8/10/2020

I ty możesz zmienić świat - inspirujące książki dla dzieci o sławnych ludziach i nie tylko

 Tym razem uraczę was wpisem z niezwykle inspirującymi książkami dla młodych czytelników. To nie są zwykłe książki. To opowieści, które zostaną wam w pamięci na bardzo długo, a ich lektura będzie dla waszych dzieci ogromną wartością - bo pokaże im, że jeśli czegoś bardzo pragniemy, możemy to osiągnąć."Young Power. 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat" Justyna Suchecka


Na początek mój zdecydowany faworyt. Książka ukazała się niedawno i od razu bardzo nam się spodobała. Przedstawia 30 historii dzieci lub nastolatków, którzy mimo młodego wieku dokonali czegoś niezwykłego. To, co ich łączy to wytrwałość, zaangażowanie i wiara we własny pomysł, a także potrzeba podążania za swoją pasją czy zmiany otoczenia. Ci młodzi ludzie swoją determinacją i pomysłowością mogliby zawstydzić niejednego dorosłego. Niektóre z tych osób są nam dobrze znane (jak Viki Gabor czy Igor Falecki), o innych nigdy wcześniej nie słyszeliśmy. To właśnie, że autorka pokazuje tu portrety młodych ludzi, którzy nie zawsze działają na szeroką skalę, ale zmieniają świat obok siebie, w swojej własnej, lokalnej społeczności, odróżnia tę książkę od podobnych pozycji na rynku.
Codziennie czytałyśmy z córką jedną historię. Każda z nich rodziła tyle pytań, że musiałam szukać odpowiedzi na nie w sieci, wszystkie historie były niesamowicie inspirujące. Mam ogromną nadzieję, że książka będzie miała swoją kontynuację, bo jest naprawdę świetna."Mania Skłodowska" Jakub Skworz


Obowiązkowa lektura. Fantastyczny pomysł, ciekawie poprowadzona fabuła, sympatyczni bohaterowie, szczypta magii, tajemnica, oryginalne ilustracje.
"Mania Skłodowska. Wybitna uparciuszka" to fascynująca opowieść o niezwykłej kobiecie, która w dziedzinie nauki osiągnęła bardzo wiele - prestiż, uznanie środowiska i wielką nagrodę. Nie znajdziecie tu suchych dat i faktów. To niezwykła pozycja, która porusza wyobraźnię młodego czytelnika, a przy okazji przekazuje mu masę informacji na temat Marii Skłodowskiej - Curie. Poznajemy ją tu jako upartą dziewczynkę, pełną marzeń nastolatkę, wybitnego naukowca i niezależną kobietę. W pewnej paryskiej bibliotece, Ola trafia na książkę o Marii Skłodowskiej - Curie "przykłada palce do ilustracji i ... znika w książce." W ten sposób przenosi się do świata Mani. 
Książka poza niezwykle inspirującą i wciągającą treścią opatrzona jest wieloma przepięknymi rysunkami. To pozycja, której nie można przegapić. 


"Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz" Jakub SkworzKolejna książka, którą jestem zachwycona. Wszystko zaczyna się, gdy Ola i Eryk odkrywają w domu dziadków biblioteczkę pełną książek. Okazuje się, że te książki są bardzo dziwne, bo kiedy zaczyna się je czytać, przenoszą czytelnika do opisanego w nich świata. W ten sposób razem poznają życie oraz twórczość Adama Mickiewicza. 
To niezwykła opowieść o jednym z najwybitniejszych polskich poetów, a nie naszpikowana datami biografia. Dzieciom w świecie Mickiewicza towarzysze dziadek, który opowiada im o tym, co widzą. Młodzi bohaterowie nie tylko będą obserwować przygody tytułowego Adasia, ale też brać w nich czynny udział - pożar Nowogródka, tajne stowarzyszenie, powstanie listopadowe - to wszystko zrozumieją lepiej niż kiedykolwiek. Sama przeczytałam książkę z niemałym zainteresowaniem, choć postać jest mi dobrze znana. Nigdy jeszcze jednak nie miałam okazji poznać słynnego polskiego wieszcza od takiej zwyczajnej, ludzkiej strony. 
Powieść została napisana ciekawym, ale łatwym do zrozumienia językiem. 
Bardzo zachęcam do sięgnięcia po "Adasia Mickiewicza. Łobuza i mistrza" zarówno młodszych, jak i starszych czytelników. 

"I ty możesz zmienić świat. 42 inspirujące historie o niezwykłych dzieciach" Karolina GrabarczykTa książka to u nas absolutny hit. Dlaczego akurat ona? Bo pokazuje, jak wiele może zrobić dziecko. I nie chce chodzi o to, że w przyszłości wyrośnie na wybitnego naukowca, tylko już teraz może zrobić bardzo wiele dobrych rzeczy. To książka o dzieciach mądrych, wrażliwych i empatycznych. Dzieciach, które nie chcą czekać z założonymi rękami, aż ktoś coś w końcu zrobi, tylko biorą sprawy w swoje ręce i małymi kroczkami zmieniają rzeczywistość. Niekiedy nawet nie zdajemy sobie sprawy, jaka moc w nas drzemie i ile dobra możemy zdziałać.
Przy tych dzieciach stoją ich rodzice, którzy wspierają ich, jak najlepiej potrafią. I robią fantastyczną robotę. Czytając te inspirujące, budujące historie sami czytelnikowi trudno powstrzymać chęć, żeby dać coś od siebie, podjąć jakąś akcję, pomóc innym.
40 historii dzieci, które swoją odwaga i determinacją, mogą zawstydzić niejednego dorosłego.
Znakomita książka dla każdego, nie tylko dla dzieci.
"Jej historia. 50 kobiet i dziewczyn, które zadziwiły świat" Katherine Halligan


Kolejna świetna książka pełna inspiracji dla młodych czytelników - sylwetki słynnych kobiet i krótka informacja o ich osiągnięciach, a także cytaty z ich wypowiedzi. Są tu artystki, podróżniczki, sportowcy, politycy i wiele, wiele innych. Polskę reprezentuje Maria Skłodowska - Curie. W książce znajdziemy świetne ilustracje, ale też zdjęcia - w ogóle warstwa graficzna tej książki jest na najwyższym poziomie. Książka napisana jest bardzo przyjemnym, zrozumiałym językiem, opowieści są pełne ciekawostek, a biografie emanują odwagą, determinacją i kreatywnością znanych kobiet. Książka, podobnie jak poprzednie pozycje, doskonale sprawdzą się w roli prezentu - choćby z okazji zakończenia roku. Bardzo inspirująca pozycja. 
"Sufrażystki i sufrażetki. Walka o równość" David RobertsNiezwykła historia kobiet, które połączyły siły, aby walczyć o swoje prawa. Mnóstwo ciekawych informacji oraz faktów historycznych. Wyjątkowe osobistości, aktywistki, które przeszły do historii i które sporo poświęciły, żeby osiągnąć swój cel. Niezwykła odwaga i bohaterstwo, niezłomność charakterów, mimo szykan i wykluczenia społecznego - one się nie poddawały i nadal walczyły o równouprawnienie. Ta książka to znakomita pozycja również dla dorosłego czytelnika. Treść jest niezwykle ciekawa, a wydanie - najwyższej jakości (jak to w ART Egmont). Założę się, że wielu nie wie nawet czym różnią się tytułowe sufrażystki od sufrażetek, a gwarantuję wam, że naprawdę warto poznać te niezwykłe historie.
"No to gramy! Muzyczna awantura od Little Richarda do Bjoerk" Marianna OklejakTym razem chcę wam pokazać znakomity album o muzyce. Ale od razu dodam, że nie jest to zwykły album - mamy tu trójkę zwierzątek, które towarzyszyć nam będzie w muzycznej podróży. A podróż to będzie nie byle jaka - Elvis Presley, The Beatles, Michael Jackson, Prince, Queen, Dawid Bowie, a nawet Czesław Niemen. Świetna książka o muzyce, artystach, których uwielbiałam słuchać - i nadal chętnie do nich wracam. Bardzo ciekawa pozycja, żeby te słynne sylwetki przybliżyć dziecku, albo usiąść wspólnie i powspominać, a także posłuchać najlepszych kawałków...
Treść porywa, dobór postaci - wyśmienity, ale ilustracje to już prawdziwy majstersztyk. Charakterystyczne stroje, pozy - naprawdę świetna robota. Uczta wizualna i kawał wiedzy o historii muzyki rozrywkowej.

"Opowieści dla dzieci, które chcą być wyjątkowe. 100 historii kobiet i mężczyzn, którzy wyrośli ponad przeciętność" Ben BrooksI znowu książka, której bohaterami są dzieci. Walka o swoje przekonania, uparte dążenie do celu, wiara w siebie i swoje możliwości, niepoddawanie się trudnościom - te cechy nigdy nie stracą na ważności, a może nawet w dzisiejszych czasach są jeszcze bardziej istotne niż kiedykolwiek. Uparcie wierzę, że czytanie z dziećmi właśnie takich książek ma na nie bardzo dobry wpływ. To aż 100 historii kobiet i mężczyzn, którzy zapisali się w historii, zrobili coś ponadprzeciętnego. 
Każdej postaci poświęcone są dwie strony. Na jednej z nich znajdziemy krótką biografię danego bohatera, na drugiej - ilustracje autorstwa Quintona Wintera, taka mieszanka komiksu i karykatury.
Dobór postaci jest ciekawy, choć oczywiście, jak zawsze w tego typu publikacjach, znajdziemy tu postacie bliższe nam i dalsze. Niemniej jednak święcie wierzę, że każdy z nas ma misję do wykonania, jakiś plan, który ma w życiu zrealizować. Jeśli uda nam się go odkryć - to już połowa sukcesu. Spójrzmy na takiego Petera Jacksona, reżysera „Władcy Pierścieni”, który już w wieku 9 lat zaczął kręcić własne filmy - dlatego widząc, że nasze dziecko ma pasję, nie podcinajmy mu skrzydeł - wręcz przeciwnie, zachęcajmy do dalszego rozwoju. Pozycja obowiązkowa.

"Superbohaterki. Marvel" Lorraine CinkNa początku istnienia Marvela, kobiety nie były tam zbyt popularne. Dopiero w latach 70. nieco się to zmieniło i pojawiły się kobiece superbohaterki - o nich właśnie jest ta książka. Streszczenia przygód 65 bohaterek - Kapitan Marvel, She - Hulk, Spider - Gwen, Czarna Wdowa, Dora Milaje, Mary Jane Watson - to tylko niektóre z nich. Treść jest podana lekko i przystępnie, nawet jeśli nie znamy bohaterek, to szybko to się zmieni. Do tego spora doza dobrego humoru i świetne ilustracje znakomicie uzupełniają całość. Zaręczam wam, że to pozycja nie tylko dla fanów komiksów. 

"Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi 2" Ben Brooks


I ostatnia pozycja, niby dla chłopców, ale wcale niekoniecznie. My ją czytamy z dziewczynkami i nie przeszkadza im to nic a nic. 


Co dorzucilibyście do tego zestawienia? :)

4 komentarze:

 1. Spora ta lista. Jest z czego wybierać

  OdpowiedzUsuń
 2. Wszystkie ciekawe na swój sposób. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Interesujące tytuły, chętnie zakupię którąś. Może jakąś polecisz?

  OdpowiedzUsuń
 4. Łobuz i mistrz - genialna pozycja !

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger