.
To świetna okazja do docenienia dziecka nie tylko za rezultat, ale przede wszystkim za wykonaną pracę.

9. Rozwój kreatywności


Dekorowanie ciasta, ciasteczek czy pierniczków daje duże pole do popisu dla dziecięcej kreatywności. Przy pomocy swojej wyobraźni można stworzyć wyjątkowo piękne dzieła.

10. Nauka samodzielności


Podczas takiej zabawy, dziecko uczy się samodzielne podejmować decyzje i planować pracę. Warto też trochę wspólnie poeksperymentować.

Wspólne kucharzenie może przynieść zarówno rodzicom, jak i dzieciom mnóstwo korzyści. Bardzo was zachęcam do wygospodarowania odrobiny czasu i zaproszenie swojej pociechy do kuchni. Będzie to dla niego świetna zabawa i rozwój na wielu poziomach.

Na zdjęciach możecie zobaczyć, jak wczoraj wspólnie piekliśmy pierniczki. Właściwie całą pracę wykonały moja 5- i 7-latka, a 2,5-letni synek pomagał w wykrawaniu. Pierniczki jak zawsze wyszły przepyszne :) A przepis tradycyjnie pochodzi ze strony Przepisy.pl.
1 komentarz:

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger