8/11/2020

Zamek i Park Ogrodzieniec - pomysł na rodzinną wycieczkę

Zamek Ogrodzieniec był od dawna na naszej liście miejsc do zobaczenia. To najsłynniejszy i największy obiekt zamkowy na Śląsku o niesamowitej historii, a także miejsce ekranizacji licznych filmów i seriali - choćby "Janosika", "Zemsty", a także całkiem niedawno - "Wiedźmina".
Uwielbiamy zwiedzać takie miejsca! W okolicy zamku znajduje się też Park Ogrodzieniec, który zapewnia dzieciom jeszcze większą dawkę atrakcji, a dodatkowo dostarcza całkiem pokaźną dawkę wiedzy. Gotowi na wycieczkę z duuużą ilością zdjęć?


Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych zamków w Polsce. Wznosi się na wysokości 515,5 m n.p.m. Zamek był dwukrotnie zdobyty i spalony przez Szwedów w trakcie potopu w XVII w. Wprawdzie nie odzyskał nigdy dawnej świetności, ale ruiny są naprawdę imponujące. Po niedawnej modernizacji zamek ma nową, jednokierunkową trasę i można dotrzeć do miejsc wcześniej niedostępnych dla zwiedzających. 

Żałuję, że nie widzieliśmy zamku nocą. Podobno iluminacja ruin zamku robi niesamowite wrażenie. Po zamku przechadzają się wtedy zjawy i duszki, zapoznające turystów z legendami i historiami tego miejsca.


Park Ogrodzieniec u stóp słynnego zamku

Tuż obok zamku znajduje się bardzo ciekawie zaprojektowany park z kilkoma strefami tematycznymi, zapewniający dzieciom rozrywkę, ale i pokaźną dawkę wiedzy i ciekawostek. Naprawdę warto się tu wybrać z dzieciakami. 

Park Doświadczeń Fizycznych

Naszą przygodę z parkiem rozpoczęliśmy od strefy dla młodych odkrywców. Lubimy takie miejsca i chętnie bywamy w Parku Doświadczeń im. Lema w Krakowie. W Ogrodzieńcu czekało na nas w tej strefie blisko 50 urządzeń. 
Można spróbować swoich sił na symulatorze lotów i dachowania, przejrzeć się w krzywym zwierciadle, poczuć jak prawdziwy chomik, podjąć wyzwanie na platformie obrotowej, pobawić się kalejdoskopem czy peryskopem, zagrać na kamiennych cymbałach i odkryć całą masę innych ciekawych zjawisk fizycznych.
Dla mnie dodatkową atrakcją tego miejsca był niesamowity widok zamku na wzgórzu podczas testowania poszczególnych urządzeń.


Park Rozrywki

Po fizycznej uczcie dla młodych umysłów przyszłą kolej na ciało i tu doskonale się sprawdził park rozrywki - dmuchany zamek, park linowy, autodrom, karuzela z konikami i wielki plac zabaw. 

Tor Saneczkowy

To zdecydowanie największa frajda dla naszej rodziny. Dzieciaki były zachwycone, od razu wykupcie pakiet 10 zjazdów, bo będziecie chcieli więcej i więcej :) To atrakcja dodatkowo płatna, ale warta swojej ceny. 

Park Miniatur

W tutejszym Parku Miniatur można zobaczyć można Szlak Orlich Gniazd w skali 1:25.

Makiety zamków i warowni zostały przepięknie odtworzone, ale na nas wielkie wrażenie zrobiły tablice informacyjne o każdym z zamków, a właściwie ich legendy. Mroczne i przerażające. W Parku Miniatur można zobaczyć także repliki machin oblężniczych z okresu średniowiecza m. in. katapultę, balistę i trebusz.
Dom Legend i Strachów

To miejsce przenosi w świat baśni oraz legend, z których słynie Jura Krakowsko-Częstochowska. Bywa strasznie, więc maluchom nie polecam, ale posłuchanie legend w takiej mrocznej scenerii to porcja niesamowitych wrażeń. Strona obiektu i cennik:


Wstęp od 10 zł, obiekt respektuje Kartę Dużej Rodziny.

Wstęp do pojedynczych atrakcji 12/15 zł, rodzinny do wszystkich atrakcji - 159 zł.

2 komentarze:

  1. Niesamowicie wygląda ten zamek. Może w przyszłym roku zaplanuję małą wycieczkę :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Już od dawna chce tak pojechać, niestety na razie nie jest mi to dane

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger