12/16/2019

Jak rozmawiać z dzieckiem o gospodarce i społeczeństwie? Poznajcie najciekawszą książkę, jaką na ten temat znaleźliśmy

Na pierwszy rzut oka to niewielka, niepozorna książeczka, którą łatwo przeoczyć w księgarni. Po wgłębieniu się w jej treść, otrzymujemy bardzo ciekawą lekturę o tematyce, z jaką jeszcze nigdy wcześniej nie spotkałam się w książkach dla dzieci.Wstyd przyznać, ale na tę pozycję natknęłam się zupełnie przypadkowo. Po niewielkim "researchu" okazało się, że jest to światowy bestseller, a oryginalna seria "Tuttle Twins" liczy już 10 książek i doczekała się tłumaczenia na kilka języków. Seria od samego początku została ciepło przyjęta i cieszy się dużym zainteresowaniem, a dzieci chętnie czytają o przygodach Emilii i Etana. 

Niestety wciąż bardzo rzadko książki dla dzieci podejmują tematykę gospodarki, wolnego rynku czy przedsiębiorczości. Z góry zakłada się, że to zagadnienia skomplikowane i trudne do zrozumienia przez dziecko. A tymczasem w tej serii udaje się przekazać ważny temat w bardzo prosty i zrozumiały sposób. Książkę czytałam naszym 5 - i 7 - latkom i bardzo wciągnęły się w lekturę. Nawet mój 3-letni synek przysłuchiwał się z zainteresowaniem i choć może nie wszystko było dla niego jasne, to chętnie słuchał o tym z czego zbudowany jest ołówek i jak skomplikowany jest proces jego powstawania. 

Muszę przyznać, że nawet ja dowiedziałam się wielu ciekawostek na temat produkcji ołówka - jak wydobywa się grafit, jak jest obrabiany i z czym się go miesza. Podobnie ciekawie jest z żółtym lakierem pokrywającym ołówek, a także z gumką i skuwką. 

Pomysł przedstawienia pojęcia wolnego rynku poprzez prosty przykład z ołówkiem uważam za genialny. Wizyta w fabryce uświadamia dzieci, jak wiele różnych procesów zachodzi, zanim do ich ręki trafi przedmiot codziennego użytku.

Dużym atutem książki są bogate ilustracje. Dobrze uzupełniają treść książki i pozwalają jeszcze lepiej go zrozumieć. Język dostosowany jest do umiejętności dziecka, a na końcu dodatkowo zamieszczono słowniczek z trudniejszymi pojęciami. 


Czcionka jest duża, co ułatwia dzieciom samodzielnie czytanie. Do tego przystępne słownictwo oraz proste zdania i mamy idealną książkę dla dzieci, która nawet pozornie skomplikowany temat potrafi opowiedzieć w zrozumiały sposób. 

Seria skierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. 

W sprzedaży dostępny jest jeszcze jeden tytuł z tej serii - "Bliźnięta Tuttle poznają prawo". Bardzo chcemy go poznać :)

Całą ofertę znajdziecie tu - KLIK.

1 komentarz:

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger