9/01/2020

Ciekawe nowości książkowe dla dzieci - mam kilka świetnych propozycji :)

Wakacje się skończyły, jesień powoli puka nam do okien :-) Jeśli tak, jak my, jesienią czytacie z dziećmi więcej niż zwykle, to ten wpis koniecznie przeczytajcie :) Zebrałam w nim kilka naprawdę ciekawych książek dla dzieci w różnym wieku, które koniecznie chcę pokazać wam bliżej. Zapraszam na jesienny przegląd książkowy.


"Przekroje owoce i warzywa" Agnieszka Sowińska

Obrazkowa podróż do wnętrza warzyw i owoców. Sama doskonale pamiętam, jak niechętnie w szkole uczyło się nazw i funkcji poszczególnych witamin, minerałów czy barwników. Metoda pamięciowego wkuwania fragmentów książki, którą wyznawała moja nauczycielka biologii, na pewno nie zachęcała do zgłębiania tej tematyki. A szkoda, bo to kawał naprawdę potrzebnej wiedzy.
Gdyby wtedy ktoś podsunął mi tę książkę, w mig zapamiętałabym charakterystykę i rolę garbników, pektyn, antocyjanów, witamin i minerałów. Jeśli wasze maluchy niezbyt chętnie sięgają po owoce i warzywa, to ta książka może okazać się naprawdę pomocna.
Agnieszka Sowińska wykorzystała zainteresowanie dzieci książkami obrazkowymi i stworzyła rewelacyjne kompendium wiedzy dla kilkulatków na temat istotnego wpływu warzyw i owoców na nasz organizm. Nie martwcie się, nie znajdziecie tu nudnych opisów rodem ze starych podręczników - tekstu niewiele, a wszystko rozgrywa się na płaszczyźnie ilustracji.
Błonnik, żelazo, potas czy kwas foliowy opisane są tak prosto i zabawnie, że nawet dziecko zapamięta ich funkcję. Ich antropomorfizacja to doskonały pomysł - o ileż łatwiej maluchom zapamiętać co robią małe kolorowe stworki, niż całkowicie abstrakcyjne pojęcia.
Pierwsza rozkładówka jest szczególnie ważna, bo dzieci stale będą do niej wracać podczas lektury kolejnych stron. To klucz do opowiedzenia, co dzieje się na poszczególnych obrazkach - gdzie znajdziemy przekroje owoców i warzyw, ukazane jako domki poznanych na początku składników.
Ich codzienność jest niezwykle aktywna, każdy z nich ma swoje zadanie i pilnie je realizuje. Pomysł autorki kojarzy mi się nieco z serialem "Było sobie życie", który bardzo lubię do dziś.
Poza wzbogaceniem dziecięcej wiedzy na temat witamin i minerałów, książka zachęca dziecko do samodzielnego opowiadania.
"Niebezpieczna podróż" Tove Jansson


Nuda  często bywa zaczątkiem niezwykłych przeżyć, jakie funduje nam nasza wyobraźnia. To ona potrafi sprawić, że zwykły dzień zmienia się całkowicie, a codzienność znika jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Tak jest i w tej książce, bo Zuzanna, która nie ma ochoty grzecznie nudzić się na łące z kotem. Wypowiada coś w rodzaju zaklęcia, żeby nie patrzeć na nudne otoczenie, tylko oddać się w objęcia przygód. Zuzanna zrzuca okulary i wtedy wszystko się zmienia. Kotek staje się wielkim drapieżnikiem, las zamienia się w mokradła, a ona musi pokonać wiele przeciwności, żeby w końcu trafić do upragnionego domu Muminków. 
W książce spotkamy znanych nam bohaterów książek o Muminkach. 
Całość dopełniają stonowane kolorystycznie ilustracje autorstwa samej Tove Jansson. Prawdziwie magiczna książka :)
"Tylko bez całowania, czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami" Grzegorz Kasdepke


Mówienie o emocjach nie jest łatwe. Dzięki niej książce, lepiej poznamy emocje takie, jak tęsknota, wstyd, zazdrość, gniew, wstręt, nuda, poczucie krzywdy czy radość. Poszczególne opowiadania przedstawiają kolejno każdą z nich.  Tematy tu poruszane są doskonałe znane dzieciakom: pierwsze przyjaźnie, zazdrość o wygląd zewnętrzny, próby zaimponowania innym.9
"Tylko bez całowania, czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami" to książka skierowana głównie do przedszkolaków i uczniów klas początkowych. Język jest doskonale zrozumiały dla młodych czytelników. W książce aż roi się od zabawnych sytuacji, które pomagają spojrzeć na emocje nieco z dystansu. 
Na końcu każdego opowiadania znajdziemy krótki opis przedstawionego uczucia, rady dla dzieci i rodziców.
"Jestem leworęczny... i co mi zrobisz?"


Autor wyjaśnia, dlaczego jedni ludzie mają lepiej rozwiniętą jedną półkulę, a inni drugą. prezentuje teorie naukowe i ciekawostki związane z leworęcznością, pokazuje testy na leworęczność, przedstawia słynnych leworęcznych. Z tej książki dowiemy się też dlaczego przez długi czas leworęczni byli traktowani gorzej i dlaczego powszechne szkolnictwo obniżyło liczbę osób leworęcznych. 
Nie zabraknie też wierzeń, kulturowych uprzedzeń czy zwrotów językowych związanych z lewą stroną, Całość napisana jest w sposób bardzo ciekawy i zrozumiały. 
Prawdziwe kompendium wiedzy o leworęczności - połknęłam książkę wraz z córką jednym tchem :)
"101 obrzydliwych faktów"


Takie tematy dzieci uwielbiają. Tak już jest, że książki o obrzydliwościach sprawdzają się niemal u wszystkich dzieci w wieku szkolnym. Najwyraźniej ohydne ciekawostki są bardzo na topie :) Książka podzielona jest na 10 rozdziałów, w każdym z nich czai się jakiś obrzydliwy fakt. A na końcu bonus - opis niezwykle odpychającego eksperymentu, jaki można sobie wyobrazić :)
 
"Rodzeństwo Willoughby"


Książka dla wielbicieli czarnego humoru i absurdalnych historii. Wznowiona po tym, jak na Netflixie pojawił się film pod tym samym tytułem. Skierowana do dzieci od lat 6, ale ostrzegam - trzeba mieć sporo dystansu do całej opowieści podczas lektury, bo bywa makabrycznie :) Rodzice próbujący się pozbyć swoich dzieci i odwrotnie nie brzmi zbyt pedagogicznie, ale gdy spojrzymy na tę opowieść z przymrużeniem oka, możemy się naprawdę dobrze bawić.
"Hej Jędrek. Znowu pod górkę?"


Każdy uczeń czeka na wakacje - lato, koniec nauki i dwa miesiące wolne od szkoły. Jędrek, Witek, Gruby i Karola liczą przede wszystkim na przygody. I w tej części ich nie zabraknie - zaplanowany obóz karate okazuje się jedną wielką porażką - hotel to stodoła, a ich instruktor w pierwszy dzień łamie nogę. A to nie koniec niespodzianek, jaka czeka naszą gromadkę. Oczywiście nie ma takich kłopotów, z którymi nie daliby sobie rady. Jędrek, jak każdy przeczytany z wielką przyjemnością w jedno popołudnie. Moja 8-latka ma ostatnio prawdziwą fazę na takie zwariowane książki  :)
"Gry i zabawy dla dzieci" Małgorzata Cieślak


Pomysłów na zabawy z dziećmi nigdy za wiele. I naprawdę, nie trzeba wielu zabawek by dobrze i ciekawie bawić się z dzieckiem. To nie zabawki interaktywne wpływają na rozwój dziecka, ale czas, który z nim spędzamy. Książka podzielona jest części wg. kolejnych miesięcy życia dziecka - od 1 miesiąca kończąc na zabawach dla dzieci powyżej 3 roku życia. Każdy z rozdziałów opatrzony jest krótkim komentarzem od autorki ułatwiającym zrozumieć etap życia na którym aktualnie znajduje się dziecko.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger