2/23/2020

Najpiękniejsze książki dla dzieci - perełki, które warto mieć w domowej biblioteczce

Dzisiejszy wpis to zbiór książek, które w ostatnim czasie zrobiły na nas największe wrażenie. Zebrałam w nim takie pozycje, które doskonale sprawdzą się w roli prezentu, bo często o to pytacie mnie w wiadomościach prywatnych. To albumy, ciekawe opowieści, książki popularno - naukowe, słowem książki, które powinny znaleźć się na półce każdego młodego czytelnika. To pozycje, które naprawdę warto mieć w domu, żeby móc po nie sięgać, kiedy tylko pojawi się taka potrzeba.

"Encyklopedia zwierzęta. National Geographic"


Naprawdę wyjątkowo wydana książka, która zainteresuje całą rodzinę. Wydanie spod znaku National Geographic spełni oczekiwania najbardziej wymagających czytelników. Cudowne, wręcz zapierające dech w piersiach fotografie znakomicie uzupełniają pełne ciekawostek opisy poszczególnych gatunków zwierząt. A jest ich tu ponad 2500! Taka forma świetnie sprawdzi się u dzieci i całej rodziny.
"Biblia opowiedziana i objaśniona"Zdecydowanie najlepsze wydanie biblii, jakie spotkałam. Książka Jeana-Michela Billiouda jest bardzo dobrze przemyślana. Zawarto w niej 60 najważniejszych biblijnych wątków Starego i Nowego Testamentu (od historii o Adamie i Ewie, Mojżeszu, Hiobie, po historię życia Jezusa) i ukazano je w całkowicie nowej odsłonie. Układ książki jest bardzo czytelny, nie ma nadmiaru szczegółów, dzięki czemu cała opowieść jest spójna i zrozumiała.  Każdej opowieści towarzyszą krótkie, ciekawe objaśnienia, które pozwalają czytelnikowi zrozumieć kontekst historyczny, społeczny i kulturowy.
To wartościowa książka nie tylko dla osób wierzących, ale też dla tych, którzy traktują Biblię jako istotną część naszej kultury i chcą ją przybliżyć dzieciom. Choć zapewniam was, że i dorośli nie zawiodą się na tym wydaniu.
Konsultacja merytoryczna oryginalnego tekstu: Ośrodek Teologiczny w Poitiers.

"Everest. Niesamowita historia"Ta niezwykła książka przeniesie młodych czytelników w niesamowite miejsce oraz pokaże, jak wielka jest siła naszych marzeń. 
Edmund Hilary i Tenzing Norgay jako pierwsi zdobyli Mount Everest. Książka pokazuje, że nasza determinacja, pracowitość i szczypta szczęścia mogą sprawić, że nie będzie dla nas rzeczy niemożliwych. W książce poznamy masę faktów o głównych bohaterach, ale też o ludziach, których spotkali na swej drodze. Muszę też wspomnieć o pięknych ilustracjach, które nadają książce niezwykły klimat i świetnie wzbogacają czytaną opowieść."Przyjaźń. Opowiastki dla dzieci"Tym razem coś dla młodszych czytelników. To niezwykła książka o ptakach, które uczą nas czym jest przyjaźń. Piękny sposób, żeby opowiedzieć o istocie szacunku i wzajemnym zaufaniu.
Przedstawione tu gatunki ptaków, jak rudzik, bogatka czy zimorodek postępują w sposób zgodny ze swoją naturą. Zwierzęta instynktownie wiedzą, co jest dla nich ważne i jak należy postąpić w różnych sytuacjach. W książce zawarto 10 opowiadań, każde pięknie zilustrowane. Dodatkowo każdemu z nich towarzyszy zestaw pytań i zadań, żeby lepiej zrozumieć czytaną historię."Alicja w krainie przyszłości czyli jak działa sztuczna inteligencja"Jeżeli spodobał się wam "Sen Alicji, czyli jak działa mózg", który jakiś czas temu polecałam na blogu to na pewno i tym tytułem będziecie zachwyceni.
 "Alicją w krainie przyszłości" to dalszy ciąg dalszy serii, która wyjaśnia dzieciom w prosty sposób skomplikowane zagadnienia. Tym razem w domu Alicji pojawia się nowy członek rodziny – Basia, robot humanoidalny. Profesor Ryszard Tadeusiewicz, znany automatyk i informatyk, znakomicie tłumaczy, czym jest sztuczna inteligencja, myślenie maszynowe i roboty.
Skoro ten obszar za kilkadziesiąt lat ma stać się naszą codziennością, tym bardziej warto już teraz zrozumieć jego istotę.
Alicja w krainie przyszłości czyli jak działa sztuczna inteligencja


"Śmieciogród"


Pamiętacie świetną "Zwierzokrację"? Ola Woldańska – Płocińska tym razem porusza temat ekologii.
Książka uczy odpowiedzialności i świadomości na temat tego, jakie działania są destrukcyjne dla naszej planety. Książka podpowiada, jak żyć ekologicznie, ale nie popadając w skrajności.
Znakomita szata graficzna książki sprawia, że mogę ją oglądać godzinami.
Do tego wszystkiego pamiętano o zawarciu w książce odpowiedniej dawki poczucia humoru.

"Lasy świata. Pomóż zwierzakom wrócić do domów"Czy wasze dzieci znają charakterystykę różnych rodzajów lasów? W tej ślicznie wydanej pozycji, autorka Pavla Hanackova krótko opisuje różne leśne środowiska - las mieszany, bambusowy, eukaliptusowy, borealny, kolczaste zarośla, las wodorostów oraz las tropikalny. Opowiada o roślinności i zwierzętach, jakie je zamieszkują.
Bardzo podoba mi się pomysł na tę książkę. Pewien chłopiec dostrzega któregoś dnia przemytnika porzucającego zwierzęta. Postanawia im pomóc i zaprowadzić do ich naturalnych środowisk. Owe zwierzaki to lemur, koala, panda wielka, sójka, wydra, leniwiec i rosomak.
Pozycja jest pięknie zilustrowana przez Linh Dao. To książka z twardymi stronami i zaokrąglonymi rogami, sprawdzi się nawet u malucha."Polskie księżniczki" Anna JurczyńskaDługo czekałam na taką książkę. Polskie księżniczki, postacie historyczne, a nie bajkowe. Pokazujące, że księżniczka wcale nie musi być delikatna i strachliwa. 11 wyjątkowo ciekawych kobiet, jedenaście charakterów i osobowości - Rzepicha, Dobrawa, Świętosława, Jadwiga Śląska, Święta Kinga, Jadwiga Andegaweńska, Elżbieta Rakuszanka, Bona Sforza, Ludwika Maria Gonzaga, Maria Kazimiera i Maria Leszczyńska.
Historie życia tych niezwykłych kobiet opowiada skrzat Historiusz, który postawił sobie za cel udowodnienie, że historia wcale nie musi być nudna. Książka napisana jest prostym językiem, w ciekawy i często zabawny sposób. Polecam nie tylko dziewczynkom.


"Na końcu języka. Frazeologia i przysłowia"


Skarbnica wiedzy na temat przysłów i związków frazeologicznych. Świetnie napisana książka, poza wyjaśnieniem danego przysłowia, nie zapomniano też o jego praktycznym użyciu. Te przykładowe dialogi najbardziej przypadły do gustu mojej 7-latce.
Dzieci dowiedzą się m.in. co to znaczy mieć coś na końcu języka, stawać okoniem, mieć gęsią skórkę, wylać dziecko z kąpielą, zjeść z kimś beczkę soli, być szpakami karmionym i pozna wiele, wiele innych związków frazeologicznych, które odtąd będą dla nich jasne i zrozumiałe.
Jest tu też całą masa przysłów, które też często przysparzają dzieciom sporo trudności. Po tej lekturze na pewno chętniej będą używać tych określeń w codziennych rozmowach.
"Uratuj Ziemię!"Pierwsza książka dla małych dzieci o ekologii. A że to temat bardzo ważny i aktualny, nie mogło zabraknąć jej w tym zestawieniu. Książka została skonstruowana podobnie, jak "Uratuj mnie", opowiadająca o zwierzętach. Tu również znajdziemy transparentne przekładki, dzięki którym przekaz płynący z poszczególnych stron nawet bez czytania zrozumie małe dziecko.
Będzie o segregacji, recyclingu, pomocy pszczołom i wielu innych ciekawych tematach, ważnych dla nas i naszej planety.
Gdy mały czytelnik przełoży przekładkę dzieją się rzeczy niezwykłe, bo świat staje się lepszy :)
Ta książka to nie tylko świetna zabawa, ale przede wszystkim idealny wstęp do rozmów o ekologii z najmłodszymi.4 komentarze:

 1. Chyba wszystkie wydania warte posiadania. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. jest w czym wybierać. moje dzieci uwielbiają książki :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. mój syn bardzo lubi czytać o zwierzętach, uwielbia takie encyklopedie zwierząt

  OdpowiedzUsuń
 4. Mamy książkę o frazeologi, mojej córce spodobała się tematyka przysłów. :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger